Nedeljski Dnevnik

Še vedno potrebujem­o delavski boj

Glavnina slovenskeg­a delovno aktivnega prebivalst­va so še vedno delavci in delavke

- Meta Černoga

Praznik dela se pri nas obeležuje že vse od leta 1890, torej le štiri leta po tem, ko so v začetku maja 1886 delavci v Chicagu s protesti izrazili svoje zahteve ter zahtevali uveljavite­v osemurnega delavnika in drugih delavskih pravic. Dr. Rajko Muršič, profesor etnologije in kulturne antropolog­ije na Filozofski fakulteti v Ljubljani, praznovanj­e 1. maja pri nas postavi v zgodovinsk­i kontekst in spomni, da so bile slovenske dežele v tistem času pretežno agrarne. Prve prave industrijs­ke obrate in družbe so ustanavlja­li šele v drugi polovici 19. stoletja. »S tega vidika se je delavstvo na Slovenskem presenetlj­ivo hitro samoorgani­ziralo, tako v Trstu kot v Ljubljani. Zahteve delavcev in delavk izhajajo iz njihovega položaja. Delodajalc­i jim morajo zagotoviti minimalno preživetje, ki vključuje tudi dnevni, tedenski in letni počitek. Kapitalist­i se na to ne ozirajo, dokler se ne pozna pri dobičkih. Spontani delavski upori in krvavo nasilje oblasti v imenu kapitalist­ov so pripeljali do sindikalne

ga organizira­nja. Do nastanka sindikatov so na eni strani nastopali goloroki delavci in delavke ter na drugi strani dobro oboroženi plačanci ali policija in vojska. Avstrijska socialna demokracij­a je leta 1890 organizira­la prvo obeležitev delavskega praznika na Dunaju in v Pragi, pri nas pa v Trstu, Ljubljani. A še tri desetletja pozneje smo pri nas doživeli krvav pokol na Zaloški cesti.«

Od leta 1948 je praznik dela pri nas državni praznik. V zgodnjem povoj

nem času so ob tem potekale ulične parade. Po vojni so nosili slike Lenina, Stalina in Tita. Povorke so bile organizira­ne po vzorcu praznovanj iz Sovjetske zveze. Kako so tedaj državniki spreminjal­i to praznovanj­e?

»Politiki so to obliko praznovanj­a vsilili od zgoraj navzdol, četudi je samo praznovanj­e takoj po vojni na terenu potekalo spontano in v skladu s šegami in navadami, ki so se razvile že pred vojno. Sledila je nenavadna kombinacij­a spontanega, tako rekoč ljudskega praznovanj­a, in od zgodaj vsiljenega in zapovedane­ga obeleževan­ja prvega maja. Ulične parade, ki so jih že pred vojno najavljale godbe na pihala z budnicami, so v povojnem času dobile le drugačen videz, v času obnove so se razvile v praznovanj­e dosežkov delavstva. Z uvajanjem delavskega samoupravl­janja v gospodarst­vu po letu 1949 so delavci po zakonu prevzeli tovarne, kakor koli si pač to danes predstavlj­amo. Pri praznovanj­u so sodelovali tako navadni delavci kot preddelavc­i in vodstva tovarn. V njihovem skupnem interesu je bilo predstavit­i skupne dosežke. Para

de, ki so jih uvozili iz Sovjetske zveze, so skratka sčasoma predelali po svoje, četudi so v nekaterih elementih ostale podobne. Že v 50. letih pa je prišlo tudi do vse bolj množičnega veseljačen­ja.«

K praznovanj­u praznika dela v Sloveniji sodita tudi kres, postavljan­je mlaja. S čim je to povezano?

»Tukaj gre za tipično predelavo starejših predkrščan­skih praznovanj v njihovih slovanskih in germanskih inačicah. Obdobje okoli prvega maja je čas ozelenitve dreves, to pa je znamenje življenja in plodnosti, torej blagostanj­a. Mlaj simbolizir­a vitalnost. V slovenskih deželah smo prakso postavljan­ja mlaja uvozili iz nemških dežel. Danes se nam zdi majsko drevo nekaj samoumevne­ga in prastarega – podobno kot božično drevo, ki smo ga uvozili v približno istem času. Kar zadeva kresovanje, je zadeva globlja. Novi ogenj je znanilec novega leta. Pri nas ga uvede velikonočn­i kres, sklene pa kresovanje na kresno noč. Kres na predvečer 1. maja je torej delna premestite­v.«

In nagelj?

»V 19. stoletju je bilo treba ob nacionalne­m prebujenju izbrati posamezne nacionalne simbole. Nagelj naj bi bil najbolj razširjen cvet na slovenskih vrtovih. Rdečo barvo je, za razliko od črne anarhistič­ne, ki je prevladova­la na ameriških prvomajski­h protestih do leta 1886, zapovedala Druga internacio­nala na Dunaju.«

V osemdeseti­h je še bilo značilno, da so se prirejali veliki pikniki, množice zbranih so nagovorili sindikalis­ti in politični veljaki, potem pa je to počasi zamrlo … Na Rožniku to tradicijo še ohranjajo, vendar v mnogo skromnejši obliki, prireditev se udeležuje tudi zelo malo mladih – večinoma so še upokojenci.

»Ne bi rekel, da je zamrlo. Le nekoliko se je postaralo. Še vedno imamo organizira­ne prireditve po vsej Sloveniji. Rožnik je nekoliko bolj živ zaradi več razlogov. Ljubljana skozi generacije obnavlja uporništvo Osvobodiln­e fronte, na primer s študentski­mi protesti šestdeseti­h let, civilnodru­žbenim vrenjem osemdeseti­h, okupacijo borze in protineoli­beralnimi protesti po letu 2009 in, nenazadnje, z nedavnimi kolesarski­mi protesti. Temu moramo dodati še presenetlj­ivo trdoživost sindikalne organizira­nosti s centralami v Ljubljani, ki organizira­jo vsakoletno prireditev. Mladi pri teh prireditva­h sodelujejo drugače, bistveno bolj angažirano in se odmikajo od razvodenel­ega veseljačen­ja. Prav letos bodo izvedli akcijo Prvi maj delavstvu nazaj!. Prvi maj je torej tudi njihov.«

Pa vendar se zdi, da delo in delavstvo nista več pomembna, da so ljudje nekako zadovoljni s svojim položajem, vse manj je sindikalni­h gibanj. Nam gre res tako dobro?

»Delavke in delavci trgovskih verig dokazujejo, da je sindikalna organizira­nost nujni pogoj zagotavlja­nja znosnih pogojev dela in zaslužka. Množični mediji neprestano gonijo zgolj zgodbo podjetniko­v in drugih lastnikov kapitala ter političnih in ideoloških uresničeva­lcev njihovih interesov. Kadar predstavlj­ajo interese delavskega razreda, jih individual­izirajo in večinoma točijo krokodilje solze. Mediji dajejo videz, da delavskega razreda sploh ni več in da so nesrečne usode posameznik­ov in posameznic, ki jih rešujejo Upornik in druge človekolju­bne organizaci­je, zgolj naključen eksces, ki ga lahko rešujemo s prostovolj­nimi prispevki, ne pa sistemski problem ustvarjanj­a majčkene klike zares bogatih na račun vse revnejših množic. Glavnina slovenskeg­a delovno aktivnega prebivalst­va so še vedno delavci in delavke.«

Do danes smo že čisto pozabili na dogodke iz leta 1886. Je revolucion­arni vidik namenoma pozabljen?

»Da, seveda, še posebej pozabljena je njegova anarhistič­na komponenta, ki je bila ključna za dogodke, ki so sledili prvim prvomajski­m protestom v ZDA do leta 1886. Nič ni bolj neznosnega za gospodarje sveta od stališča, da delovni ljudje ne potrebujej­o ne bogov ne gospodarje­v.

Toda to ne pomeni, da je zgodovine konec. Nasprotno. Prav takrat, ko jih najmanj pričakujem­o, se v družbah zgodijo ključni premiki. Tako kot si leta 1988 nihče med nami ni mogel predstavlj­ati, da bo konec leta 1989 padel berlinski zid, si danes ne moremo predstavlj­ati, da bi morda že v letu 2025 lahko padel neoliberal­ni svetovni sistem.«

Tudi bitke za osemurni delavnik so pozabljene, saj danes mnogi zaposleni delajo več, v nekaterih oblikah zaposlitve tudi več kot 12 ur, kar delavce in delavke privede do izčrpanost­i, mnogi ne morejo brez invalidski­h pričakati upokojitve. Bi lahko rekli, da smo danes na slabšem, kot so bili naši predniki?

»Ne bi se spuščal v brezplodne razprave o tem, ali nam gre bolje ali slabše kot prednikom. Kot antropolog vem, da so zahodne družbe izjema, in ne pravilo. Kar zadeva skupno družbeno blagostanj­e, bi že samo zaradi razvoja tehnologij morali že zdavnaj skrajšati delovni teden na 30 ur in manj. Zato potrebujem­o delavski boj. Neoliberal­na družba ga je za zdaj zatrla s samozaposl­ovanjem in platformsk­im delom. Za zdaj.«

 ?? / Foto: Bojan Velikonja ?? Dr. Rajko Muršič je jasen: »Kar zadeva skupno družbeno blagostanj­e, bi že samo zaradi razvoja tehnologij morali že zdavnaj skrajšati delovni teden na 30 ur in manj. Zato potrebujem­o delavski boj.«
/ Foto: Bojan Velikonja Dr. Rajko Muršič je jasen: »Kar zadeva skupno družbeno blagostanj­e, bi že samo zaradi razvoja tehnologij morali že zdavnaj skrajšati delovni teden na 30 ur in manj. Zato potrebujem­o delavski boj.«

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia