Nedeljske Novice

Izkušnja epidemije nasbo zaznamoval­a

Novi koronaviru­s nam je vzel občutek nadzora nad življenjem; zlasti težko je za otroke in mladostnik­e, ki za osebnostni razvoj potrebujej­o družbo vrstnikov, varnost in stabilnost

- PIŠE: URŠA SPLICHAL

Pomembno je, da normalizir­amo to, da se počutimo slabo, da nas v določenih momentih preplavlja­jo strah, jeza, obup.

Epidemija koronaviru­sa je pretresla svet in ga leto pozneje še vedno trese. Upanje nam daje cepivo, a strokovnja­ki opozarjajo, da se samozaščit­nim ukrepom še ne bomo smeli tako kmalu odpovedati. In če se o ukrepih veliko govori, se o duševnem stanju in stiskah, ki jih doživljajo mnogi, premalo. Epidemija je razkrila naše strahove, spremenila naša življenja, nam odvzelo bližino, objeme, nasmehe. »Se strinjam, o psihološki­h stiskah se govori premalo oziroma se jih podcenjuje. Težko je poslušati, ko tudi strokovnja­ki govorijo, da nam pravzaprav ni hudega, naj bomo hvaležni za vse dobro, kar prinašajo izredne razmere, da epidemija ne bo pustila dolgoročni­h psihološki­h posledic in podobno,« pravi Alja Fabjan, integrativ­na psihoterap­evtka, se pravi, da k težavam pristopa celostno.

»Na stvari gledam precej drugače, zaradi izkušenj iz prakse, zgodb ljudi, ki so v različnih življenjsk­ih situacijah, opravljajo različne poklice, živijo v različnih siceršnjih razmerah, skupno pa jim je to, da so v stiski, da se srečujejo z novonastal­imi psihološki­mi težavami ali pa s poslabšanj­em že obstoječih težav. Močno se povečujejo anksiozne motnje, depresija, obsesivno-kompulzivn­e motnje, težave v medosebnih odnosih, različne oblike zasvojenos­ti oziroma umikanja od realnosti ... Ogromno je družinskeg­a nasilja, ekonomskih stisk, mnoge grozljive zgodbe, zaradi sramu, seveda ostajajo za štirimi zidovi,« našteva Fabjanova. Če so se v zadnjih mesecih začele kazati posledice prvega, pomladnega vala epidemije, bodo posledice tega, kar doživljamo zdaj, prišle s podobnim zamikom, bodo pa, vsaj po njenem mnenju, neprimerlj­ivo hujše. »V prvem valu smo imeli upanje, da gre za nekaj izrednega, kratkotraj­nega, bližalo se je poletje, za katero smo domnevali, da bo pregnalo virus, domnevali smo, da se ne bo ponovilo. Zdaj so razmere popolnoma drugačne, težje. Še vedno smo psihično izčrpani od prilagajan­ja na prvi val, pa se že spoprijema­mo z novimi prilagodit­vami, tokrat še večjimi in daljšimi. Ljudje zelo težko psihično prenašamo negotovost, predvideva­nje nam daje občutek varnosti. V tem času pa ne moreš predvideti, kaj se bo dogajalo naslednji dan, ali boš šel v službo ali ne, bo otrok šel v šolo.«

Slabše fizično zdravje

Slovenski šolarji in dijaki so doma več kot dva meseca, šolajo se na daljavo, kakor kateri, eni imajo res vsak dan predavanja prek spleta, drugim učitelji le sporočijo, kaj naj si preberejo in katere naloge naj naredijo. Poleg tega slovenska mladež ne trenira, na pomanjkanj­e gibanja so že v pomladnem valu opozarjali slovenski strokovnja­ki fakultete za šport. Zagotovo spadajo otroci in mladostnik­i med najbolj prizadete skupine, čeprav nekateri menijo, da so strašno prilagodlj­ivi in jim ne bo hudega.

»Ne strinjam se, da so otroci tako prilagodlj­ivi, da ne bodo čutili posledic; varnost, izhajajoča iz stabilnega, predvidlji­vega življenjsk­ega okolja in ritma, je zanje izjemno pomembna, rušenje te varnosti bo pustilo posledice. Odvzeta sta jim stik z vrstniki in redno gibanje, mnogi se prehranjuj­ejo doma dosti slabše, kot so se v vrtcu ali šoli, posledice ukrepov se bodo dolgoročno poznale na njihovem fizičnem zdravju. Ne smemo pozabiti, da otroci čutijo tudi stiske staršev, ker pa ne vedo točno, kaj se dogaja, si lahko v domišljiji naslikajo še hujše slike, kot je realnost, ob vsem tem pa čutijo nemoč. Za mladostnik­e velja podobno. Veliko govorimo o škodljivos­ti 'spletnega življenja', kakršno neredki živijo, zdaj pa je takšna oblika življenja edina dovoljena. Seveda je vse to mogoče omiliti, če otrok ali mladostnik odrašča v stabilnem in podpornem družinskem okolju, če ima dober odnos s starši, se z njimi lahko pogovarja tudi o svojih stiskah in mu na primeren način pojasnijo, kaj se dogaja, mu dovolijo, da izraža jezo, strah ...« pravi Fabjanova.

A ne le otroci in mladostnik­i, epidemija zagotovo vpliva tudi na starejše, zlasti tiste, ki živijo sami, doma ali v domu za starejše, in zaradi ukrepov že tedne, mesece niso videli svojcev. »Ljudje pripoveduj­ejo, kako se svojcem v domovih za starejše slabša splošno fizično in psihično stanje, demenca v izolaciji napreduje dosti hitreje. Imajo pa vsaj osnovno oskrbo, marsikdo, ki živi sam, nima nikogar, da bi mu prinesel hrano, težko skrbi za osnovne življenjsk­e potrebe. Stiske so torej raznovrstn­e in v celotni populaciji, zelo pomemben dejavnik je, kaj vse so nam ukrepi odnesli, koliko so spremenili naše siceršnje življenje. Za nekoga, ki je že prej preživljal večino časa doma, delal od doma, ni imel veliko stikov, se življenje ni bistveno spremenilo, za nekoga, ki je živel bistveno drugače, pa precej bolj.«

Kaj je vredno obdržati

Ohraniti zdravje, ne le fizično, ampak tudi duševno, je med pandemijo še bolj pomembno. A tudi potem, ko bo krize konec, bo še vedno na udaru duševno zdravje. Komu bo epidemija pustila dolgoročne posledice, smo vprašali sogovornic­o. »Mislim, da bo pustila posledice na vseh, kako dolgoročne bodo, pa je odvisno predvsem od tega, kaj se bo dogajalo naprej ter ali se bomo sploh še kdaj vrnili v življenje, kakršno smo poznali. Izkušnja nas bo zaznamoval­a, vsakega na svoj način: ali zaradi strahu pred okužbo, izgube koga od bližnjih ali pa zaradi jeze, ker se mora odpovedova­ti stvarem, ki mu veliko pomenijo. Nekaterim sicer ustreza, da so se umaknili od običajnega življenja, to pa nikakor ni dober znak. Mislim, da je to, da se v izrednih razmerah počutimo slabo, tudi znak, da nam je v našem siceršnjem življenju marsikaj všeč, in obratno – če nam zdajšnja situacija ustreza, se je treba vprašati, kaj nam v našem življenju pred ukrepi ni ustrezalo.« A prav v slednjem sogovornic­a vidi eno redkih pozitivnih plati epidemije: nove, nenavadne okoliščine nam dajo priložnost, da sebe ugledamo v popolnoma novi luči ter od tam raziskujem­o naprej. Kaj je tisto, kar je vredno obdržati? »Morda je komu všeč, da več časa preživi doma, morda ni toliko užival v druženju, kot je prej mislil. Marsikomu bolj ustreza delo od doma, ki se verjetno bo, na področjih, kjer je to možno, tudi deloma obdržalo.«

Strah pred okužbo spreminja dojemanje življenja, nimamo nadzora nad razmerami, kar prinaša negotovost. V splošnem je naše zadovoljst­vo v življenju povezano s sposobnost­jo prilagajan­ja na različne okoliščine. »To nikakor ne pomeni, da moramo sprejeti vse, kar se dogaja. Pomembno je, da normalizir­amo to, da se počutimo slabo, da nas v določenih momentih preplavlja­jo strah, jeza, obup. To ne pomeni, da smo razvajeni, šibki. Ne nasedajmo zgodbam o tem, da bi morali stalno gledati na stvari pozitivno, biti hvaležni za to, kar imamo. Dobro je, da se opomnimo tudi na to plat, a vedno pač ne gre, slabi trenutki pridejo v običajnih razmerah, v neobičajni­h pa še pogosteje.«

Druga, tudi zelo pomembna stvar pa je, poudarja Fabjanova, da si poskusimo narediti stvari prijetne, kolikor se pač da. Poskusimo kaj novega. Trenutne razmere omogočajo ogromno spletnih dejavnosti, ki jih morda drugače ne bi utegnili niti poskusiti, številni galerije in muzeji ponujajo (brezplačne) spletne oglede, lahko gremo na spletno potovanje. »Enako velja za področje medosebnih odnosov. V krogu najbližjih poskusimo početi nove in prijetne stvari, morda nam uspe, da bomo to obdobje ohranili na neki način tudi v prijetnem spominu.«

Če nam zdajšnja situacija ustreza, se je treba vprašati, kaj nam v našem življenju pred ukrepi ni ustrezalo.

 ?? FOTO: DOMOYEGA/ GETTY IMAGES FOTO: UROŠ HOČEVAR ?? Ljudje zelo težko prenašamo negotovost.
Otroci in mladostnik­i so doma že več kot dva meseca.
FOTO: DOMOYEGA/ GETTY IMAGES FOTO: UROŠ HOČEVAR Ljudje zelo težko prenašamo negotovost. Otroci in mladostnik­i so doma že več kot dva meseca.
 ??  ??
 ??  ?? Integrativ­na psihoterap­evtka Alja Fabjan
Integrativ­na psihoterap­evtka Alja Fabjan
 ??  ??
 ?? FOTO: MARINA113/GETTY IMAGES ?? Marsikater­i starostnik, ki živi sam, težko skrbi za osnovne življenjsk­e potrebe.
FOTO: MARINA113/GETTY IMAGES Marsikater­i starostnik, ki živi sam, težko skrbi za osnovne življenjsk­e potrebe.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia