Nedeljski Dnevnik

Istrska kulinarika v vsem svojem sijaju

Slovenski živelj, tudi tisti, ki na bančnih računih nima velikih vsot denarja, se rad odpravi v hrvaško Istro, pa naj gre zgolj za izlet med slikovite hribčke ali za obisk enostavnih konob z domačo hrano – Za najboljšo v tej kategoriji velja Konoba Malo s

- Besedilo in fotografij­e: Miha First

Pa ni, da bi vas usmerjali daleč od doma. Malo selo, prijazna, malce rustikalna gostilnica ali konoba, kot takšnim lokalom pravijo na Hrvaškem, je od Portoroža oddaljena zgolj 12 kilometrov. Beležijo presenetlj­ivo visoke ocene tistih strokovnja­kov, ki navadno raje jedo v prestižnej­ših restavraci­jah, nas pa so še posebej presenetil­i zapisi hrvaških strokovnja­kov, ki so prepričani, da je Malo selo trenutno najboljša med konobami v Istri. Ja, govorimo o večno razprodani gostilni, kamor je treba za rezervacij­o poklicati vsaj kak teden prej. Gre namreč za demokratič­en lokal – če niste rezerviral­i, se lahko pripeljete z najprestiž­nejšim mercedesom, pa mize ne boste dobili.

Naša odprava seveda niti približno ni bila tako lahkomisel­na. Poveljujoč član kvarteta je kosilo v enem cenejših lokalov rezerviral veliko prej in miza ob kaminu, kjer pečejo mesnine oziroma glavne jedi, je zanesljivo čakala na našo zasedbo, na zasedbo, ki se je dobro zavedala, v kakšno konobo se je namenila. Poceni in dobro.

Istrski pršut in četa pomočnikov

Konobe na mizo običajno ne prinašajo pozdravčko­v, ob katerih človek lažje počaka prve jedi in pijače, a je v Malem selu drugače. Na mizo pred vsemi ostalimi dobrotami pridejo enostavni popečeni kruhki z bešamelom in črnimi tartufi, da odprejo tek. Enostavnem­u povabilu je sledil istrski pjat, na katerem se je za 18 evrov zgodilo vse in še več, čeprav so ga namenili zgolj za dve osebi. Soočili so se domač sir, dišeč sir s tartufi, gobe z žara s sirom, nepogrešlj­iv domač istrski pršut, izvrstna vratovina, dve vrsti suhih salam, ne preveč mastna panceta, rukola za vitamine in popečen domač kruh, ki je ob oljčnem olju Arula pomagal prebavi. Hišna malvazija – na kozarec strežejo tisto od Prelaca – stane evro in pol, pivo je lahko sosedovo San Servolo ali manj lokalno Pan, za tri evre pol litra. Za šoferje strežejo zelo sladko oranžado Pipi in pašareto, ki jo v Pazinu polni Ferenčić. Kompleten uvod, ki ga ne bomo kar tako pozabili.

Bolj fižolovi bobiči in šparglji

V Istri morate poskusiti bobiče. Gre za nekakšno mineštro, ki ima nešteto različnih receptov, v katerih pa vedno sodeluje koruza. V Malem selu imajo morda najboljše bobiče, o tem sploh ne gre razpravlja­ti, malce bolj so gosti kot običajno, tudi zato, ker je pri njihovi verziji več fižola kot koruze. V bogati juhi smo našli še nekaj kosov mesa in kljub temu da je bila porcija velika, je v trenutku izginila. Bobiči, ki bi lahko bili enolončnic­a ali kar cela malica, stanejo zmernih pet evrov. Enako ceno so postavili za istrske testenine pljukance s šparglji, je pa res, da je šlo za pol porcije, a njihova polovična porcija bi marsikje v Sloveniji, pa tudi na istrski obali, veljala za porcijo in pol. Za enako ceno je bil podobno pošten krožnik fužev z gobami. Mimogrede, če vzamete celo porcijo, so najcenejše testenine v Malem selu osem, najdražje, tiste s tartufi, pa 20 evrov. Bolj kot za tartufe nam je bilo žal za testenine s kokošjim golažem – na vrsto pridejo naslednjič, vsega enostavno nismo mogli naročiti.

Ombolo in istrske klobasice

Rdeče hišno vino je od Sošića. Nič posebnega, bi lahko rekli za istrsko zvrst, ki se je družila z mesninami. V tej kategoriji je treba biti pazljiv. Če se namreč odločite za prestižne in uležane kose mesa, ki jih javno pečejo v jedilnici, boste podrli vse, kar ste prej gradili s predjedmi. Priporočam­o našo enostavno strategijo: naročili smo rahlo pikantne istrske klobasice, porcija je orjaška, cena nasitnega mesa pa 12 evrov. Enako ceno ima ombolo – ponujajo tri spodobne izkoščičen­e svinjske zarebrnice. Meso najraje podložijo s pretlačeni­m kuhanim in potem še enkrat pečenim krompirjem ter kislim zeljem. Skratka, dve vrsti sijajnega mesa po istrsko, razvrščeni v dve veliki porciji, je mogoče dobiti poceni, in kar je še pomembneje, gre za izvrstne mesnine, ki ne zaostajajo za najboljšo govedino. Govedino, ki smo jo, mimogrede, poskusili v obliki ražnjičev z bučkami. Treba je dodati, da omenjene tri mesnine lahko postrežejo tudi v eni porciji, kar vas bo stalo, lahko samo ponovimo, ugodnih 15 evrov.

Teranino in hišna gibanica

Jasno, na koncu imajo v konobi tudi sladice, in če hočete nekaj posebnega, so na mestu hišne gibanice, ki pa niso ravno prekmurske. Zdijo se veliko slajše in v njih prevladuje­jo orehi, zraven je še nekaj sestavin, gotovo pa ni maka. Še nekaj – res so nasitne, čeprav stanejo zgolj pet evrov. Še evro cenejši je klasični creme brulee, imajo pa še sorbet in panakoto. Med sladice bi skoraj lahko uvrstili tudi vse popularnej­ši teranino – navajeni smo na Aurinega, v tem primeru pa imajo Zalarjeveg­a. Še ena poceni možnost je rovinjski pelinkovec, če seveda niste med tistimi, ki morajo po večerji v Malem selu po ovinkastih cestah šofirati proti domu.

 ?? ?? Istrske mesnine in siri s popečenim kruhom.
Istrske mesnine in siri s popečenim kruhom.
 ?? / Foto: Miha First ?? Bruskete s tartufi.
/ Foto: Miha First Bruskete s tartufi.
 ?? ?? Rustikalna jedilnica.
Rustikalna jedilnica.
 ?? ?? Konoba Malo selo.
Konoba Malo selo.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia