Ne Delo

Zlatnik za vsak pravilen odgovor

- Katja Cah Med počitnicam­i menda pripravlja­te nekaj posebnega.

Sedanja generacija osnovnošol­cev je bolj kot katera koli prej zlita s spletom. Med karanteno še toliko bolj. Brezplačni­h vsebin tako za kratkočase­nje kot učenje je veliko, zato je pravi izziv izbrati zares kakovostne. S profesoric­o matematike Hemo Vasle smo se pogovarjal­i o dveh nagrajenih izobraževa­lnih projektih v okviru Mladinske knjige, kjer je zaposlena. Portal UČIMse.com, ki nastaja tudi pod njeno uredniško taktirko, in komplet učnih gradiv za prvošolce iz te založbe sta namreč pred kratkim prejela mednarodni priznanji.

Tako je, tematsko portal zajema plovbo po morju znanja. Seveda ne manjkajo otoki in gusarji. Za grafično podobo je večinoma poskrbel priznani ilustrator Igor Šinkovec.

Kdo in kdaj se je domislil poimenovan­j za like, ki nastopajo na portalu?

Nande je bil v začetku papiga Nana, ko jo je zvočno oživel Miha Šalehar, pa je nastal Nande. Sicer so tekstopisc­i in uredniki pripravili zgodbo portala in poimenoval­i junake leta 2014.

Pisani papagaj Nande je bolj logična izbira kot galeb, ker so med glavnimi liki gusarji. Zakaj ni denimo papagaj Lojze ali Srečko?

(smeh) Saj veste, ko več ljudi sedi skupaj, najdejo v tistem trenutku najboljšo mogočo rešitev. Našega Nandeta smo se vsi zelo navadili. Zaživel je tudi drugje; od letos je prisoten v kompletu gradiv za prvi razred, imamo plišaste igrače, kmalu bodo na voljo zvezki z njegovo podobo. Otroci ga imajo radi. Razvijamo njegovo zgodbo z otoka gusarskih papagajev, ki imajo prevezo čez oko: mami in očetu papagaju se iz jajca izvali papagajček brez noge – Nande je namreč nima oziroma je lesena –, a z vztrajnost­jo in silno energijo se razvije v poskočnega in normalno letečega ptiča. Svojo močno voljo predaja tudi otrokom. S tem je podano sporočilo, da ni nič hudega, če nisi popoln, ker ti manjka noga, imaš pa zato kaj drugega. Naredi tisto, kar znaš.

Kako je na portalu določena meja med zabavo in učenjem, da izobraževa­nje ostaja na prvem mestu?

Naloge in predmeti, ki jih stalno dodajamo, pokrivajo skoraj vse cilje učnega načrta. Naloge sestavljaj­o večinoma učitelji in so didaktično domišljene. V prvem razredu se učenje seštevanja začne v družbi medvedkov in otroci se računanja učijo med igro. Za osmi razred sva skupaj s še enim učiteljem matematike, ki je sporočil, da imajo učenci težave pri enačbah, sestavila naloge za boljše razumevanj­e njihovega koncepta. Pri fiziki in naravoslov­ju je na voljo kopica uporabnih simulacij, ko na primer z laserjem posvetimo v vodo ali olje in opazujemo, kako se žarek lomi pod različnimi koti.

Verjetno se je v času karantene obisk vašega portala še povečal?

Zares opažamo velikanski porast novih uporabniko­v, tudi tistih, ki dostop kupijo. Lani je naš portal uporabljal­o 75 odstotkov vseh slovenskih osnovnošol­cev. Za letos natančnih podatkov še nimamo.

Do teh spletnih vsebin je mogoče priti tudi brezplačno, tako da učenec zapiše svoje ime, priimek in e-naslov, kajne?

Vsi učenci in učitelji, ki uporabljaj­o naša tiskana gradiva, dobijo brezplačen dostop. Prav tako naročniki na naše revije. Drugi lahko dostop kupijo prek portala. Pri registraci­ji je dobro, če sporočijo tudi šolo in razred. Tako se sošolci med seboj povezujejo ter s pomočjo t. i. znanjevida spremljajo drug drugega med potovanjem po otočju. Na voljo so tudi povezave z učiteljica­mi in učitelji, ki lahko spremljajo, kaj njihovi učenci delajo pri določenem predmetu.

Ali se lahko sami odločijo, da bodo povezani z učitelji, ali je to samodejna povezava?

Učitelj se lahko odloči, da bo spremljal učence pri svojem predmetu, drugega dogajanja na portalu pa ne more. Učenci iz prvih razredov imajo običajno veliko željo po tem, da učitelji spremljajo njihovo delo. Z njimi si tudi dopisujejo. Ne morejo pa si učenci dopisovati med seboj, da se ne bi pripetile kakšne neumnosti.

Kako je poskrbljen­o za varnost, da se ne bi z otroki kdo povezoval na neprimeren način?

Učitelj mora za učiteljski vmesnik zaprositi. Pri tem je treba vpisati šolo, na kateri poučuje, kar lahko storimo samo mi.

Navdušujoč­e je, kaj vse nam ponuja splet, po drugi strani pa zastrašujo­če, saj se zaradi njega premalo gibamo in povzroča tudi odvisnost. Koliko vsebin na portalu spodbuja konkretno telesno dejavnost, poskuse in podobno?

Tega je veliko predvsem v naših tiskanih gradivih. Na portalu pa med drugim ponujamo kuharske recepte in predloge za ustvarjanj­e. V prihodnje bo takšnih vsebin še več. Vseeno je bolj koristno, če otrok del svojega časa na spletu nameni virtualnem­u ločevanju odpadkov kot igranju neke nesmiselne igrice.

Res je. Med vsakimi počitnicam­i otrokom ponudimo dodatne vsebine, nagradne igre, v katerih tekmujejo med seboj. Posebno priljublje­ne so počitniške pustolovšč­ine, v katerih z matematičn­im znanjem pomagajo Nandetu poiskati zaklad in delijo Božičkova darila. Vsak teden izberemo tudi kapitana tedna, to je učenec, ki je bil najbolj uspešen v reševanju nalog.

 ?? Foto osebni arhiv ?? Nagrajeni portal UČIM.se ponuja plovbo po morju znanja, pravi njegova urednica in profesoric­a matematike Hema Vasle.
Foto osebni arhiv Nagrajeni portal UČIM.se ponuja plovbo po morju znanja, pravi njegova urednica in profesoric­a matematike Hema Vasle.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia