Nedeljske Novice

Starodavna civilizaci­ja amazonskeg­a pragozda

Arheologi so na ozemlju današnjega Ekvadorja našli izgubljena mesta z ulicami in obdelovaln­imi polji

- PIŠE: STAŠ IVANC

Arheologi so v amazonskem deževnem gozdu našli pravo mrežo izgubljeni­h mest, v katerih je pred dvema tisočletje­ma živelo najmanj 10.000 kmetovalce­v. Na serijo zemeljskih gomil in zakopanih cest na ozemlju današnjega Ekvadorja je pred več kot dvema desetletje­ma kot prvi naletel francoski arheolog Stéphen Rostain, a tedaj še ni vedel, kako se je vse skupaj ujemalo.

Zdaj, dvajset let pozneje, je njegova ekipa s pomočjo laserske tehnologij­e in računalnik­ov potrdila, da je šlo za tesno prepleteno mrežo naselij in cest, ki je v gozdovih ob vznožju Andov obstajala okoli tisoč let. Kakor so Rostain in njegovi sodelavci s francoskeg­a Nacionalne­ga centra za znanstvene raziskave (CNRS) zapisali v strokovni reviji Science, so naleteli na izgubljeno dolino mest ljudstva Upano, ki je tukaj živelo in uspevalo od leta 500 pr. n. št. do nekje med letom 300 in 600 n. št., kar časovno sovpada z obstojem Rimskega cesarstva v Evropi.

Kompleksna civilizaci­ja

V dolini so z laserji našli ostanke več kot 6000 stanovanjs­kih in ceremonial­nih objektov, obkroženih s kmetijskim­i zemljišči z namakalnim­i sistemi. Najširše ceste so bile široke po deset metrov, v dolžino pa so merile od 10 do 20 kilometrov. Čeprav je težko oceniti število prebivalce­v, je tam živelo najmanj 10.000 ljudi, na vrhuncu civilizaci­je morda celo 15.000 ali 30.000, meni arheolog in soavtor študije Antoine Dorison. To je primerljiv­o s populacijo rimskega

Londona, tedaj največjega mesta v Britaniji.

»To govori o zelo gosti naseljenos­ti in zelo kompleksni družbi,« pravi arheolog z univerze na Floridi Michael Heckenberg­er, ki sicer ni sodeloval v raziskavi. »Za ta del sveta in za ta čas je takšna civilizaci­ja res nekaj posebnega.« S tem se strinja José Iriarte, arheolog z univerze v Exetru, ki poudarja, da je gradnja tako zapleteneg­a sistema cest in zgradb zahtevala napreden sistem organizaci­je dela: »Inki in Maji so gradili s kamnom, ljudstva v Amazoniji pa kamna niso imeli na razpolago, zato so gradili z blatom.«

Območje Amazonke si po navadi predstavlj­amo kot popolno divjino, kjer živijo le majhne človeške skupnosti. A najnovejše raziskave kažejo, da je bila preteklost Amazonije veliko bolj kompleksna, kot smo mislili. Znanstveni­ki so našli dokaze, ki govorijo o zelo naprednih skupnostih iz deževnega gozda iz predkoloni­alnih časov, denimo v Boliviji in Braziliji. »V Amazoniji je bilo življenje vedno zelo pestro in raznoliko,« pravi Stéphen Rostain, »a šele zdaj smo izvedeli kaj več o tem.«

Civilizaci­ja ljudstva Upano naj bi obstajala nekako v obdobju starega Rima.

 ?? FOTO:
STÉPHEN ROSTAIN/CNRS ?? V Amazoniji so nekoč obstajale veliko naprednejš­e civilizaci­je, kot smo domnevali.
FOTO: STÉPHEN ROSTAIN/CNRS V Amazoniji so nekoč obstajale veliko naprednejš­e civilizaci­je, kot smo domnevali.
 ?? ?? Našli so več kot 6000 zemeljskih gomil, na katerih so nekoč stale hiše in ceremonial­ni objekti.
Našli so več kot 6000 zemeljskih gomil, na katerih so nekoč stale hiše in ceremonial­ni objekti.
 ?? FOTO: STÉPHEN ROSTAIN/CNRS ?? S sodobnimi laserji so pod površjem našli veliko izgubljeno mesto oziroma sistem naselij.
FOTO: STÉPHEN ROSTAIN/CNRS S sodobnimi laserji so pod površjem našli veliko izgubljeno mesto oziroma sistem naselij.
 ?? FOTO: CNRS ?? Francoski arheolog Stéphen Rostain
FOTO: CNRS Francoski arheolog Stéphen Rostain

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia