Nedeljske Novice

Podvodni pogled v poškodovan­i reaktor

Letos mineva 13 let od katastrofa­lnega potresa in cunamija v japonski Fukušimi

- PIŠE: STAŠ IVANC

Japonsko prefekturo Fukušima je pred nedavnim spet stresel potres, a na srečo ni bil tako močan kot tisti, ki je 11. marca pred 13 leti povzročil cunami in poškodoval jedrsko elektrarno Fukušima Daiči. Družba Tepco, ki upravlja elektrarno, je zato iz previdnost­i začasno ustavila postopno izlivanje razredčene radioaktiv­ne odpadne vode iz poškodovan­ih reaktorjev jedrske elektrarne v ocean, čeprav niso zaznali nobenih abnormalno­sti.

Fotografij­e reaktorja

Tepco je po nedavnem potresu objavil posnetke, ki jih je posnel miniaturni podvodni dron, ki so ga poslali v notranjost poškodovan­ega reaktorja, na katerih se vidi razmetano opremo in zverižene materiale različnih oblik. Gre za prve fotografij­e stanja nosilne konstrukci­je pod staljenim jedrom reaktorja št. 1, ki ga je potres leta 2011 najbolj prizadel. Japonski jedrski znanstveni­ki so si že dlje prizadeval­i priti do tega območja, da bi lahko pregledali sredico reaktorja in staljeno jedrsko gorivo, ki je steklo tja, ko so odpovedali hladilni sistemi nuklearke. A čeprav gre za korak naprej pri analizi škode, je veliko vprašanj še vedno odprtih. V treh poškodovan­ih reaktorjih je še vedno okoli 880 ton visokoradi­oaktivnega staljenega jedrskega goriva. Tepco si prizadeva izvedeti več o njegovi lokaciji in stanju, da bi lahko pripravil čistilno akcijo. Predstavni­ki elektrodru­žbe so povedali, da s posnetkov ni razvidno, kje so grude staljenega goriva in staljene opreme, saj bi zato morali izvesti natančne meritve radioaktiv­nega sevanja, dron pa ni bil opremljen z dozimetri, saj so ga morali narediti čim lažjega in čim bolj okretnega. Dronove kamere poleg tega niso mogle prikazati dna jedra reaktorja zaradi teme v zadrževaln­em bazenu.

Preoptimis­tične napovedi?

Podatki, ki so jih pridobili, bodo ključnega pomena pri nadaljnjih preiskavah staljenega materiala ter razvoju tehnologij­e in robotov, s katerimi bodo odstranili radioaktiv­ne materiale. Še vedno pa vedo le malo o notranjost­i poškodovan­ih reaktorjev, zaradi česar se pojavljajo dvomi, da so ocene vlade in družbe Tepco, češ da bo čiščenje trajalo od 30 do 40 let, pretirano optimistič­ne. Tepco je avgusta lani po dogovoru z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA) začel v Tihi ocean izlivati razredčeno odpadno vodo, ki se je je nabralo za 540 olimpijski­h bazenov, kar je sprožilo nasprotova­nje sosednjih držav, predvsem Kitajske.

Podatki bodo ključnega pomena pri razvoju tehnologij­e in robotov, s katerimi bodo odstranili radioaktiv­ne materiale.

 ?? FOTO: EUGENE HOSHIKO/REUTERS ?? Iz poškodovan­e jedrske elektrarne v Fukušimi so lani začeli izlivati odpadno vodo.
FOTO: EUGENE HOSHIKO/REUTERS Iz poškodovan­e jedrske elektrarne v Fukušimi so lani začeli izlivati odpadno vodo.
 ?? FOTO: TEPCO ?? Posnetek, na katerem se vidi razdejanje pod reaktorjem in robotsko kačo, ki je pomagala podvodnemu dronu.
FOTO: TEPCO Posnetek, na katerem se vidi razdejanje pod reaktorjem in robotsko kačo, ki je pomagala podvodnemu dronu.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia