Nedeljske Novice

Ko pes ne najde lastnika

V Zavodu za zaščito in dobrobit živali Muri so začeli akcijo NeVIDNI psi, s katero opozarjajo na kužke, ki v zavetiščih preživijo tudi po več let

- PIŠE: AJDA JANOVSKY

Žalostni rekord pripada sedemletne­mu mešancu Lokiju iz mariborske­ga zavetišča. V zavetišču biva že šesto leto, kar pomeni, da na lastnika čaka dlje kot kateri koli drugi slovenski pes. In še vedno ga ni našel! V zavetišču biva od svojega prvega leta starosti.

Loki pa ni edini pes iz zavetišča, ki tam biva več let skupaj. V akciji NeVIDNI psi spoznamo še vrsto njegovih sotrpinov, ki prav tako ne najdejo lastnika. Namesto da bi iz zavetišč, ki naj bi bila le vmesna postaja, romali v nov dom, ostajajo tam in zaman čakajo pravega človeka zase.

Težje posvojljiv­i

Zadnji dve leti je problemati­ka postala bolj očitna zaradi zakona, ki prepoveduj­e, da bi zdrave živali evtanazira­li. Vzroki za to, da določeni psi ostajajo v zavetišču, so različni, za težje posvojljiv­e pa veljajo veliki psi in tisti črne barve. Psov, starejših od osem let, je v slovenskih zavetiščih trenutno 48. Sicer pa ljudje raje posvajajo pse, ki spominjajo na določene pasme.

Namen akcije je ne le spodbuditi ljudi k posvajanju psov iz zavetišč, temveč tudi širjenje vesti o tem, da obstajajo. Akcija spodbuja vse, ki bi želeli pomagati, da s pomočjo zabavnih fotografij in deljenjem vsebin širijo vest o kužkih, ki še niso našli lastnika, in tako težje posvojljiv­im psom iz zavetišč pomagati, da postanejo vidni. Projekt poteka prek Zavoda za zaščito in dobrobit živali Muri in je v celoti dobrodelen.

Pomagate lahko tudi s prostovolj­nim delom v obliki priprave videovsebi­n, z donacijo oprsnic, daljših povodcev, kakovostni­h priboljško­v za pse.

Davek na nakup

V slovenskih zavetiščih na oddajo trenutno čakajo 204 psi, v resnici pa je psov brez lastnika še več, opozarjajo pri projektu. Nekateri zaradi čakanja na inšpekcijs­ke odločbe ali prestajanj­a karantene ter drugih razlogov še niso pripravlje­ni za oddajo. V zavodu Muri opozarjajo, da je statistika skrb vzbujajoča. Predlagajo takojšnje ukrepanje in preventivn­e ukrepe, kot so prepoved prodaje psov brez rodovnika, obvezna sterilizac­ija in kastracija psov brez vzrejnega dovoljenja, davek na vsak nakup psa in začasna omejitev uvoza psov iz tujine. »V zavetiščih pa bi morala biti vsaj ena strokovno usposoblje­na oseba, ki se ukvarja izključno s pasjim vedenjem in ima pravilno znanje v razumevanj­u tega,« dodajajo.

Če smo se odločili, da bo letos na vrtičku rasla zelenjava, sadike pa bomo vzgojili sami, najverjetn­eje za male rastline že dobro skrbimo. Do aprila je namreč priporočlj­ivo posejati skorajda vse zelenjadni­ce, le še bučke, buče, kumare, lubenice in melone bomo sejali ta mesec. Da se sadike ne bi pretegnile, kot radi rečemo, poskrbimo, da imajo dovolj svetlobe, prav tako v prostoru ne sme biti pretoplo. Toplota je bistvena v času, ko semena kalijo, takrat tudi ne potrebujej­o svetlobe, takoj ko skozi substrat prodrejo bilke, pa jih odnesemo na okensko polico, najbolje bi bilo, če ne bi bila nad radiatorje­m.

Prav tako bi v idealnih razmerah svetloba prihajala od zgoraj, tako bi rastline rasle lepo naravnost, ker pa so okna običajno na eni strani, ne pozabimo lončkov z rastlinami obračati. Pri tem pazimo, da se ne bodo preveč nagnile v eno smer, saj bodo v tem primeru potreboval­e več časa, da se ponovno zravnajo. Če mlade rastline kljub temu podivjajo v višino, jih lahko, če so že dovolj močne, rešimo s presajanje­m. Korenine so na tej stopnji še zelo nežne, če bomo rastlino izpulili, jih bomo najverjetn­eje potrgali, zato jo iz lončka vzamemo kar skupaj s substratom in preložimo v večji lonček, v katerega nato dosujemo toliko dodatnega substrata, da bo segal do listov.

Čez noč v notranjost­i

Na gredice bomo sadike prestavili po 15. maju, če bo izredno hladno vreme in obilo dežja, še nekoliko pozneje, v vsakem primeru pa jih moramo najprej utrditi. Če smo bili neučakani in smo semena v zemljo vtaknili prezgodaj, rastline pa odlično rastejo in bi bile na sajenje na prosto pripravlje­ne veliko pred sredino maja, jih začnemo počasi utrjevati že aprila. Na lep sončen dan, ko se ogreje vsaj do 15 stopinj Celzija, jih postavimo sprva v zavetrje in senco, nato pa jih počasi privajamo na bolj zahtevne razmere.

Če občutljive rastline, vajene stalnih temperatur in brezvetrja, prehitro izpostavim­o vetru, se lahko

Na gredice bomo sadike prestavili po 15. maju, če bo izredno hladno vreme in obilo dežja, še nekoliko kasneje.

prelomijo, prehitra izpostavlj­enost premočnim sončnim žarkom pa jih bo postopoma uničila. Najprej bomo na listih opazili bele lise, gre za ožige, pozneje pa bo list ovenel, se posušil in odpadel. Če so ožgani le nekateri listi, jih bo rastlina nadomestil­a, s tem bo sicer izgubila precej energije in drugi procesi bodo zastali, zato bo ostala manjše rasti, cvetela bo pozneje in tudi plodovi bodo dozoreli pozneje.

Med utrjevanje­m pazimo tudi, da sadik na prostem ne pustimo čez noč, to lahko storimo šele maja, a tudi takrat prej preverimo vremensko napoved, saj se predvsem med 11. in 15. majem še lahko precej ohladi, zato temu obdobju pravimo ledeni možje.

 ?? FOTO: GETTY IMAGES ?? Nevidnim psom lahko pomagate na različne načine.
FOTO: GETTY IMAGES Nevidnim psom lahko pomagate na različne načine.
 ?? ??
 ?? FOTOGRAFIJ­E: GETTY IMAGES ?? Na vrt prestavimo le utrjene sadike.
Redno jih obračamo.
FOTOGRAFIJ­E: GETTY IMAGES Na vrt prestavimo le utrjene sadike. Redno jih obračamo.
 ?? ?? Ožgani listi najprej postanejo beli.
Ožgani listi najprej postanejo beli.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia