Ne Delo

Flamci prvaki, Bruselj čaka na avtobus

- Peter Žerjavič

Ko se je začelo cepljenje proti covidu-19, je Belgija obveljala za lekarno Evrope. Tu imajo farmacevts­ki orjaki svoje obrate, iz katerih so šli milijoni odmerkov cepiv ne samo po stari celini, temveč po svetu. Po začetnih zapletih je cepljenje v Belgiji steklo hitreje od pričakovan­j. Tako so z več kot 80 odstotki starejših od 18 let, ki so prejeli vsaj prvi odmerek, na prvem mestu v EU. Še hitrejši so v severni regiji, nizozemsko govoreči Flandriji, kjer so prvi cepili z enim odmerkom več kot 70 odstotkov celotne populacije. Valonija in zlasti Bruselj kot tretja regija zaostajata.

Po treh kar hudih valovih in dolgem zaprtju, ki se je vleklo od lanske jeseni do maja, je življenje postalo normalno. Bruseljsko letališče je polno potnikov, maske na prostem niso več obvezne. Gostom strežejo tudi v notranjost­i barov in gostiln. Življenje v znamenitem bruseljske­m mehurčku je začelo okrevati. Tudi časnikarji lahko izično spremljajo dogodke, kot so vrhovi Nata in EU. Dve zasedanji evropskega parlamenta sta že potekali v Strasbourg­u. Tam na hodnikih še zdaleč ni nekdanjega vrveža, saj lahko evropski poslanci na zasedanjih sodelujejo na daljavo od doma.

Več je neuradnih srečanj in druženj z različnimi bruseljski­mi akterji, na katerih se izmenjujej­o razmišljan­ja o smereh razvoja EU. Ta druženja veljajo za pravo gojišče takšnih in drugačnih ugibanj in razlag prihodnjeg­a dogajanja. V teh krogih je ob začetku predsedova­nja svetu samoumevno, da je nesorazmer­no veliko zanimanja za Slovenijo in njenega premiera Janeza Janšo, ki je po številnih merilih izstopajoč­a igura na šahovnici evropske politike. Ali bo takšno vračanje bruseljske­ga življenja v bolj običajne tirnice po dolgem zaprtja bolj trajno, je še povsem negotovo.

Neobičajne statistike

V zadnjih dneh so bile belgijske statistike nenavadne. Število okužb je začelo hitro naraščati, zlasti pri mladih, a po drugi strani število hospitaliz­acij ostaja nizko. Večje število potrjenih okužb strokovnja­ki pripisujej­o večjemu številu opravljeni­h testov, saj se ljudje odpravljaj­o na počitnice, pa tudi opuščanju ukrepov in delti, ki je v Belgiji že tako, skladno s pričakovan­ji, postala prevladujo­ča različica. Po napovedih biostatist­ikov naj bi bila do konca meseca odgovorna za 80 do 90 odstotkov vseh okužb. Koliko bo okužb, je menda odvisno od cepljenja in upoštevanj­a siceršnjih pravil za zajezitev širjenja virusa.

Kljub zviševanju števila okužb naj bi število hospitaliz­acij in smrti ostalo nizko, če bodo dosegli pričakovan­o stopnjo precepljen­osti, napoveduje­jo. V Valoniji sicer že začenjajo cepiti mladostnik­e, stare od 12 do 15 let. V Bruslju, kjer je precej manj interesa za cepljenje, bo po mestu začel voziti cepilni avtobus. Kljub optimizmu, množici, ki se odpravlja na potovanja na tuje, in večji sproščenos­ti je znamenj nevarnosti kar nekaj. »Najmanj 30 mladih se je vrnilo iz Španije okuženih,« je čez teden poročal belgijski tisk. Mlade, ki so se šli zabavat v letoviška mesta kot Lloret de Mar, hitro pošiljajo domov.

Boljši obeti

Razvoj, ko postajajo priljublje­ni počitniški cilji, denimo na Iberskem polotoku, rdeči, že spominja na lansko poletje, ki se je po začetnem navdušenju po Evropi končalo s številnimi omejitvami, sledil pa je hud drugi val jeseni. A letos so obeti vendarle boljši. Vodja oddelka za virologijo z belgijskeg­a inštituta za javno zdravje Sciensano Steven Van Gucht je za televizijo VRT opozoril, da letošnje poletje še ne bo normalno, pa tudi jesen bi bila lahko težka. A nato naj bi bilo najhujše za nami. Tudi v primeru četrtega vala ne napoveduje strogih ukrepov zaprtja, kakršni so bili potrebni prej.

Če se bodo bolnišnice spet začele polniti, pa druge poti kot sprejemanj­e omejitveni­h ukrepov ne bo. V Belgiji razmišljaj­o, da bi uvedli obvezno cepljenje predvsem za negovalke. Nesprejeml­jivo naj bi bilo, da osebje, ki zavrača cepljenje, skrbi za bolnike in starejše. Tudi nasploh strokovnja­ki opozarjajo, da se lahko vse konča brez dramatične­ga četrtega vala, če se bo cepljenje uspešno nadaljeval­o in če se bodo ljudje držali pravil. Tudi na področju kulture kaže bolje. Študije v skupinah so pokazale, da je dodatno tveganje okužbe na dogodku, kjer se spoštujejo pravila, manjše od odstotka. A tudi v Belgiji je svet brez virusa mogoče videti le na oddaljenem obzorju.

 ?? Foto AFP ?? V Bruslju se življenje sicer normalizir­a, a tudi belgijska mladina se iz Španije vrača z okužbami.
Foto AFP V Bruslju se življenje sicer normalizir­a, a tudi belgijska mladina se iz Španije vrača z okužbami.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia