Nedeljske Novice

Življenje v izolaciji

Medtem ko običajni smrtniki komaj še prenašamo omejitve zaradi covida-19, menihi in redovnice samoto izberejo po lastni volji

- PIŠE: LOVRO KASTELIC

Na današnjem slovenskem ozemlju je krščanstvo potrjeno vsaj od konca 3. stoletja. Naši predniki so se z njim seznanili po krščanskih staroselci­h, ki se niso odselili, in po občasnih potujočih misijonarj­ih. Misijonska akcija širših razsežnost­i pa se je nazadnje začela z odločitvij­o karantansk­ega kneza Boruta (+ 749) za krščanstvo.

Ob 100-letnici rojstva Milka Kosa (1892–1972), utemeljite­lja sodobnega slovenskeg­a zgodovinop­isja, je zgodovinar Jože Mlinarič zapisal: »Slovenci smo se z menihi seznanili v 8. in 9. stoletju ob misijonske­m delu benediktin­cev; Modest ter njegovi tovariši, ki so delovali v drugi polovici 8. stoletja, poslani od salzburške­ga škofa Virgila, so bili po vsej verjetnost­i redovniki iz opatije sv. Petra v Salzburgu.«

Prvi samostani na našem jezikovnem območju so bili sicer v našem zamejstvu; na naših tleh pa so bile to duhovne ustanove cistercija­nov v Stični (leta 1136) ter Kostanjevi­ci na Krki (1234), benediktin­cev v Gornjem Gradu (1140), za čuda so na majhnem slovenskem ozemlju vzniknile tedaj tudi kar štiri postojanke sinov sv. Bruna, kartuzijan­ov: v Žičah (1160), Jurkloštru (1173), Bistri (1255) in Pleterju (na začetku 15. stoletja).

Postojanke minoritov in frančiškan­ov so bile do 15. stoletja že po domala vseh slovenskih mestih, njihova ženska veja, klarise, se je v naše kraje naselila v 14. stoletju, in sicer v Škofjo Loko in Mekinje. Približno 715 let pozneje, natančneje

12. septembra 2016, je bila na Občini Kamnik podpisana darilna pogodba, s katero so sestre uršulinke Občini Kamnik podarile samostan v Mekinjah z zemljiščem znotraj obzidja. S tem so po 112 letih sklenile svoje bivanje v enem največjih ženskih samostanov v Sloveniji, spomeniku duhovnosti in kulture, ki je bil leta 1300 zgrajen za sestre klarise.

Klaretinca samo še dva

Slovenska škofovska konferenca v svojem zadnjem letnem poročilu stanje na terenu takole oriše: »V šestih škofijah Katoliške cerkve v Sloveniji deluje 34 redovnih skupnosti.« Nazadnje je bilo v Sloveniji 756 redovnic in redovnikov.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia