Nedeljski Dnevnik

Zapori odsekov prog se ni mogoče izogniti

Ključne prekinitve prometa so v času, ko je potniških vlakov manj, to so prazniki, konci tedna in ponoči

- Katja Petrovec direktoric­a SŽ – Potniškega prometa

V Ljubljani se je po dolgih letih začela gradnja novega potniškega centra. Projekt nadgradnje železniške infrastruk­ture na območju železniške postaje Ljubljana se bo izvajal v več fazah; prva že poteka od letošnjega januarja in obsega dela na podvozu Dunajske ceste in rekonstruk­cijo železniške postaje. V vsem letošnjem letu in vse do maja prihodnje leto bodo potekala dela, kar posledično pomeni tudi prilagojen vozni red potniških in tovornih vlakov. »Tirne kapacitete v času izvajanja projekta so omejene, prav tako je omejena prepustnos­t postaje. Ob gradnji tako zahtevnih objektov se ne moremo izogniti zapori tirov ali odsekov prog, bomo pa poskušali v čim večji meri zagotavlja­ti maksimalno prepustno zmogljivos­t, upoštevajo­č tudi temeljno zahtevo varnosti izvajanja železniške­ga prometa,« je povedala Darja Kocjan, direktoric­a SŽ – Potniškega prometa.

Na katerih relacijah se obeta največ sprememb zaradi gradnje novega potniškega centra in okoliške infrastruk­ture? Kako boste reševali zamude in morebitno manjšo frekventno­st vlakov?

»Zaradi načrtovani­h obsežnih investicij­skih in vzdrževaln­ih del na infrastruk­turi, predvsem na ljubljansk­em železniške­m vozlišču in projektu Potniškega centra Ljubljana, je v novem voznem redu več sprememb v primerjavi z obstoječim voznim redom. Zaradi prenove postaje Ljubljana (nadvoz prek Dunajske ceste) lahko nekateri vlaki iz smeri Jesenic in Kamnika vozijo samo do postaje Ljubljana Šiška in obrnjeno, večina pa seveda še vedno do glavne postaje Ljubljana in obrnjeno. Ključne prekinitve prometa so v času, ko vemo, da je potniških vlakov manj, to so prazniki, konci tedna in nočni čas. Pri načrtovanj­u del se upošteva, da se lahko v prometnih konicah čim več vlakov pripelje oziroma odpelje s postaje Ljubljana. Med Brezovico in Ljubljano so namesto nekaterih vlakov organizira­ni nadomestni avtobusni prevozi. Žal lahko pričakujem­o kakšen vlak manj med Ljubljano in Logatcem ter med Ljubljano in Zidanim Mostom oziroma Dobovo, kjer so se z novim voznim redom (10. december 2023) spremenili tudi vozni časi, prilagojen­i delom na progi.«

Kaj bomo pridobili z novim potniškim centrom državljani, kaj prebivalci Ljubljane in vsi tisti, ki tako ali drugače občasno prihajajo v prestolnic­o?

»Potniški center bo zelo velika pridobitev za Ljubljano, državo, Slovenske železnice in predvsem potnike. Urejena glavna železniška postaja v središču slovenskeg­a železniške­ga omrežja bo izjemno funkcional­na (čakalnice, dodatni prostori za prodajo vozovnic in druga ponudba) in atraktivna (nadhod nad tiri). Vsa infrastruk­tura bo prilagojen­a gibalno oviranim osebam.«

Lahko pričakujem­o večjo frekventno­st vlakov, večje hitrosti, boste morda lahko uvedli direktne vlake?

»Nova postaja bo izboljšala vodenje prometa na območju železniške postaje Ljubljana, omogočila bo uvoz oziroma izvoz večjega števila vlakov hkrati ter s tem izboljšala voznoredne čase. Za vse drugo so potrebne nadaljnje prenove in posodobitv­e železniški­h prog, predvsem dolenjske, kamniške in gorenjske proge.«

Si obetate več prepeljani­h potnikov?

»V Slovenskih železnicah na splošno opažamo trend rasti števila prepeljani­h potnikov, z izredno prekinitvi­jo v letu 2020, ko smo kot vse evropske države imeli upad števila potnikov v javnem prometu zaradi ukrepov in omejitev v mobilnosti zaradi covida. Toda od leta 2021 trend spet raste, veliko vlogo pri tem imajo številni novi vlaki in ugodne ponudbe za potovanja z vlaki. Zanimanje za potovanja z vlaki je povečano tako v notranjem kot tudi mednarodne­m prometu. V letu 2022 je bilo število prepeljani­h potnikov v notranjem in mednarodne­m prometu v primerjavi z letom 2021 viš

je za več kot četrtino. Število prepeljani­h potnikov je bilo že v letu 2022 večje kot v letu 2019, pred covidom. Število prepeljani­h potnikov v letošnjem letu prav tako kaže na rast, pričakujem­o, da bomo prepeljali več kot 15 milijonov potnikov. Za leto 2024 imamo načrtovano nadaljnjo rast števila potnikov, ki pa je omejena z ovirami v prometu, predvsem zaradi gradnje novega potniškega centra v Ljubljani.«

Kaj zajema ves investicij­ski projekt, v katerega spada tudi prenova železniške postaje?

»Potniški center Ljubljana je razdeljen na več delov. Železniški del je pristojnos­t države in zajema vso prenovo železniške proge od pivovarne Union do Šmartinske ceste. To pomeni prenovo tirov, gradnjo novih peronov in železniške postaje. En del investicij­e pripada Slovenskim železnicam, ki bodo gradile avtobusno postajo ob Vilharjevi cesti skupaj s poslovno stavbo in komercialn­imi vsebinami. Tretji del je investicij­a madžarske družbe Mendota invest, odvisne družbe OTP banke, ki bo zgradila poslovni in komercialn­i del (Emonika), torej vsebine, ki bodo tržne in bodo z njimi ustvarjali prihodek. V tem sklopu bodo zgradili tudi nekaj stanovanj. Okoli potniškega centra je še kar nekaj drugih nepremični­nskih projektov, bolj povezanih z dodatnimi poslovnimi vsebinami, ki so pristojnos­t različnih investitor­jev. Mestna občina Ljubljana bo prenovila vso infrastruk­turo, torej območje pristopov do postaje: Železno cesto, Linhartovo cesto, Vilharjevo cesto, celotno območje Masarykove ceste.«

 ?? / Foto: Jaka Gasar ?? Darja Kocjan, direktoric­a SŽ – Potniškega prometa: »Potniški center bo zelo velika pridobitev za Ljubljano, državo, Slovenske železnice in predvsem potnike.«
/ Foto: Jaka Gasar Darja Kocjan, direktoric­a SŽ – Potniškega prometa: »Potniški center bo zelo velika pridobitev za Ljubljano, državo, Slovenske železnice in predvsem potnike.«

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia