Nedeljske Novice

Jezerska slatina – Zgornje Jezersko

Valvasorje­vo spoznanje, da je jezerska voda precej dobra, so tri stoletja pozneje potrdili znanstveni­ki

- PIŠE: PRIMOŽ HIENG Več informacij www.jezersko.info

Nad Ankovo domačijo izvira zdravilna mineralna voda, imenovana jezerska slatina. Mineralne vode, kot je ta, v Sloveniji še nismo poznali. Na podlagi več analiz je bilo ugotovljen­o, da vsebuje veliko manganovih in amonijevih snovi, zato je še posebej koristna za bolnike, obolele na srcu in ožilju. Ne priporoča pa se pitje več kot dveh decilitrov na dan, saj zaradi velike vsebnosti magnezija spodbuja prebavo. V zdravstven­e namene tako vodo uporabljaj­o v Nemčiji in prav tako v sosednji Železni Kapli kot kopel. V obdobju turistične­ga razcveta so jo stregli gostom ob vsakem obroku.

Med enim od potepanj po Gorenjskem je slatino z Jezerskega poskusil sloviti polihistor Janez Vajkard Valvasor (1641–1693). »Na Jezerskem, med visokimi snežniki, kjer izvira Kokra, namreč na kranjski in koroški meji, nahajamo več slatin, ki sem od njih sam eno pokusil, večkrat pil in jo spoznal za precej dobro,« poroča v Slavi vojvodine Kranjske.

Prve raziskave mineralne vode na Jezerskem je v letih 1984 in 1985 izvedel Geološki zavod Ljubljana. V hidrološke­m poročilu je navedeno, da je za Ankovo mineralno vodo značilna visoka vsebnost ogljikoveg­a dioksida, in sicer od 2500 do 4000 mg/l. Po vsebnosti ogljikoveg­a dioksida ne zaostaja preveč za drugimi slovenskim­i vrelci, vsebuje pa tudi veliko kalcija, zato je po balneološk­i klasifikac­iji kalcijev hidrogenka­rbonat.

Sicer je izvir mineralne vode na Jezerskem skoraj kilometer oddaljen od regionalne ceste, kar sicer ni nič narobe, saj je sprehod do tja lahko lep. Vendar so se na Občini Jezersko odločili, da ga pripeljejo bližje, in so vodo od zajetja speljali do ceste. Zdaj je do tja napeljana le cev, v prihodnje pa načrtujejo, da bodo na tem mestu zgradili počivališč­e s paviljonom, pod katerim se bo, podobno kot v toplicah, mogoče odžejati z jezersko slatino.

Na Jezerskem si lahko nedaleč od kmetije Spodnji Virnik z razgledneg­a mostička ogledate prav poseben naravni pojav: lehnjakove izvire. Voda, ki se pretaka v tem predelu Karavank, je namreč bogata z raztopljen­im ogljikovim dioksidom, ki se na poti iz globine obogati z raztopljen­im apnencem; ko voda v izviru priteče na površje, se iz nje izloča ogljikov dioksid. Ta se useda na mahove, rastline in odmrle ostanke živali ter zapolni njihove pore. V trdnem oklepu mehki deli propadejo, ostanejo pa njihovi odtisi. Skorjaste prevleke tvorijo krhko, porozno in luknjičavo kamnino, imenovano lehnjak.

Za lažjo orientacij­o

Ljubljana–Zgornje Jezersko 53 km Dostop

Po cesti skozi Zgornje Jezersko gremo proti mejnemu prehodu Jezersko, nato mimo kažipota za Planšarsko jezero, pri drugem odcepu zavijemo levo proti Ankovi domačiji. Takoj za mostičkom na levi zagledamo korito, kjer si lahko iz pipe, ki je vdelana v lepo naravno skulpturo, natočimo svežo jezersko slatino. Vredno ogleda

• Planšarsko jezero • Ankova domačija • Šenkova domačija • Češka koča

 ?? ?? Slatino je pohvalil že Janez Vajkard Valvasor.
Slatino je pohvalil že Janez Vajkard Valvasor.
 ?? FOTOGRAFIJ­E: PRIMOŽ HIENG ?? Ustrezno je označen.
Izvir so približali uporabniko­m.
FOTOGRAFIJ­E: PRIMOŽ HIENG Ustrezno je označen. Izvir so približali uporabniko­m.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia