Ne Delo

Kaj manjka Mandariću?

-

lepa ne mine teden, v katerem ne bi imel glavne vloge Milan Mandarić in njegovo neposrečen­o sestopanje z Olimpijine­ga piedestala. Če sploh res hoče sestopiti? Ostareli poslovnež, ki je pred natanko šestimi leti izpeljal zadnji veliki nogometni posel in z zaslužkom 40 milijonov evrov prodal angleški klub s častitljiv­o 154-letno tradicijo Sheffield Wednesday, potem pa poleti prišel v Ljubljano, se je zapletel v še en vse prej kot verodostoj­en poskus prodaje upravljavs­ke pravice.

ZPotem ko je v nemškem nepremični­nskem podjetniku prepoznal še enega neverodost­ojnega kupca (slamnatega), ki so mu v ozadju dirigirali drugi faloti, ali spregledal še en nateg, je začasnega rešitelja našel v premožnem hrvaškem poslovnežu in soimenjaku Željku Mandariću.

Naj najprej pojasnim, zakaj v famoznem nepremični­narju, Nemcu Adamu Deliusu, nisem videl nič drugega kot še enega naivca ali izbranca s poslanstvo­m. Mlajši 64-letni gospod brez sekunde nogometnih izkušenj je malce okaral 82-letnega nogometneg­a lisjaka, ki, četudi je res, da že marsikaj izgublja iz spomina, ni »priplaval po župi«. Nemčevih puhlic o ligi prvakov in evropski ligi raje ne bi komentiral, kaj šele tega, da nismo izvedeli, kdo bi bili glavni operativci evropske Olimpije, ki ne bi bila v njegovi lasti. Rad bi videl tako dobrodušne­ga Nemca, ki bi vlagal v nekaj, kar ni in ne bo njegovo.

Medtem gre Mandarićev­a Olimpija počasi, a vztrajno k vragu. To bo težko preprečiti, zato bi moralo že nekaj časa biti glavno vprašanje, kako klub sploh upravljati in voditi. Glede na to, kakšen je organizaci­jski ustroj vodilnih športnih kolektivov v Sloveniji, se ponujajo le tri možnosti: ena je, da se najde nov Mandarić, kar je malo verjetno. Če se bo, bo čez čas zgolj vrnil stanje, kakršno ga je pričakalo ob prihodu. Druga je, da država spremeni zakonodajo in omogoči lastninjen­je športnih društev z objekti vred, kar se v kratkoročn­em obdobju prav tako zdi znanstvena fantastika. Tretja je edina realna v okolju, v katerem vladajo takšna pravila, kot so. Ta je, da bodoči mandarići vodijo klub ob maksimalni mogoči in stabilni inančni podpori močnega poslovnega subjekta. Takšnega, ki bo, na primer, sam ali s pomočjo svojih poslovnih partnerjev zagotavlja­l preživetje klubu takrat, ko prvi mož ne bo mogel več priskrbeti denarja za zmagovanje. Ko bo zaradi kakršnegak­oli razloga odšel, bo klub brez strahu pred bankrotom deloval naprej in čakal na novega odrešenika.

Nemčevih puhlic o ligi prvakov in evropski ligi raje ne bi komentiral, kaj šele tega, da nismo izvedeli, kdo bi bili glavni operativci evropske Olimpije, ki ne bi bila v njegovi lasti. Rad bi videl tako dobrodušne­ga Nemca, ki bi vlagal v nekaj, kar ni in ne bo njegovo.

V tej državi ali glavnem mestu preprosto ni mogoče peljati kluba brez stabilnega poslovnega partnerja ali močnega partnerske­ga odnosa z mestno občino. NK Maribor ima v svojem pokrovitel­jskem portfelju garante v državnih podjetjih in velikih korporacij­ah, celo hokejska Olimpija si ga je našla v državnih Slovenskih železnicah, rokometno Celje v Pivovarni Laško (Heineken), košarkarsk­a Krka v farmacevtu, Olimpija pa svojega izboljšane­ga Mandarića v Emilu Tedeschiju, ustanovite­lju in lastniku Atlantic Group. S pomembnim dodatkom, da Atlanticov­e odlične dobičke dosegajo predvsem slovenska podjetja in blagovne znamke v njegovi lasti.

Velja vedeti, Celje je bilo državni nogometni prvak s slabima dvema milijonoma evrov proračuna, za Olimpijo so trije milijoni premalo.

 ??  ??
 ?? Foto Blaž Samec ?? Ustanovite­lj in prvi mož Atlantic Gorup Emil Tedeschi ima pri vodenju Cedevite Olimpije največjo podporo v slovenskih podjetjih v Atlanticov­i lasti in tudi v državnih, kot je Petrol.
Foto Blaž Samec Ustanovite­lj in prvi mož Atlantic Gorup Emil Tedeschi ima pri vodenju Cedevite Olimpije največjo podporo v slovenskih podjetjih v Atlanticov­i lasti in tudi v državnih, kot je Petrol.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia