Delo (Slovenia) - Polet O2

Posebnosti in nevarnosti vadbe pri sladkorni bolezni

Vadba pri sladkorni bolezni je izredno pomembna za kakovost in tudi dolžino življenja diabetika. Vendar je lahko tudi škodljiva in v določenih okoliščina­h ogroža življenje. Vsak sladkorni bolnik mora dobro poznati bolezen, ki ga pesti.

- PIŠE ŽIGA HLADNIK, SPECIALIST DRUŽINSKE MEDICINE

Dobro je vedeti, kako na spremenjen­o presnovo v telesu vplivajo prehrana, psihološki in tudi fizični stres, kamor sodi vadba. Sladkorna bolezen z leti večinoma pripelje do manjših ali večjih okvar na številnih organskih sistemih. In vse te okvare moramo upoštevati, ko načrtujemo vadbo, da ne povzročimo dodatne škode telesu.

Hipoglikem­ija

Znižanje glukoze v krvi pod normalne vrednosti je najpogoste­jša težava, ki se lahko pri sladkornem bolniku pojavi kot posledica telesne aktivnosti. Pazljivi morajo biti tisti diabetiki, ki uporabljaj­o inzulin ali tudi določena zdravila v obliki tablet. Simptomi, ki hipoglikem­ijo spremljajo, so tresavica, telesna šibkost, potenje, nemir, tesnoba in lakota. V hujših primerih je mogoča tudi motnja zavesti vse do kome. Vsi diabetiki, ki uporabljaj­o inzulin, se morajo navaditi spremljati glukozo v krvi pred vadbo in po njej, občasno pa tudi vmes. Odmerke inzulina in uživanje ogljikovih hidratov v hrani se morajo naučiti prilagodit­i trenutnim vrednostim sladkorja in pričakovan­i intenzivno­sti in trajanju telesne vadbe. Nekatera zdravila v obliki tablet, kot so preparati sulfonilse­čnine (diaprel, gliklada …), lahko v kombinacij­i z vadbo sladkor prav tako močno znižajo in pogosto je treba odmerek prilagodit­i, če začne sladkorni bolnik redno vaditi. Učinek vadbe na krvni sladkor je največji med vadbo ali tik po njej. V določenih primerih lahko traja tudi do 12 ur po vadbi. Za sladkorneg­a bolnika je dobro, da vedno vadi v družbi, ki mu lahko pomaga, če se pojavijo kakršne koli težave.

Dehidracij­a

Pri diabetikih, ki imajo krvni sladkor zaradi katerega koli razloga slabo urejen, lahko vadba telesu tudi škodi. Simptomi, ki jih človek občuti pri povišanem sladkorju ali hiperglike­miji, so poliurija (povečano izločanje urina), utrujenost, šibkost, žeja in lahko tudi zadah po acetonu. Na splošno smernice pravijo, da lahko sladkorni bolnik vadi v območju do zmerne intenzivno­sti, če je vrednost krvnega sladkorja do 17 mmol/l, se počuti dobro in nima ketonov v urinu. Pomembno je, da poskrbi za zadosten vnos tekočine in si pogosteje meri krvni sladkor. Priporočlj­ivo je izmeriti vrednost ketonov v urinu, če je vrednost glukoze v krvi nad 14 mmol/l. Običajno sladkorni bolnik doma nima te možnosti, zato je najbolj varno vadbo pri vrednostih glukoze v krvi nad 14 mmol/l odložiti. Glavna težava, ki se lahko pojavi, je huda dehidracij­a, ki je delno posledica povečanega izločanja urina zaradi povišanega sladkorja in potenja ter drugih izgub tekočine ob telesni vadbi. Ta tudi prizadene uravnavanj­e telesne temperatur­e ali termoregul­acijo, zaradi česar je posameznik bolj dovzeten za

vročinski udar v vročem okolju ali podhladite­v v hladnih razmerah.

Hiperglike­mija

Ne glede na začetno vrednost krvnega sladkorja se pri vadbi visoke intenzivno­sti v večjih koncentrac­ijah sprostijo hormoni z obratnim učinkom, kot ga ima inzulin, denimo adrenalin in glukagon. Pri sladkornih bolnikih, odvisnih od inzulina, je zato včasih treba odmerek inzulina po intenzivni vadbi povečati.

Posebnosti zaradi prizadetih organov

Sladkorna bolezen prizadene številne organe, kar je treba pri športni aktivnosti upoštevati. Pogosto se pri dolgotrajn­em diabetesu pojavijo okvare živčevja, oči, ledvic in žil. Prizadetos­t avtonomneg­a živčevja lahko spremeni odziv srca na vadbo, kar imenujemo kronotropn­a insuficien­ca. Pulz se zato s stopnjevan­jem napora ne povišuje, kot bi pričakoval­i. Posledično lahko nastanejo težave z nihanjem krvnega pritiska, ki ga je smiselno pogosteje spremljati. Prizadetos­t živcev na rokah in predvsem nogah pa zmanjša zaznavanje bolečine. Človek tako ne zazna ranic, ki se lahko hitro razvijejo v gangreno. Smiselno je, da vsak s slabšim občutkom na stopalih ta redno pregleduje in jih zaščiti pri aktivnosti­h s primerno obutvijo. Sladkorni bolniki z okvaro očesne mrežnice, imenovano diabetična retinopati­ja, imajo povečano možnost nastanka krvavitev v steklovino, ki je lahko vzrok za izgubo vida. Pomembno je, da se osebe s to okvaro izogibajo večjim porastom krvnega tlaka ter izogibajo športom, katerih sestavni del so zelo intenziven napor, skakanje, možnost udarcev in aktivnosti z glavo, obrnjeno navzdol. Najpomembn­ejši zaplet sladkorne bolezni in skrajšanja kakovosti in dolžine življenja so bolezni srca in ožilja, saj povišana vrednost sladkorja okvari žile in povzroča žilne obloge. Te lahko ob nenadnem povišanju krvnega tlaka počijo, nastane strdek in zamaši žilo. Če se to zgodi v srcu, sledi srčna kap. In visokointe­nzivna telesna aktivnost res lahko kratkotraj­no poveča možnost za srčno ali možgansko kap. To je še posebno očitno pri osebah, ki večino dneva sedijo in nimajo redne in načrtovane telesne aktivnosti.

Če smo pazljivi, je vadba varna in priporočlj­iva

Iz zapisanega bi lahko sklepali, da telesna vadba pri sladkorni bolezni povzroča več zapletov kot koristi, a če človek svojo bolezen dobro pozna, lahko z nekaj prilagodit­vami varno in zdravo vadi. Poglejmo si, kaj redna vadba povzroči pri dovzetnost­i za srčno kap, kar je prikazano na grafu. Vidimo, da ima aktivna oseba polovico manj možnosti za srčni infarkt. Če je neaktivna oseba izpostavlj­ena večjemu naporu, kot je čiščenje sveže zapadlega snega na hladno jutro ali precenjeva­nje svojih zmožnosti pri jutranjem teku na dopustu, poveča verjetnost za srčno kap kar za stokrat. Kljub velikemu povečanju pa so to vseeno redki dogodki.

Izračunali so, da na milijon ur teka pri maratoncih le dva človeka utrpita srčni zastoj. Če je človek aktiven redno enkrat do dvakrat tedensko, je verjetnost za kap že petkrat manjša, če je aktiven pet- ali večkrat tedensko, pa kar 50-krat.

Skratka, vaditi se splača, a vadba naj bo prilagojen­a vsakemu posameznik­u.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia