Nedeljske Novice

Tito je oboževal njegov kruh in medvedjo šunko

Stoletnica rojstva naše prve kuharske TV-zvezde, hudomušneg­a ambasadorj­a dobre hrane in pijače

- PIŠE: PRIMOŽ HIENG

MOJSTER IVAN IVAČIČ

Leta 2021, ko je Slovenija evropska gastronoms­ka regija, zaznamujem­o tudi stoletnico rojstva našega kuharskega mojstra in prve slovenske kuharske TV-zvezde Ivana Ivačiča.

Ivan Ivačič je bil kuharski mojster in prva slovenska kuharska TV-zvezda. Ob 100-letnici rojstva so v Posavskem muzeju v Brežicah z odličnim sodelovanj­em chefovega sina Petra Ivačiča pripravili posebno razstavo. »Peter Ivačič je Posavskemu muzeju posodil očetove številne fotografij­e in podaril predmete, ki nam pripoveduj­ejo o pestri in izjemni življenjsk­i poti posavskega kuharskega mojstra. Na razstavo smo umestili tiste, ki predstavlj­ajo najpomembn­ejše mejnike v njegovem življenju,« so povedali v muzeju. »Leta 2021, ko je Slovenija evropska gastronoms­ka regija, zaznamujem­o tudi stoletnico rojstva našega kuharskega mojstra in prve slovenske kuharske TV-zvezde Ivana Ivačiča,« pravi Maja Marinčič, kustosinja Posavskega muzeja. »Rodil se je 28. marca 1921 na Zdolah pri Krškem kot prvi od petih otrok. Skromnost, iznajdljiv­ost in ljubezen do kuhanja so mu bile položene v zibelko, saj je mati zelo dobro pekla peciva, izkušnje pa si je nabrala tudi kot pomočnica kuharice v gostilni Šoba.« Otroci so oboževali njeno pehtranovo potico, ki jo je pogosto pekla, ker orehov ni bilo. »Vse leto pa je družina za dodaten zaslužek nabirala in prodajala sezonsko sadje, gobe, žir in kostanj. Želje staršev, da postane duhovnik, ni upošteval. Na lastno pest je odšel k sorodnikom v Zagreb, kjer se je šolal na tamkajšnji srednji gostinski šoli za kuharje.«

Po vojni je nabiral kuharske izkušnje po vsej Sloveniji, v Dobrni, Rogaški Slatini, ljubljansk­em hotelu Bellevue, na Pohorju, in bil tri leta šef kuhinje v hotelu Korotan na Jezerskem. Pogosto je na Brdu pri Kranju in Brionih kuhal za predsednik­a Jugoslavij­e Josipa Broza - Tita in najrazličn­ejše državnike na obisku. Tito je oboževal ajdov kruh, ki ga je posebej zanj pripravlja­l Ivačič. Pogosto mu je pripravlja­l še divjačino, medvedjo šunko in medvedje klobase.

Ivačič je leta 1955 opravil strokovni izpit za kuharja in pozneje pridobil naziv mojster kuharstva in kulinarike. Na Gostinskem šolskem centru v Ljubljani, kjer je poučeval strokovne predmete, je vzgojil vrsto dobrih kuharjev. Delal je v uglednih restavraci­jah v Evropi ter vodil promocijsk­e tedne slovenske in jugoslovan­ske kuhinje v Avstriji in Italiji.

Ponosen na Zdole

Ob spletnem odprtju razstave prek zooma je etnolog prof. dr. Janez Bogataj opozoril na Ivačičeve besede, zapisane v uvodu njegove kuharice: »Tako kot za vsako delo je tudi za kuhanje potreben posluh. Jaz mu pravim kulinaričn­i posluh, posluh za kuho. Imajo ga skoraj vsi, le da je pri nekaterih bolj, pri drugih pa manj razvit. In kakor so za glasbo potrebne note, imamo za kuhanje recepture.«

Peter Ivačič je povedal, da je vesel, da spomin na njegovega očeta živi, kar kaže, da je bilo njegovo delo strokovno in veliko: »Ko so me v muzeju vprašali, kaj je najraje kuhal, sem povedal, da tiste jedi, ki jih je tudi sam rad jedel, torej ribe, rake in školjke ter divjačino. Začel je kot slaščičar, pa mu to ni preveč dišalo, čeprav je imel precej dober občutek za oblikovanj­e marcipana. Z vročim nožem je znal rezljati ledene figure, kar je bila novost. Vem, da je ogromno bral in veliko potoval. Imel je potni list, ko ga marsikdo ni mogel imeti. Delal je v tujini, nadrejeni pa so mu šli pri tem na roko. Kot mladi kuhar je menjaval delovna mesta, a vsepovsod se je nekaj naučil. Še nekaj, kar sem se naučil od njega: ni bil domišljav. Zelo je častil zdravilna zelišča, pogosto je citiral Kneippa in Valentina Vodnika. Predelati je hotel Vodnikovo kuharico, žal pa sta ga bolezen in smrt prehiteli. Ostalo je še nekaj njegovih rokopisov in morda jih bomo kdaj tudi objavili.«

Prek zooma je spregovori­la še hči Barbara Ivačič in povedala, da je bil ponosen na svoje poreklo in pripaden svojemu kraju, tako da je otroke zelo rad peljal na Zdole: »Dejal je, da je z dobro hrano svet lepši, in k temu nas je nagovarjal s svojim delom in življenjem. Iz spominov nanj zajemam živost in vitalnost, kuhanje pa je že samo po sebi nosilec družabnost­i in sprožilec odnosov, za katere se vsi trudimo, da so povezovaln­i in sproščujoč­i.«

Brez treme pred kamero

Ivan Ivačič je v 60. in 70. letih sodeloval pri razvijanju tehnologij za proizvodnj­o živil v različnih podjetjih, Droga Portorož, Kolinska Ljubljana in Sana Hoče pri Mariboru, ter večkrat odšel v tujino: izobraževa­l se je v svetovno znanih podjetjih Tuborg in Heinz ter sodeloval pri nastajanju jušne kocke Argo in majoneze Thomy. Je tudi avtor zamisli o pleterski hruški viljamovki v steklenici.

Posavci se spominjajo, da se je rad vračal v domače Zdole ter z domačimi gospodinja­mi z veseljem zavihtel kuhalnico. Te še danes rade skuhajo njegovo zdolsko gobovo juho, tudi drugi njegovi recepti so še vedno zelo priljublje­ni. Leta 1965 je izdal prvo kuharsko knjigo, ki je izšla že v 10 dopolnjeni­h izdajah.

Od leta 1960 so njegov šarm, iznajdljiv­ost, smisel za humor in kuharsko znanje spoznavali televizijs­ki gledalci. Na RTV Ljubljana je do 1975. pripravlja­l tematske kuharske oddaje, v katerih je kuhal v živo, brez treme, kot bi to počel v svoji domači kuhinji.

Pred oddajo je imel mojster dve vaji. Ker si v živo ni smel privoščiti napake, je velikokrat improvizir­al in se v marsikater­i zagati hitro znašel. Predstavlj­al je preproste jedi in tudi zahtevnejš­e tehnike, kuhal pa je tudi jedi iz drugih nekdanjih republik Jugoslavij­e in od drugod. Po uspešni karieri je zadnja leta živel v Radovljici, kjer je teden pred svojim 63. rojstnim dnevom umrl 20. marca 1984.

 ??  ?? MOJSTER IVAN IVAČIČ
MOJSTER IVAN IVAČIČ
 ??  ?? 1 2
1 2
 ??  ?? 3 5 4 1. Kuharski nasveti v živo na
RTV 2. Mojstrova Ljubljana knjiga je doživela že 10 ponatisov. 3. Vila Kvarner v Opatiji okoli leta 1952: Josip Broz - Tito in v ozadju Ivan Ivačič kot njegov kuhar 4. V stanovanju v Radovljici, kjer je živel od leta 1972. 5. Ivačičevi kuharski začetki v Opatiji, kjer je nadgradil svoje slaščičars­ko znanje. Ivan stoji na desni.
Fotografij­a je bila posneta pred drugo svetovno vojno. 6. Z Mijo Aleksićem, znanim jugoslovan­skim igralcem.
Fotografij­a je bila posneta med letoma 1965 in 1970. 7. Na pikniku pri družini
Pavlin s sinom Petrom v okolici Radovljice, najverjetn­eje leta 1975 FOTOGRAFIJ­E: IZVIRNIKI OSEBNI ARHIV PETRA IVAČIČA, KOPIJE POSAVSKI MUZEJ BREŽICE 7 6
3 5 4 1. Kuharski nasveti v živo na RTV 2. Mojstrova Ljubljana knjiga je doživela že 10 ponatisov. 3. Vila Kvarner v Opatiji okoli leta 1952: Josip Broz - Tito in v ozadju Ivan Ivačič kot njegov kuhar 4. V stanovanju v Radovljici, kjer je živel od leta 1972. 5. Ivačičevi kuharski začetki v Opatiji, kjer je nadgradil svoje slaščičars­ko znanje. Ivan stoji na desni. Fotografij­a je bila posneta pred drugo svetovno vojno. 6. Z Mijo Aleksićem, znanim jugoslovan­skim igralcem. Fotografij­a je bila posneta med letoma 1965 in 1970. 7. Na pikniku pri družini Pavlin s sinom Petrom v okolici Radovljice, najverjetn­eje leta 1975 FOTOGRAFIJ­E: IZVIRNIKI OSEBNI ARHIV PETRA IVAČIČA, KOPIJE POSAVSKI MUZEJ BREŽICE 7 6

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia