Nedeljski Dnevnik

Šahovnica iz lecta za Garija Kasparova

Hrabroslav Perger je kot otrok padel v vročo maso za bonbone, a ga to ni odvrnilo od tega, da ne bi nadaljeval tradicije medičarstv­a in svečarstva, ki jo ohranjajo že od leta 1957

- Meta Černoga Foto: Nik Erik Neubauer

»Poglejte to šahovnico. Bi rekli, da je iz lecta? Naredili smo jo svetovnemu šahovskemu velemojstr­u Gariju Kasparovu. Sem mu rekel, da če bo slabo 'špilal', bo pa lahko kar kraljico pojedel, saj je iz keksa,« se v svojem slogu iskrivih domislic, ki mu jih ne zmanjka, zasmeji Hrabroslav Perger, gonilna sila Medenega raja, kjer ohranjajo tradicijo medičarstv­a in svečarstva že od leta 1757. »Jaz sem osma generacija, moji otroci so deveta,« nam hiti pripovedov­at in pokaže na družinsko fotografij­o v hiši, ki je hkrati tudi muzej in kjer sprejemajo skupine obiskovalc­ev, ki si želijo pobliže spoznati to izjemno kulturno in umetniško obrt, ki jo je mogoče videti le še redkokje. Pergerjevi so najbolj znani lectarji v Sloveniji. »Vsak lectar je moral znati izdelovati lect, medenjake, sveče, medice in seveda bonbone,« je razlagal Hrabro Perger, neustavlji­v vir izjemnih zgodb, ki jih človek posluša z odprtimi usti. Tako je ena od resničnih ta, da bi ga bonboni skoraj stali življenje. Ko je bil star štiri leta, sta se z devetletni­m bratom Mitjo igrala na dvorišču. Njuna mama in oče sta medtem v kotlu kuhala maso za bonbone, ki mora imeti 300 stopinj. Ko sta jo hotela odnesti v delavnico, da bi začela delati bonbone, se je mama na kotlu opekla in maso sta zlila po tleh. Hrabroslav, ki ga je lovil brat, ker mu je spustil ujete muhe, je padel v maso. »Oče Rudi me je z golimi rokami reševal iz mase. Dobil je hude opekline po rokah, jaz sem bil več mesecev v komi, na telesu pa sem imel izbokline kože in sladkorne mase. Na glavi sem imel pa toliko mase, kot bi imel še eno glavo. Vsi zdravniki so se čudili, da sem sploh preživel, in nihče si dolgo ni upal odtrgati te mase iz glave, no, potem pa se je zdravnik le opogumil,« je razlagal. A to ga ni ustavilo, da ne bi tudi on nadaljeval družinske tradicije izdelovanj­a lecta in bonbonov. Po istih receptih, po katerih so jih kuhali njegovi starši in pred njimi njihovi predniki.

Pergerjevi izdelki so narejeni iz posebnega medenega testa. Preden jih začnejo izdelovati, testo najmanj 30 dni počiva v 250 let starih hrastovih čebrih. V suhem prostoru se ohranijo več kot 50 let. In nekateri imajo še starejše, izvemo kasneje v delavnici, a še pred tem prisluhnim­o Hrabroslav­u, ki nam o prav vsakem izdelku, ki ga imajo v svoji muzejski zbirki, pove celo pripoved. In teh ni malo. Najmanj za celo knjigo in ta bo 20. marca res tudi izšla, v njej pa bo Hrabroslav Perger opisal še marsikaj, za kar nam bo v tem prispevku zmanjkalo prostora.

Vsak medičar tudi svečar

»Poglejte, na tej stari fotografij­i so naši predniki, ko so prodajali na sejmih na stojnici lectarske izdelke. Pet jih je prodajalo, pa so težko vsem ustregli, toliko je bilo povpraševa­nja,« se iskrivo zasmeji sogovornik, ki ima v sebi tudi sila veliko pesniško žilico; spisanih ima že več kot 15.000 različnih verzov. »Na mladih svet stoji, čez modrosti stare je pa ni,« je le ena, ki jo mimogrede navrže, ko nas pospremi k zvoncu želja, kjer vodja trikrat pozvoni in dobro energijo cela skupina dobi. »Veste, mi smo palček, mi smo družinsko podjetje, ne moremo se primerjati z multinacio­nalkami. Ko nam kdo na primer reče, da bi imel 50.000 naših medenjakov, to ne gre. Vsak medičar mora biti obvezno tudi svečar. To je povezano. Mi sodelujemo s čebelami pri vseh naših izdelkih: od lecta, medenjakov, medenega šampanjca do bonbonov, vosek je pa za sveče. No, danes je klasičnih sveč veliko manj, včasih je bilo tega ogromno. Na vsakem oltarju se

je točno vedelo, koliko mora biti voščenk,« se spominja, a v isti sapi doda, da so se usmerili v posebne, energetske sveče, ki so ročno izdelane iz naravnega čebeljega voska kranjske sivke. Cvetni prah, ki ga čebele nabirajo od Alp do Jadrana, je izjemen zaradi svojih zdravilnih eteričnih olj in sestavin. Zaradi edinstvene oblike energetske sveče ves čas vibrirajo in oddajajo eterična olja, zato jih ni treba prižigati. Tako čistijo bivalni prostor in ga polnijo s pozitivno energijo. Znanih osebnosti, ki imajo svečo, izdelano pri Pergerjevi­h, je ogromno. Ko jih je obiskal, si jo je na primer izbral Luciano Pavarotti. Pa dalajlama z menihi, ki so bili prav tako pri njih v Slovenj Gradcu. »Poglejte, dalajlama se je vpisal tudi v našo knjigo,« odpre debelo rjavo knjigo vtisov obiskovalc­ev, v kateri skrbno beležijo vsakega, ki jih obišče. Opojni vonj, ki se širi po prostoru, izhaja ravno iz teh energetski­h sveč. Hrabroslav Perger nam razkrije, da vsebujejo poseben medeni parfum, ki je družinska inovacija in edinstven na svetu. »Za en liter medenega parfuma je potrebnih kar 800 kilogramov prvovrstne­ga slovenskeg­a medu, ki se po končani izdelavi parfuma uporabi pri drugih delovnih procesih.« Kako zapletena in dolgotrajn­a je izdelava takšne sveče, nam prikaže v dokumentar­nem posnetku, a kaj hitro nas popelje naprej v svoj svet neustavlji­vih zgodb in prepletov, ki se zgrinjajo okoli lectarstva.

Pozlačeni srčki za Trumpove

Tako že vrsto let sodelujejo tudi s priznanim slovenskim oblikovalc­em

Pergerjevi izdelki so narejeni iz posebnega medenega testa. Preden jih začnejo izdelovati, testo najmanj 30 dni počiva v 250 let starih hrastovih čebrih. V suhem prostoru se ohranijo več kot 50 let.

Oskarjem Kogojem. »Z Oskarjem smo naredili čez sto različnih izdelkov. Tradiciona­lno lectovo srce je živo pisano, mi pa smo naredili zlato srce. Vsako srce je sestavljen­o iz dveh jajc – levo je človeško življenje, desno pa simbol duhovnega. Ko se združita v enost, dosežeš boga, bog pa je ljubezen. Tako enostavno je to. Če z ljubeznijo ne bomo kuhali juhe, tudi ne bo dobra,« duhovito pristavi, oči pa se mu že zaiskrijo, ko nam pokaže lectovo krono za kraljico Elizabeto II. po originalni zasnovi, pa krstno svečo, ki jo je Melania Trump naročila pri njih za sina Barrona. Za Trumpovo poroko so izdelali tudi pozlačene srčke, ki so jih delili namesto konfetov. Leta 1996 so krasili papeževo rezidenco, leta 2004, ko smo predsedova­li EU, pa so si zamislili posebno svečo, imenovano Triglav. Njihovi izdelkih so prisotni v 142 državah sveta, velikokrat jih tja tudi povabijo in tako na stenah ob stopnicah muzeja visi tudi slika iz Tanzanije, ko so jih povabili k Masajem.

»Ko predstavlj­am naše izdelke iz lecta, je to zanje čista eksotika. Spomnim se, kako navdušeni so bili v Osaki. Tam smo dobili tudi posebno nagrado za našega konjička. Včasih so bili zelo priljublje­ni ležeči konjički iz lecta, potem pa je moja žena rekla, da je konj preveč plemenita žival, da bi bil v ležečem položaju, in tako smo naredili pokončnega,« se spominja Hrabro in ob misli na pokojno ženo nekoliko umolkne, saj je spomin nanjo še vedno zelo živ. Tako je ostala neuresniče­na tudi njena ideja o pet metrov visoki in tri metre

in pol široki hišici Janka in Metke, za katero so bili v Nemčiji že dogovorjen­i. Sedaj je v muzeju manjša, a prav tako sila ljubka hišica. »Poglejte, se spomnite alpinista Tomaža Humarja? Tudi on je kupoval pri nas. Tam pa sta Janez Drnovšek in Milan Kučan. Imel sem ju rad, ne vem, zakaj. Morda zato, ker sta samo onadva plačala, drugi bi radi imeli vse zastonj,« se pošali in pove, da je Drnovšek oboževal njihove medenjake. Na mesec jih je kupil kar od 25 do 30 kilogramov. »Ja, veliko sva se pogovarjal­a,« mu misli uidejo v preteklost in odtavajo nazaj k filmom, v katerih so nastopali s svojimi izdelki: Cvetje v jeseni, Tantadruj, pri njih je snemal tudi National Geographic in še bi lahko naštevali.

Čudovite mojstrovin­e

Škoda se mu zdi, da pri nas lectarstva ne cenijo dovolj. »Tega ni nikjer drugje kot v Sloveniji, nekaterih državah bivše Jugoslavij­e, Češki, Slovaški. Vsak medičar mora biti svečar, kdor je samo svečar, je priučen. Danes svečarji delajo večinoma samo še s parafinom, pri nas pa je še p od parafina prepovedan,« nas poduči in pove, da je bil včasih to poklic višjih slojev.

Hrabro Perger ima to srečo, da njegovo delo z veliko ljubeznijo in predanostj­o nadaljujej­o njegovi trije otroci. Boštjanu pravijo kar zlata roka Pergerjev, saj ustvarja čudovite mojstrovin­e in sodi v sam vrh mojstrov medičarstv­a, lectarstva in svečarstva. V prenovljen­i delavnici, ka

mor se odpravimo, z belo barvo na rdečem srčku ustvarja okrasje in hitro ugotovimo, da mora biti pri takšnem delu človek nadvse precizen. »Že kot otrok sem se začel učiti, a sem dolgo časa delal samo pikice – tufne smo jim rekli. To so tiste rumene pikice v rožicah,« nam pokaže in se spomni, da nikoli ni bilo čisto v redu, oče je vedno rekel, ta ni dobra, dokler ni bila popolna. No, tako je počasi lahko nadaljeval in zdaj dela vse mogoče. »Za srček je značilna bela obroba, rožica, zelena trava okoli, potem pa so tu še razne druge želje. Delamo tudi hišice, harmonike, šah … Seveda pa je največ povpraševa­nja po srčkih. Zlasti v tem času okoli valentinov­ega.«

Včasih so bili na srčkih napisani tudi različni verzi, zdaj pa tega skorajda ni več in navadno so le napisi z imenom ali pa ljubim te, rad te imam in kaj podobnega. »Takšnih šaljivih verzov, kot so bili včasih, je danes izredno malo. Verjetno je ljudem nerodno, da bi to podarjali, vendar so včasih, ko ni bilo družbenih omrežij, le na takšen način lahko izrazili ljubezen,« pripomni Ines Perger, ki s potrpežlji­vostjo in skrbnostjo zavija srčke v celofan in jih pripravlja za prodajo, sicer pa je zadolžena tudi za bonbone, ki jih Pergerjevi prav tako izdelujejo sami. Ne le da so slastnega okusa, kar hitro ugotovimo tudi sami, so tudi brez umetnih barvil in arom. Pri izdelavi uporabljaj­o ekološka barvila: rdečo peso, kurkumo, spirulino, kot sladilo pa ekološki med in za izdelke pora

bijo 15 odstotkov manj nerafinira­nega sladkorja.

A vrnimo se k srčkom, ki zaznamujej­o te dni. Se danes še prodajajo? »Lepo je videti, ko na kakšnem sejmu prideta mlad fant in dekle in si izbereta srček. Starejši to bolj poznajo. Včasih rečejo, saj jih imaš že cel kup doma, pa si vseeno kupijo kakšnega. Srček pa je del nas, del naše tradicije. Pokojni gledališki igralec Matjaž Turk je ob vsakem novem letu vsem svojim bližnjim podarjal srčke z letnico. Imamo stranke, ki imajo od leta 1933 vsako leto naše srčke. Po njihovi smrti tradicijo nadaljujej­o otroci, vnuki … Pokojni slikar Božidar Jakac je imel čez sto let starega,« pripoveduj­e Lucian Perger, najmlajši predstavni­k devete generacije, ki je rojen kot vodja in neustrašen pri zastavljan­ju ambiciozni­h ciljev. Težko je reči, koliko lectovih srčkov naredijo na leto, a Lucianu se zdi, da vedno več. Samo za valentinov­o nekaj tisoč, sicer pa imajo kar nekaj naročil različnih slovenskih podjetij, ki se zavedajo, kaj je naše tradiciona­lno darilo. Ponosen je, da so vpisani v register nesnovne dediščine. Prepričan je, da morajo imeti tudi poslovna darila zgodbo. »Naši srčki jo imajo, imajo svoj certifikat, ve se, kako so narejeni … Je pa seveda izziv, ker je vse to ročno delo, zato težko sprejmemo kakšno večje naročilo. Sicer pa smo šli naprej. Spoštujemo tradicijo, a hkrati iščemo nove poti. Že petnajst let imamo spletno trgovino, prilagajam­o se željam kupcev, iščemo nove poti. Smo tudi v rednem protokolar­nem izboru, a se mi zdi, da je tega premalo, da se še premalo zavedamo pomena naše tradicije,« je prepričan Lucian Perger, ki je vesel, da so se delčki Medenega raja dotaknili tudi src pomembnih ljudi iz vsega sveta. Njihova vrata pa seveda ostajajo odprta tudi za vse tiste domače in tuje obiskovalc­e, ki si želijo več izvedeti o tej mojstrovin­i, ki počasi izginja, saj je takšnih družin, ki bi tako smelo in pogumno nadaljeval­e pot svojih prednikov, zelo malo. Pergerjevi­m jo uspeva ohranjati že 267 let.

 ?? ?? Ines Perger je zadolžena za zavijanje lectovih src v celofan, ki jih, kot tudi vse drugo, delajo po posebnem tradiciona­lnem postopku. Stare recepture pa so nadgradili z bio sestavinam­i. Pri Pergerju imajo vse sestavine v bonbonih certifikat o ekološki pridelavi.
Ines Perger je zadolžena za zavijanje lectovih src v celofan, ki jih, kot tudi vse drugo, delajo po posebnem tradiciona­lnem postopku. Stare recepture pa so nadgradili z bio sestavinam­i. Pri Pergerju imajo vse sestavine v bonbonih certifikat o ekološki pridelavi.
 ?? ?? Lucian Perger z veseljem pove, da so med drugim nosilci najvišjega priznanja domače in umetnostne obrti zlata vitica. Njihovi izdelki so prisotni v 142 galerijah, muzejih in na edinstveni­h prodajnih mestih po vsem svetu.
Lucian Perger z veseljem pove, da so med drugim nosilci najvišjega priznanja domače in umetnostne obrti zlata vitica. Njihovi izdelki so prisotni v 142 galerijah, muzejih in na edinstveni­h prodajnih mestih po vsem svetu.
 ?? ?? Šah iz lecta, narejen v spomin na Mitjo Pergerja, je v dar prejel šahovski velemojste­r Gari Kasparov. Dubajski šejk je dobil srebrno-zlatega.
Šah iz lecta, narejen v spomin na Mitjo Pergerja, je v dar prejel šahovski velemojste­r Gari Kasparov. Dubajski šejk je dobil srebrno-zlatega.
 ?? ?? Hrabroslav Perger velja za enega največjih poznavalce­v medičarske in lectarske obrti.
Hrabroslav Perger velja za enega največjih poznavalce­v medičarske in lectarske obrti.
 ?? ?? Težko je reči, koliko lectovih srčkov naredijo na leto, a Lucianu se zdi, da vedno več. Samo za valentinov­o nekaj tisoč, sicer pa imajo kar nekaj naročil različnih slovenskih podjetij, ki se zavedajo, kaj je naše tradiciona­lno darilo.
Težko je reči, koliko lectovih srčkov naredijo na leto, a Lucianu se zdi, da vedno več. Samo za valentinov­o nekaj tisoč, sicer pa imajo kar nekaj naročil različnih slovenskih podjetij, ki se zavedajo, kaj je naše tradiciona­lno darilo.
 ?? ?? Okraševanj­e lectovih src ni tako enostavno, kot se zdi na prvi pogled. Boštjan Perger pravi, da se mu, kljub temu da to dela že od malih nog, roka včasih še malo zatrese in si mora pomagati z drugo.
Okraševanj­e lectovih src ni tako enostavno, kot se zdi na prvi pogled. Boštjan Perger pravi, da se mu, kljub temu da to dela že od malih nog, roka včasih še malo zatrese in si mora pomagati z drugo.
 ?? ?? Največjo energetsko svečo je v dar prejel papež Janez Pavel II.
Največjo energetsko svečo je v dar prejel papež Janez Pavel II.
 ?? ?? Za pokončnega konjička so dobili nagrado v Osaki.
Za pokončnega konjička so dobili nagrado v Osaki.
 ?? ?? Takole so predstavil­i 28 evropskih držav.
Takole so predstavil­i 28 evropskih držav.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia