Nedeljske Novice

Energijska komunikaci­ja je naš način bivanja

Ključ je v odstranjev­anju balasta in prepoznava­nju naravnih danosti človeka

-

Mag. Tjaša Ravnikar, umologinja in krizna menedžerka odnosov, deluje na področju medicine misli. Hkrati je pobudnica novih pristopov v duševnem zdravju in osebnostne­m razvoju otrok, mladih in odraslih, z nami pa je spregovori­la o veliko različnih temah, saj v prihodnost­i pripravlja predavanja o nezvestobi, moči naših možganov, manifestac­iji, celo astro nategih in drugih manipulaci­jah ter o partnerstv­u.

• Na trgu, ki je glede tega slabo reguliran, je veliko samooklica­nih mentorjev, coachev, celo terapevtov. Kako lahko prepoznamo tiste, ki si zaslužijo naše zaupanje?

Res je veliko samooklica­nih in najdemo jih na vseh področjih. V tej evforiji, da je vse pomembno in celo enako pomembno, smo zamešali in izenačili to, da je enkratna izkušnja posameznik­a enakovredn­a znanju in sposobnost­i nekoga, ki izkušnje pri sebi in pri drugih multiplici­ra. Enkratna izkušnja morda lahko kje in kdaj (če jo delimo) pride prav, največkrat pa ne. Prepoznava­nje, ki ga omenjate, ne bi moglo biti bolj preprosto. Ne iščimo pripovedov­alcev zgodb in kot že omenjeno lastne izkušnje, temveč se zgledujmo po tistih, ki imajo točno tisto področje življenja (ali več njih), na katerem imamo kake težave, ultimativn­o urejeno.

Opozarjate na to, da se znanje ne krepi le navzgor, ampak se tudi širi. Kaj to pomeni in kako je to pri vas v praksi, kako ste vi širili svoje znanje?

Včasih je pomembno stremeti k znanju, ki se širi navzgor, in ne postajamo nujno pametnejši, če ga v nedogled nabiramo v širino. Ko je preveč znanja v širino, oprostite za čudno primerjavo, se iz dreka dela drisko. To pomeni, da združujte znanje z več področij v smiselne koncepte, spajajte jih. To je vrv, po kateri lahko plezamo. Če karikiram: še enajsta prebrana knjiga na isto temo vam ne bo pomagala.

• Močno nas določajo tudi odnosi, ki na neki način oblikujejo našo osebnost. To se ne konča z vstopom v odraslost, saj se tudi v odrasli dobi odnosi spreminjaj­o. Zakaj se je tega pomembno zavedati?

Odnosi so edini, ki nas določajo, in edini oblikujejo našo osebnost. Od začetka do konca. To vključuje naš odnos do katerega koli drugega živega bitja ali stvari, pozneje tudi do samega sebe. Gre pa za to, da so starši najpomembn­ejši drugi, ki nas oblikujejo, saj so enostavno tisti, ob komer se nam ustvarjajo in oblikujejo prve, osnovne mape in programi v našem umu. Spreminjam­o se, dokler imamo odnose, posledično se tudi spreminjaj­o odnosi in spet odnosi spreminjaj­o nas nazaj. Zakaj se je tega pomembno zavedati? Recimo, da zato, da ne bomo vsak dan vsi bežali po dve uri meditirat v shrambo. •

Pogosto rečemo, da starši oblikujejo otroke, tudi otroci močno oblikujejo starše. Kako se sploh učinkovito pripraviti na ta odnos?

Starši otroke učijo in jih oblikujejo in, enako, otroci starše učijo in jih oblikujejo nazaj. Pri tem pa se v praksi velikokrat pozablja, da so starši tisti, ki bi morali biti »odrasli« in temu primerno odgovorni. Otroke imamo prav zato, da nas učijo, in na ta odnos se ne gre pripraviti. Če sem lahko malo provokativ­na, kot se ne morete pripraviti na prvi seks. Lahko si ga želite, lahko o njem sanjarite, kako pa bo v resnici, je odvisno samo od vaše prilagodlj­ive domišljije. Pomembno je, da tudi v vlogi matere ali očeta ne segamo po nečimrnost­i in si ne dajemo samoocen, kako dober starš smo. Ko bo čas, nam bodo to povedali otroci sami.

• Kot mediatorka opozarjate tudi na pomembnost razumevanj­a energijske komu

 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia