Delo (Slovenia) - Polet O2

Trail. Tek v sledi ...

Kaj je trail tek: je to, da mora biti od vseh poti, po katerih gremo v življenju, vsaj ena blatna? Koga briga, kaj je vprašanje, odgovor je – teči v zelenem. Ko odideš v gozd, da bi izgubil pamet in našel dušo, pravijo.

- PIŠE PRIMOŽ KALIŠNIK

Trail tek je najbolj prvinski tek, kar ga je lahko – tisto, kar je makadamkan­je v kolesarstv­u, je trail tek med teki. Vrnitev v naravo, potopitev vanjo, uživanje v njej in miru in, največkrat, popoln mir.

Pri cestnih tekih je tega manj.

Trail tek je preprosto opredeljen kot tek v središču narave. Gre za izredno vsestransk­i način teka, pri katerem seveda najbolj delajo noge, pa tudi zgornji del telesa. Zahteva koncentrac­ijo in pozornost.

Pri Salomonu so lepo zapisali, da vam ni treba biti visoko v gorah, da bi našli svojo sanjsko stezo. Dovolj je, da ste preprosto v naravi.

Trail tek je športna aktivnost, ki vsebuje tek, pri katerem obstajajo tudi vzponi, lahko bi zapisali, da gre za prav posebno pohodništv­o, ki se izvaja »po kateri koli nepregledn­i površini«.

Drugače od cestnega teka ali teka na stadionu običajno poteka na pohodniški­h poteh, pogosto, a ne nujno, po gorskem terenu, kjer je mogoče, da na trasi najdemo nekaj vzponov in spustov.

Ko tečeš sam: kaj je treba vedeti?

Ampak danes pišemo o trail teku za tiste, ki tega čudovitega športa ne poznajo. Kdor teče traile, velikokrat teče sam in tudi to je morda ena izmed definicij tega, kaj trail tek je. Da uporabljam­o tuj izraz? Želeli bi, da bi se mu reklo tek čez drn in strn ali pa tek v sledi, vendar je za to prepozno. Zdaj imamo preprosto trail – z besedo in po vsebini.

Kdor bi si zaželel takega teka, lahko sledi nekaterim nasvetom, kako se ga lotiti. Najprej je treba poiskati primerno stezo. Če ste doslej tekli kot cestni tekač, se je treba zdaj upočasniti in navaditi na kratke in hitre korake. Ker ste Slovenec, vas zagotovo ne bo zmotilo, da je veliko sijajnih steza prav v sredogorju, kakšna celo malo gor, višje, a to ni nujno. Med tekom je treba biti pozoren na podlago, ves čas je treba gledati pod noge in seveda še nekaj metrov naprej. Če tečete s prijatelji, se držite deset metrov od predhodnik­a in prav toliko od tistega, ki teče za vami. Ker so teki včasih stran od civilizaci­je, je treba biti pozoren na spolzke korenine in kamne in skale; čeprav vsakega tekača te sorte čaka v karieri kakšen prekuc, je zvin ali grd zdrs mogoče preprečiti s ščepcem splošnega čuta za tekaško normalnost v zelenem. Dobro je vedeti, da ne tečete v urbanem okolju, ampak naravi – in v zelenilu veljajo drugačni zakoni kot v mestu. Varnost naj bo na prvem mestu, od opreme do vode in hrane.

Pravi trail tekač ima tako in tako vedno s seboj poseben majhen nahrbtnik, oprtnik, v katerem nosi vodo in kakšno drobnarijo in je nekako samooskrbe­n. Telefon? Tu so mnenja lahko deljena, zlasti na manjših razdaljah ... ampak ja, seveda, zaradi varnosti. Začetnik bo najprej opazil razliko v obutvi.

Glavna razlika med tekaškimi čevlji za cestne teke in obutvijo za trail je

njihova sestava. Čevlji za tek po cesti so praviloma izdelani iz lahkega materiala, ki spodbuja hitrost in odzivnost. Tekaški copati za trail teke so največkrat težji in narejeni tako, da nogi nudijo podporo in ščitijo stopalo, ko se srečujemo z zahtevnim terenom pod seboj.

Trail tekaški copati ponujajo več oprijema in stabilnost­i, kar je prav tisto, kar potrebujet­e pri teku po razgibanem terenu in v naravi. Čeprav so zasnovani za terenske razmere, pa so lahko uporabni tudi za tek po cesti, da le ne traja predolgo. V resnici trail copati tja ne spadajo povsem.

Tudi z dirkalniko­m za Dakar ne greš dirkat v Monzo. Saj se pelješ, ampak ... Takšni čevlji spadajo na skalnate, blatne in neravne površine. Njihova trdna zasnova nam bo pomagala ohraniti gležnje stabilne, noge zaščitene in naše telo bo zato bolj varno pred padci. Morda boste ugotovili, da je nošenje tekaških trail copat na cesti varnejše, če tečete v deževnih ali snežnih razmerah. In predvsem na spolzkih površinah. Poleg tega so pogosto bolj odporni proti vodi in verjetno ohranjajo noge bolj suhe. Ti čevlji so lahko bolj udobni v neugodnih razmerah. Najdete celo vodoodporn­e različice, ki so pogosto označene z GTX (Gore-tex).

So pa podlage, na katerih ne bi smeli nositi trail čevljev, denimo na atletskih stadionih z umetno tekaško podlago pa tudi na betonu. Če boste v njih dolgo tekli po asfaltu, lahko trd podplat povzroči nelagodje na sredini stopala. Tudi če ste zaljubljen­i v tekaško zeleno, boste včasih kakšno vadbo opravili na cesti. Če izvajate hitrejše vadbe, kot so tempo ali intervalni teki, se boste v lažjem cestnem tekaškem čevlju počutili udobneje in tekli hitreje kot v okornejših trail copatih.

Tudi če je zelo vroče in vlažno, boste morda raje obuli lažje cestne tekaške copate namesto trail tekaških čevljev, da se noge ne bodo preveč znojile. Poskusite pa se izogniti nošenju lahkih cestnih čevljev na zelo kamnitih ali spolzkih površinah. Oprijema podplata, kot ga potrebujet­e, z njimi ne boste dobili, zato pa so zdrsi in padci bolj verjetni.

Včasih je slišal na ime dolgi kros

Trail tek ni gorski tek in sploh se ne teče samo v gorah, kje pa, potreben je le razgiban teren, sestavljen tudi iz vzponov in spustov. Je tudi daljši. Podoben je gorskemu teku in teku navzdol, vendar lahko vključuje tlakovane odseke. Proga zanj običajno poteka v toplem podnebju ali na dobrih poteh ali po progah, ki so dokaj enostavne za tek in ne vključujej­o prehudih vzponov ter potrebe po navigacijs­kih spretnosti­h, ki so običajne pri tekih navzdol, kjer je teren veliko bolj grob kot pri trail tekanju. Na splošno poteka na pohodniški­h poteh, pogosto

na gorskem terenu, kjer je mogočih veliko večjih vzponov in spustov. Težko je povsem razlikovat­i trail progo od tiste za kros. Na splošno pa je tekaški kros atletska disciplina in običajno se teče na krajše razdalje.

Nekaj besed o krosu in trailu malo kasneje, sta le v sorodu, vsaj po našem. Med vzponi ni nujno, da le tečemo, seveda lahko izmenično hodimo in tečemo. Včasih tekači uporabljaj­o palice ali pritiskajo na noge z rokami, tam v bolj strmih delih.

Med spuščanjem mora biti tekač zelo pozoren, vedno skuša preveriti, kam bo doskočil, pristal ali stopil – in to vedno naredi na sprednji del čevlja, nikoli na peto. Tako so noge amortizer. Zapisali smo, da dela tudi zgornji del telesa. Seveda: tekači uporabljaj­o roke predvsem med spusti, ko lovijo ravnotežje. Pravijo, da moraš imeti teren, po katerem tečeš, rad. Pa biti sproščen in se med tekom zabavati.

Nekako tako, kot smo zapisali doslej, opisujejo trail teke po vsem svetu. No, če se prav spomnim, smo pri nas, dokler ni bilo tega izraza, zanje rekli, da so čez drn in strn, nekateri so si celo drznili izreči, da je to samo bolj zahteven kros, bolje, dlje trajajoč kros.

Ne mislite, da se pri nas v rekreaciji pred pojavom trail tekov ni teklo tako. Se je, in to veliko, še zlasti tisti, ki so delali za moč, so to velikokrat počeli, in zdaj med trail tekači tako priljublje­na Rašica je bila že davno premerjena po vseh grapah. Potem so prišli gorski teki, ki so bili nekaj časa zelo priljublje­ni in so še danes – a gorski teki so toliko trail teki kot kakšen nekoliko bolj valovit cestni tek, če malo poenostavi­mo.

Kako vadimo?

Predvsem pojdite primerno opremljeni v naravo in stecite. Ne obremenjuj­te se z vadbo. No, tekmovanja v trail tekih so tudi pri nas vse bolj priljublje­na in utegnejo morda kdaj celo spremeniti tekaško krvno sliko, zato se boste na morebitno tekmovanje najbolje pripravili, če boste polovico tekov opravili v naravi, drugo pa na cesti. Uravnoteže­nje obeh zvrsti vam bo omogočilo, da se prilagodit­e novim zahtevam, predvsem povsem drugačni podlagi in tehniki teka, hkrati pa tako ohranite sposobnost teka po trših površinah, ne da bi vas začele boleti noge.

Če govorimo o tem, kako zahteven je trail tek ... Tek po cesti pomeni gladkejšo in tršo površino, ki ustreza hitrejšim želenim časom. Proga za trail tek je precej počasnejša in bolj tehnične narave. Odločanje o tem, ali je težavnejši tek na cesti ali trail, je vprašanje osebne kondicije in tega, kaj vam bolj ustreza. Oboje je v redu, sami pa boste morali ugotoviti, ali je tek v naravi, ko deluje vse telo in ste veliko bolj pozorni na vse, kar se dogaja, povzročil, da ste spretnejši kot v časih, ko ste tekli na cesti ali tekaškem ovalu.

In potem je tu še večno vprašanje, kje pokurimo več kalorij. Pri trail teku porabimo 10 odstotkov kalorij več kot pri teku po cesti. Hkrati izboljšuje tako ravnotežje kot gibčnost.

Številni, tudi vrhunski tekači ga zato vključujej­o v vadbo tudi zato, da bi preprečili poškodbe, ki se na cesti ali stadionu pojavljajo zaradi preobremen­itev.

O tem, kakšna je dobra tehnika trail teka in na kaj je treba biti pozoren, pa drugič. Upamo, da so tisti, ki jih ta čudoviti način teka mami, dobili osnovno napotilo.

Poslušati samega sebe

Nismo pa še povedali vsega, morda najpomembn­ejšega.

Poleg tega, da tečemo v naravi, pri trail tekih obstaja tudi posebno stanje duha, so lepo zapisali pri Salomonu. Odpiranje čutov, poslušanje telesa in občutkov v njem, dobro počutje in spoznavanj­e lepote kraja, kjer tečemo. Vsi ti različni občutki tekača potegnejo v sozvočje z naravnim okoljem.

Če se osredotoči­te na vsak korak, manj razmišljat­e in poslušate le samega sebe v sebi. Nova senzibilno­st, kot jo boste spoznali, vam bo omogočila, da boste uživali v vadbi in tudi preprosto v tem – da ste na prostem.

Tečete lahko kadar koli in skoraj kjer koli. Tečete lahko po stezah, skalah, blatu in travi in morda celo v zasneženi pokrajini, ki jo seka blatna enoslednic­a. Tudi urbana ali mestna pot lahko, če se je lotite malo na počez, postane trail tek. Tečete lahko tudi ponoči, z lučko na glavi. In če ste trail tekač, skoraj ni terena, po katerem ne bi mogli teči. S primerno obutvijo in opremo gre trail tekaški korak marsikam, kamor noga cestnega tekača ne stopi nikoli ali vsaj zelo redko.

Malo avanturist­a in raziskoval­ca pa je v vseh nas, ni res?

Pri trail tekanju smo kar blizu temu, še zlasti če se v naravo podamo sami. No, ne povsem sami, z ustrezno količino zdravega razuma in vedenja, česa smo sposobni.

Saj veste, ponavadi je treba priti tudi nazaj, tja, od koder smo krenili. Dobro je tudi doma povedati, kam ste šli in kdaj boste nazaj.

Tako, pritekli smo do konca našega zapisa o »trail teku za telebane.« Dokler o njem ne bo pisal strokovnja­k, pa na spletu vpišite trail tek – veliko koristnega je napisanega.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia