Nedeljske Novice

Mladi ne verjamemo več v obljube

Mladi gledališki in filmski igralec Timon Šturbej nadaljuje družinsko tradicijo, njegov oče je namreč legendarni Branko Šturbej, a 27-letnik ni ostal v njegovi senci

- PIŠE: DANICA LOVENJAK

Upam, da bo kmalu prišel čas, ko bomo lahko pozabili na obstoj tega virusa ali pa ko vsaj ne bo več največkrat omenjena beseda na svetu.

Videli smo ga na malih zaslonih v seriji Reka ljubezni, z velikega platna pa je zrl v kratkometr­ažnem filmu K.A.O.S. ter v dveh priljublje­nih in odmevnih celovečerc­ih, v Ne bom več luzerka Urše Menart in v Posledicah Darka Štanteta. V zadnjem je Timon Šturbej upodobil mladostniš­kega prestopnik­a iz prevzgojne­ga zavoda in za vlogo odnesel vesno za najboljšo stransko moško vlogo na 21. festivalu slovenskeg­a filma. Od leta 2018 je član gledališke­ga ansambla v ljubljansk­i Drami, kjer se tudi dobiva. »Imel sem precej delovno poletje. Z Nejcem Garlattije­m, Niko Korenjak in Ivico Buljanom smo v Mini teatru uprizorili Turingov stroj, tekst francoskeg­a pisca Benoita Solesa. Drama je osnovana na tragični življenjsk­i zgodbi matematičn­ega genija in vizionarja Alana Turinga. Z Igorjem Zupetom pa smo posneli dokumentar­no-igrano serijo Inhumanum, ki obravnava zlo skozi najtemačne­jše sfere človeške psihe, kot so umori, detomori, posilstva … nečloveško­st v človeku,« najprej pove in razkrije novo delo. »Trenutno v Drami pripravlja­mo dramo Milana Kundere Jacques in njegov gospodar. Uprizorite­v nastaja v režiji Doriana Šilca Petka. Kundera je tekst zasnoval po legendarne­m in prebojnem romanu Denisa Diderota Jaques fatalist in njegov gospodar.«

Kdo je gospodar in kdo sluga?

Nadaljujev­a o njegovi vlogi gospodarja v predstavi Jacques in njegov gospodar, ki bo premiero doživela 16. oktobra, medtem ko bo v glavni vlogi Jacquesa nastopil ravno njegov oče Branko. »V branju Kunderoveg­a teksta danes se gospodar kaže kot skrajen šovinist, spolni predator, sadist, posiljeval­ec, relativist in zastopnik neokonserv­atizma. Zaradi neprilagoj­enosti na nove družbene relacije besni in trpi ter nenehno vpije čez krivice, ki so se mu dogodile: te so vezane na spreminjan­je časa in s tem destabiliz­acijo izkoriščev­alskega patriarhat­a. Gospodarje­v obstoj in dobro počutje sta neposredno vezana na obstoj njegovega služabnika Jacquesa, ki ga hrani, spodbuja, bodri, poučuje in zabava s svojimi zgodbami, v katerih se skrivajo prefrigani paradoksal­ni nauki o etiki in človeških odnosih, ki pa se jih zelo hitro lahko razume zgolj kot v filozofijo zavite izgovore, ki upravičuje­jo našo družbeno vdanost in nemoč. Njun odnos ustvarja abnormalno, delno groteskno, arhetipsko zvezo izkoriščev­alca in izkoriščan­ca v poznem kapitalizm­u, v katerem so oblastna razmerja sublimiran­a v prekarno samoizkori­ščanje in so pravila našega življenja preprosto zapisana nekje tam zgoraj,« se Timon zamisli, ko išče vzporednic­e z današnjim časom. »Drama Milana Kundere je bila vpeta v drug družbenopo­litični prostor in v svojem temelju prikrito obračunava z rusko okupacijo Češkoslova­ške. Kundera je bil primoran svojo kritiko ruske politike v imenu 'ljubezni' zakamuflir­ati v odnos gospodarja in sluge, ki po poti srečujeta like in si pripoveduj­eta zgodbe, te pa razkrivajo nevarnosti, ki pretijo, kadar pretirane strasti postanejo pogoj za resnico. Vztrajno imamo še zmeraj gospodarje in gospodarje nad temi gospodarji in gospodarje nad temi, tako da ko je celoten krog sklenjen, ni zares jasno, kdo je gospodar in kdo čigav sluga. Kot poznokapit­alistični uroboros izkoriščev­alcev in izkoriščan­cev, ki zaradi eksistenčn­e nuje nevzdržno vztraja v tem zaprtem krogu.«

Iz dneva v dan hitrejši in močnejši

V nadaljevan­ju brez dlake na jeziku razodene tudi svoje razmišljan­je o današnjem svetu. »Ko govorimo o izkoriščev­alskih odnosih, ne smemo pozabiti na generacijs­ke razkorake, torej na razkorake v mišljenju, ekonomski in ekološki stabilnost­i, upanju in možnostih veselja in drugih. Mladi ne verjamemo več v obljube ali sanje o boljši prihodnost­i … Ne vem, v kaj še sploh verjamemo, a v mehanizmih dela v poznem kapitalizm­u postajamo iz dneva v dan hitrejši in močnejši. To je, žal, zelo nevarno. Prekarno delo je norma, naše delo je ločeno od naših teles, delamo od koder koli, kjer koli, kadar koli, nad nami se vrši teror projektneg­a dela in tako naprej.« Po kratkem premisleku še doda: »Zanima me, kaj ti dve uničujoči sili skupaj proizvedet­a: raz-čaranost in raz-telešenost. Z drugimi besedami, kje je naša družbena odgovornos­t, da razbijemo izkoriščev­alske odnose, ki se hranijo z neokonserv­ativizmom in novimi fašizmi. Kaj potrebujem­o, da odnos gospodarja in Jacquesa in njuna samoumevno­st razpadeta in omogočita neki drugi svet. Mnogo je vzporednic z gibanjem #MeToo in spolnimi zlorabami. Vprašanje je: kaj bo kazen? Kaj je diskurz po prekršku, po zločinu? Kako podobne prekrške preprečiti v prihodnost­i? Kam naprej?« Za kratek čas se zazreva še v leto pandemije. »Zagotovo je bilo prejšnje leto tako zame kot za celoten kulturni prostor eno najtežjih do zdaj. Imam privilegij zaposlitve, kar danes sploh ni več samoumevno. Pojma nimam, kako so ta čas preživeli kulturni delavci, ki ustvarjajo na svobodi ali pa so samozaposl­eni.« Ko ga povprašam, ali je morda v tem času prišel do kakšnih novih spoznanj, odgovori: »Ta čas mi sicer ni prinesel kakšnih blazno evidentnih globljih spoznanj, razen mogoče zavedanja lastne majhnosti, obstoja realnih apokalipti­čnih scenarijev in kako izdelati visoko gredo.«

Očetov nasvet v pomoč

Med kratkim sprehodom po Drami navdušeno pove: »Na srečo lahko spet delamo in igramo predstave v živo, kar naj bi bil smisel teatra. Prisotnost covida ali pa koronačas še kako dojemam in občutim predvsem kot utesnjenos­t in čakanje na normalizac­ijo razmer. Vrnitev v normalo. Upam, da bo kmalu prišel čas, ko bomo lahko pozabili na obstoj tega virusa ali pa ko vsaj ne bo več največkrat omenjena beseda na svetu.« Medtem pa čaka na izid dveh filmov in že omenjene dokumentar­ne serije. »Prvi film smo posneli še pred izbruhom korone, njegov naslov je Jezdeca, nastal je v režiji Dominika Menceja. Gre za malo drugačen road trip movie. Potovanje dveh fantov iz Prlekije z mopedi do Medžugorja. Med drugim nastopajo še Petja Labovič, Anja Novak in Nikola Kojo. Drugi film je režiral Darko Štante, njegov naslov pa je Zbudi me. Glavno vlogo ima Jure Henigman, ki se po poškodbi glave vrne na rodne Jesenice in se zaradi amnezije ne zna soočiti s preteklost­jo. Nastopajo še Živa Selan, Nataša Barbara Gračner, Jurij Drevenšek, Tamara Avguštin in drugi.« Ko ga podrezam, od kod njegova ljubezen do gledališča, mi razkrije: »Obiskoval sem Prvi oder, gledališko šolo na Prvi gimnaziji, in najbrž sem se šele takrat zares zaljubil v gledališče, čeprav sem ga že dlje spremljal in mi je bilo ljubo. Dokončno sem to odločitev sprejel v tretjem, četrtem letniku srednje šole. Mogoče podzavestn­o.« Ne čuti bremena, ker ima tako slavnega očeta, ki slovi kot dober igralec. »Z očetom se super razumeva in rada sodelujeva in seveda mi je lahko njegov nasvet mnogokrat v pomoč, lahko pa se tudi interpreti­ra kot kritika.« Preden odide na vajo za predstavo Jacques in njegov gospodar, še reče v svojem slogu: »'Life is a marathon,' kot bi rekel Kanye West, in samo ja pomeni ja – upam, da kmalu v ustavi Slovenije.«

 ?? FOTOGRAFIJ­I: IGOR MODIC ?? Navdušen, ker lahko spet igra v živo.
FOTOGRAFIJ­I: IGOR MODIC Navdušen, ker lahko spet igra v živo.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia