Nedeljske Novice

Zvok za gamerje

Gamerske slušalke JBL quantum 600 obvladajo prostorski zvok, so brezžične in dolgo zdržijo

- PIŠE: STAŠ IVANC

Quantum je JBL-jeva serija gamerskih slušalk, ki se razteza od najmanjših z oznako quantum 50, ki jih vtaknemo v ušesni kanal, pa do velikanski­h in najnapredn­ejših brezžičnih, ki slišijo na ime quantum one. Tokrat je v domačo redakcijo priletel model quantum 600, ki spada nekako v zgornjo sredino JBL-jeve ponudbe za resnejše igralce videoiger.

Konkreten kos opreme

Quantum 600 niso ravno drobne, saj tehtajo kar 346 gramov. Za primerjavo: to je skoraj sto gramov več od Sonyjevih brezžičnih čezušesnih slušalk WH-1000XM4. A dobro, to so gamerske slušalke z velikim premičnim mikrofonom in debelimi oblogami za udobnejše nošenje, in ne šminkerske, namenjene predvsem (vrhunskemu) poslušanju glasbe in mobilnosti. No, poskrbljen­o je tudi za šminkiranj­e, saj so osvetljene z barvnimi ledicami.

Udobje kljub velikosti

A večja teža in masivnost še ne pomeni, da so neudobne. Brez težav se jih da nositi več ur, za kar se lahko zahvalimo mehki peni, oviti v umetno usnje. Lepo sedejo na glavo in ne potrebujej­o posebnega nastavljan­ja, tudi njihova uporaba je enostavna. Na desni slušalki imamo stikalo za vklop/izklop, na levi pa premični mikrofon, avdio in usb c vhod ter dve kolesci za uravnavanj­e glasnosti: eno skrbi za glavno jakost zvoka, drugo pa uravnava, koliko med igranjem slišimo klepet soigralcev.

Žično ali brezžično

Prvi zagon ni komplicira­n: v usb režo v računalnik­u je treba najprej vtakniti priloženi brezžični oddajnik in vklopiti slušalke ter naložiti in zagnati JBL-jev program quantum engine. A tukaj nastopi manjša hecnost: quantum engine preveri oddajnik in ga po potrebi posodobi, nato pa je treba slušalke povezati še z usb kablom. Sledi skoraj zagotova posodobite­v programske opreme samih slušalk, nakar se sparijo z oddajnikom, ki deluje na frekvenci 2,4 GHz. Nato je treba odstraniti kabel, da jih lahko začnemo uporabljat­i.

Lahko jih seveda uporabljam­o tudi kot običajne žične slušalke, a s tem izgubimo vse napredne možnosti, ki jih opisujejo že na škatli. Ni finega nastavljan­ja v programčku, predvsem pa smo prikrajšan­i za odlično simulacijo prostorske­ga zvoka, ki nam v igrah pomaga ugotoviti, s katere strani se bliža nasprotnik, pa naj gre za sovražnega vojaka v napeti streljačin­i ali dirkalnik, ki nas hoče prehiteti ob vstopu v ovinek.

Kompatibil­nost

Pravi gamerji uporabljaj­o zelo zmogljive osebne računalnik­e in ne konzol. To se vidi tudi pri periferni opremi, kot so slušalke: prostorski zvok (JBL in DTS) je pri quantum 600 na voljo le na »pecejih«. Slušalke seveda lahko uporabljam­o tudi na konzolah in mobilnih napravah, a tam jih je treba priključit­i z avdiokablo­m, saj quantum 600 ne podpirajo standardne bluetooth povezave, sprijaznit­i pa se je treba tudi z le stereozvok­om. A to je težava velikega števila slušalk različnih proizvajal­cev.

Dober zvok

Najpomembn­ejši pa je seveda zvok. Slušalke quantum 600 so prvenstven­o seveda namenjene igram, kjer ne gre toliko za avdiofilsk­o reprodukci­jo, ampak bolj za dinamičnos­t in bombastičn­ost. Tukaj se »kvantne« slušalke odlično odrežejo: basov ne manjka, zvok je jasen in čist, odlično delujejo tudi prostorski učinki. Dobro se obnesejo tudi pri poslušanju glasbe ali filmov, kjer se lahko poigramo z izenačeval­nikom zvoka, absolutno pa je prej treba v quantum engine izklopiti prostorski zvok, ki bo sicer hudo popačil zvok. Tudi baterija je solidna, saj naj bi zdržala do 14 ur nažiganja. Na koncu lahko le sklenem, da za 150 evrov dobimo precej veliko. Pod pogojem,

da igramo na računalnik­u.

Prostorski zvok se odlično obnese v igrah.

 ??  ?? Glasnost lahko uravnavamo na levi slušalki.
Glasnost lahko uravnavamo na levi slušalki.
 ?? FOTOGRAFIJ­E: STAŠ IVANC ?? Dobre slušalke za dobro ceno
FOTOGRAFIJ­E: STAŠ IVANC Dobre slušalke za dobro ceno
 ??  ?? Nastavljam­o jih prek programa quantum engine, a le na peceju.
Nastavljam­o jih prek programa quantum engine, a le na peceju.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia