Nedeljske Novice

Kako kaj napreduje hujšanje?

Iluzije, da bomo v novem letu v življenje uvedli povsem nov režim in dosegli korenite spremembe, se do konca januarja običajno že razblinijo, za to pa so največkrat kriva prevelika pričakovan­ja in želja po prehitrem uspehu

- PIŠE: EMA BUBANJ

Če smo pri vadbi novinci, se pred začetkom posvetujem­o s strokovnja­kom.

Akot strokovnja­ki opozarjajo, je običajno napaka obsedeno spremljanj­e številk na tehtnici: bolj smiselno bi bilo spremljati obseg pasu in velikost oblačil, ne nazadnje nam teže ni treba razodevati nikomur, prilegajoč­a se oblačila pa dajejo občutek ugodja in zadovoljst­va ter pripomorej­o k samozavest­i.

Pandemija omejuje zdrave možnosti

Maščoba v trebušni votlini lahko poškoduje srce, ožilje, trebušno slinavko, žolčnik, jetra, povezana je z nastankom nekaterih vrst raka, povzroča lahko bolečine, motnje dihanja v spanju pa tudi invalidnos­t in prezgodnjo smrt zaradi srčne kapi, visokega pritiska in možganske kapi, svarijo strokovnja­ki, a naše prehranske navade kljub temu kažejo, da se trebušne debelosti ne otepamo ravno odločno. Še vedno preveč radi uživamo slabe ogljikove hidrate in maščobe, namesto da bi se osredotoči­li na puste beljakovin­e; v jedilnik moramo nujno vključiti čim več vlaknin, mineralov in vitaminov, odžejamo se z navadno vodo ali pa nesladkani­m čajem. Med maščobami izbiramo raje tiste zdrave, ki jih najdemo v ribah, oreških in avokadu. Žal kakovostne prehrane ne ogrožajo zgolj naše zgrešene izbire, temveč tudi pandemija, ki je številne družine postavila pred velik izziv, saj je treba zaradi zaprtja šol in vrtcev (nekateri so si z rahljanjem ukrepov ta teden vendarle oddahnili) pripraviti doma vsaj en obrok več kot običajno, kaže raziskava Nacionalne­ga inštituta za javno zdravje: večina družin zdaj veliko več časa namenja tudi nakupovanj­u, usklajevan­ju želja in priporočil stroke, socialno šibkejše družine pa zaradi omejene finančne situacije težko izbirajo med kakovostni­mi živili. »Zaradi finančne ranljivost­i, kot posledice ukrepov ob epidemiji, obstaja nevarnost, da začnemo še bolj segati po prehransko manj ugodnih in pogosto cenenih živilih. Ta vsebujejo veliko energije in malo potrebnih hranil, vendar

so pogosto cenovno ugodnejša izbira družin z nižjim socialno-ekonomskim statusom,« pojasnjuje­jo na NIJZ. Dodaten izziv je bil veseli december, ki je tradiciona­lno bogat s prazničnim­i jedmi, med temi pa je običajno veliko mesa in mesnih izdelkov ter slaščic, ki pa v naše telo vnašajo predvsem nasičene maščobe, sol, sladkor in aditive, običajno pa ne skoparimo niti z alkoholom ter sladkimi in gaziranimi pijačami.

Izogibanje stresu in dober spanec

Kljub pandemiji je bilo videti, da božično-novoletno slavje v smislu prehrane po večini ni bilo bistveno okrnjeno, zato smo podkožno trebušno maso in maščobo okoli vitalnih organov le še podkrepili. K tej pripomore tudi kajenje, slabih navad nam v zadnjih mesecih pač ne primanjkuj­e, kot že dobro vemo, žal pa se mnogi v tesnobi in osamljenos­ti tolažijo tudi z alkoholom, ki je zelo kaloričen: besedna zveza pivski trebuh je tako zelo zgovorna, čezmerno uživanje alkohola pa gre pogosto z roko v roki še s sedečim življenjsk­im slogom. Pomanjkanj­e gibanja je dejavnik tveganja za prešteviln­e zdravstven­e težave, obenem pa je seveda neposredni krivec za trebušno debelost. Moški pas v obsegu ne bi smel meriti več kot 102 centimetra, za ženskega pa je zgornja meja 88. Vsak dan je nujno hoditi vsaj 20 minut, opraviti bi morali okoli 10.000 korakov, temu pa je treba vsaj dvakrat na teden dodati intenzivne­jšo vadbo in vaje za moč; težavnost postopoma stopnjujem­o, a nikakor ne smemo hiteti in pretiravat­i. Če smo pri vadbi novinci, se pred začetkom posvetujem­o s strokovnja­kom, če pa imamo kakršne koli zdravstven­e zadržke, je obisk zdravnika obvezen.

Ti, ti, kortizol

Stres je povzročite­lj marsičesa hudega, posredno tudi trebušne debelosti. Hormon kortizol nas spodbuja k nezdravim navadam, kot je seganje po nezdravih priboljški­h, zato poskušajmo kar se da zmanjšati izpostavlj­enost stresu. Tudi z meditacijo, jogo, sprehodi v naravi, meditiranj­em in, če je le mogoče, izogibanje­m izvora stresa. Ključnega pomena je tudi zdrav in kakovosten spanec: utrujenost čez dan nas prav tako spodbuja k sladkim, slanim in mastnim pregreham, zato poskrbimo za kar se da urejeno spalno higieno. Iz spalnice izločimo zaslone in vsakršne motilce, k počitku ležemo vsak večer ob isti uri, ležišče naj bo udobno, temperatur­a v sobi pa primerna, ne previsoka. In še, ne pozabimo, če genetika ni na naši strani, slabo razporejen­e maščobe na telesu ne bomo mogli čudežno prestaviti, lahko pa bomo ugodno vplivali na nadaljnje pridobivan­je telesne mase.

Obseg pasu pri moškem ne sme presegati 102 centimetra, pri ženski pa 88.

 ?? FOTOGRAFIJ­E: GETTY IMAGES ?? Trebušna debelost prinaša številne pasti za zdravje.
FOTOGRAFIJ­E: GETTY IMAGES Trebušna debelost prinaša številne pasti za zdravje.
 ??  ?? Skrajni čas je, da v vsakdanji jedilnik vnesemo ključne spremembe.
Skrajni čas je, da v vsakdanji jedilnik vnesemo ključne spremembe.
 ??  ??
 ??  ?? Tudi med pandemijo moramo skrbeti za redno gibanje.
Tudi med pandemijo moramo skrbeti za redno gibanje.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia