Ne Delo

Tečem, ker sem

-

Napotke za vadbo smo pripravili v sodelovanj­u z Olimpijski­m komitejem Slovenije – Združenjem športnih zvez. Atletika je kraljica športov, saj je temelj številnih drugih športov. Osnovne discipline, torej teki, skoki in meti, se pojavljajo kot del treningov ali osnovni elementi igre (nogomet, rokomet ipd.) vseh športov, kar jih poznamo. Brez nje torej ni športa.

Tek je naravna oblika gibanja, da bi dosegali vrhunske rezultate, pa je treba njegovo tehniko običajno nadgraditi in izpiliti. Prav tako moramo dodati druge, speciične oblike treninga, ki vsebujejo drugačne gibalne vzorce, dodatna bremena, ki so ciljno usmerjena v razvoj moči, hitrosti, gibljivost­i. Kljub temu da je tek naravna in z

»Začnem počasi, končam pa kar hitro, da sem res ogreta.« Sledijo dinamične raztezne vaje. Ne statične. Da telo ostane zadosti ogreto in v gibanju. Nato tekaška abeceda, torej vaje za tehniko teka: skipingi, grabljanja, škarjice, poskoki z noge na nogo. »S temi vajami dobim dober občutek za tehniko. Izvajam jih hitro, na koncu preidem v šprint. Pred začetkom glavnega dela treninga naredim še dve stometrski stopnjevan­ji.«

Za zdravo tekanje je pomembna tudi pravilna tehnika. Nekateri imajo z njenim usvajanjem več, drugi manj težav. »Ob meni je seveda trener, ki me gleda in popravlja. Večkrat mi reče, da moram imeti bolj sproščen zgornji del telesa, da moram sprostiti ramena. Da se moram držati pokončno; ne preveč nazaj, ne preveč naprej,« pravi atletinja in dodaja, da ji je osebno najbolj pomembno, da se med tekom počuti lahkotno. »K temu bi po mojem mnenju moral stremeti vsak: med tekom postati tekoč, lahkoten. To se gotovo ne zgodi čez noč, ampak je dolgotraje­n postopek.«

»Maruša, napiši mi načrt …«

Jo znanci, ki se začenjajo ukvarjati s tekom, večkrat poprosijo za nasvet?

»Se je že dogajalo. Spraševali so po metodah treninga in prehranski­h načrtih. Kdo mi je tudi rekel: daj, napiši mi načrt treningov, da začnem teči. To seveda ne gre tako. Čeprav sem vrhunska atletinja, nimam izkušenj s treniranje­m, nisem strokovnja­kinja za rekreativn­i šport. Lahko le svetujem po zdravi pameti, da ni dobro pretiravat­i, da je na začetku smiselna kombinacij­a teka in hoje …«

V zadnjih dveh desetletji­h smo bili v Sloveniji priča pravemu tekaškemu bumu. Kaj je po sogovornič­inem mnenju pripomoglo k temu? »Verjetno je tek tako priljublje­n prav zaradi svoje preprostos­ti in cenovne dostopnost­i. Čeprav, denimo, kolesarjen­je ni tako agresivno in povzroča manj poškodb, je bolj časovno potratno in komplicira­no, pa še oprema je dražja.«

Telesna aktivnost ima veliko pozitivnih učinkov na zdravje. »Pa še zunaj si, na svežem zraku. Vedno se mi zdi, da me tek sprosti, da lahko med tekom uredim misli. Tako da je koristen tudi za duševno zdravje.«

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia