Nedeljske Novice

Tako kot se držiš, takšen smučar si

Pravilna drža je ključna, in če je uravnoteže­na, je veliko lažje Za dobro smučarsko držo pomagata dve stvari: dober enodnevni smučarski tečaj in čim več smučanja z novoosvoje­nim znanjem.

- PIŠE: JANEZ KUŠAR

Če ste telesno dobro pripravlje­ni in osredotoče­ni na delo nog na snegu, to zagotavlja potrebno celovitost, ki jo potrebujet­e za izvajanje smučarskih manevrov; zato je pravilen položaj telesa ključnega pomena.

Tudi po drži vidimo, kako dober smučar je kdo.

Veliko nam pomaga že, če se zavedamo, ali smo povprečen, dober ali odličen smučar. Za vsako stopnjo smučanja velja, da ima svojo držo, ki pa jo lahko z vadbo še popravimo.

Povprečen smučar

Smučajte, kot se reče, od tal. Od spodaj navzgor. Smuči so povezane z vašimi nogami, zato se bodo takoj odzvale na prilagodit­ve, ki jih opravite z nogami.

Zgornji del telesa tehta veliko več kot spodnji, zato manj ko ga premikate, bolj učinkoviti boste. Cilj je, da se vaša stopala premikajo, tako da vaša teža ostane uravnoteže­na na stopalnem loku, zgornji del telesa pa samo prevzame vožnjo, recimo, da zgolj uživa v njej.

Naredite nekaj zavojev in bodite pozorni na to, kje na podplatih čutite pritisk. Poskusite ohraniti ravnotežje nad stopalnim lokom tako, da premikate stopala, da ostanejo pod telesom.

Smučajte čez nekaj dolgih valovitih vzpetinic ali manjših grbin. Poskusite doseči, da zgornji del telesa sledi gladki ravni poti pod vami tako, da premikate stopala in upogibate gležnje, kolena in boke, da ohranite ravnotežje nad stopalnim lokom.

Dober smučar

Stojte ravno na smučeh in občutite stik s tlemi s tremi različnimi točkami v stopalu, in to so zadnji del pete, palec in mezinec. Te tri točke nudijo veliko površine, na kateri lahko stojite, in tako pod seboj ustvarjajo veliko in stabilno podlago.

S tako stabilno podlago, pri čemer držite stopalo ravno na tleh, potegnite konice prstov navzgor, tako da se nohti dotikajo vrha smučarskih čevljev. Čutiti morate, kako se golen premakne proti sprednjemu delu čevlja in se vključijo mišice na sprednjem delu golenice.

Če lahko upognete gleženj in vključite sprednji del čevlja (in sprednji del smuči), hkrati pa ohranite stabilno podlago, bi to moralo dati vaši vožnji nekakšen učinek »servo volana«. Poiščite tak položaj in držo na začetku vsakega zavoja.

Odličen smučar

Odlični smučarji vedo, da je držo vedno treba prilagodit­i razmeram na smučišču in zahtevnost­i terena.

Smučanje čez grbe lahko zahteva ožjo držo smuči – obe smučki se morata umestiti v linijo, kot bi drseli po kolesnicah, saj si seveda želite, da obe nogi skupaj s krivinami smuči udarita v vsako grbino.

Po ledu in strmini je lažje smučati s širšo držo smuči, saj se tako težje prevrnemo.

Smučanje v celem snegu zahteva ozko držo smuči, zlasti na tanjših smučeh. Če združite obe smučki v eno celotno površino, lahko smuči enostavnej­e lebdijo v snegu in so bližje površini, kar pomaga, da lažje zavijamo in ne tonemo v pršič pod seboj.

Večji odpor snega pomeni, da potrebujem­o več moči v nogah, da se prebijemo skozenj in obdržimo stopala pod seboj, zato včasih celo potisnemo stopala naprej v pričakovan­ju novega zavoja ali za lažji spust. Poskusite smučati na izjemno mehkih položnejši­h progah, idealno bi bilo v močnem sneženju, da boste komaj videli smuči pod seboj, saj tako dobite občutek, kako ostati na površini v globokem snegu.

Bodite pripravlje­ni na spremembe terena in razmer. Če poskušamo varno smučati po zahtevnih grbinah, naj bo drža višja, bolj iztegnjena, da imajo noge več prostora za gibanje in da lahko absorbiram­o del pritiska, ko zadenemo grbino in nam teren nenadoma potisne noge navzgor.

Če se teren nenadoma spremeni in prevesi v hudo strmino, moramo biti v nižji drži in pripravlje­ni na izteg nog, da smuči ostanejo ves čas na snegu.

 ?? FOTO: GETTY IMAGES ?? Odlični smučarji vedo, da je držo vedo treba prilagodit­i razmeram in zahtevnost­i terena.
FOTO: GETTY IMAGES Odlični smučarji vedo, da je držo vedo treba prilagodit­i razmeram in zahtevnost­i terena.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia