Slovenske Novice

Šoštanj je bil mesto usnja

Mineva 270 let, odkar se je tja preselil Josip Vošnjak, začetnik usnjarstva Panoga je pred dobrimi dvajsetimi leti zamrla, preživela pa je v muzeju je Tovarna usnja Šoštanj prenehala obratovati.

-

leta

ŠOŠTANJ • Človek že tisočletja uporablja usnje za obutev in obleko. Pri nas se je usnjarstvo ali ledrarstvo najbolj razvilo v večjih krajih, kot so Slovenske Konjice, Slovenj Gradec, Ljubljana, Tržič, Vrhnika, Kamnik in Šoštanj. Prav slednji je bil kot najpomembn­ejši kraj Šaleške doline že v 18. stoletju izrazito obrtniško usmerjen. Letos mineva 270 let, odkar se je iz Vitanja v Šoštanj preselil Josip Vošnjak, začetnik usnjarstva, lani pa je minilo 10 let od odprtja Muzeja usnjarstva na Slovenskem, ki so ga uredili prav tam.

Največja usnjarna na Balkanu

Josip Vošnjak je kot mojster začel dejavnost, ki sta jo nadaljeval­a oba sinova, prvi v domači delavnici, drugemu, Mihaelu, pa je oče leta 1788 kupil Toterjevo delavnico, ta je stala na mestu, kjer se je čez dobrih sto let razvila mogočna tovarna za predelavo usnja. Obrt se je nekaj generacij prenašala iz roda v rod in v četrti generaciji, ko jo je prevzel Franc Vošnjak

s sinovoma, dosegla največji gospodarsk­i in tehnološki razcvet. Tovarna usnja Woschnagg in sinovi Šoštanj je bila med obema vojnama največja in najsodobne­jša usnjarna na Balkanu. Leta 1938 je zaposloval­a 347 delavcev.

Na področju usnjarstva se je postopek predelave sčasoma izpopolnil in skrajšal z uporabo modernih industrijs­kih strojev, kemičnih snovi in barvil, hkrati pa sta se povečala povpraševa­nje in ponudba. »Vse to je vplivalo na zaposlovan­je delavstva, pojav meščanstva in spremembe življenjsk­ih navad prebivalst­va,« izvemo v Šoštanju. »Razvilo se je družbeno in družabno življenje, nastajali so nove gospodarsk­e dejavnosti in poklici, zamirali pa so stari. Pojavil se je upad agrarnih dejavnosti prebivalst­va, na splošno pa se je povečalo število prebivalst­va. Opaziti je bilo manjši razvoj odročnih naselij ter hiter razvoj mestnih in primestnih naselij. Šoštanj je tako že leta 1911 postal mesto.«

Če je po eni strani razvoj te panoge pomenil velik razvoj za Šoštanj, pa so se njegovi prebivalci vse bolj pritoževal­i nad smradom, ki se je širil po mestu: »Nastal je problem, kaj storiti z odpadnimi organskimi snovmi, vse bolj se je pojavljalo tudi vprašanje higiene. V reki Paki so opazili visoko koncentrac­ijo kemičnih snovi, kot so beli galun, kromove in železove soli, spojine silicija in cirkonija ter barvila.«

V drugi polovici 20. stoletja je nastopila kriza v usnjarstvu zaradi uporabe umetnih materialov, nizke nabavne in prodajne cene usnja, visokih stroškov dela ter selitve predelave surovih kož v dežele izvoznice, kakršni sta bili Indija in Argentina. Usnjarska industrija je vse bolj obremenjev­ala okolje. Tovarna usnja Šoštanj je prenehala obratovati leta 1999.

Delavski vsakdanjik Po ukinitvi nekdanje Tovarne usnja Šoštanj je leta 2002 začel delovati Iniciativn­i odbor za ohranitev kulturne in tehniške dediščine tovarne usnja, pravijo danes v muzeju: »Z leti je ideja prerasla v prizadevan­je za ustanovite­v muzeja, v katerem bo prikazana bogata tradicija usnjarstva na Slovenskem. Občina Šoštanj je leta 2007 sprejela

 ??  ?? Skok v preteklost
Stroji za predelavo kož
Skok v preteklost Stroji za predelavo kož
 ?? FOTOGRAFIJ­E: MUZEJ USNJARSTVA ŠOŠTANJ ?? Muzej usnjarstva na Slovenskem v Šoštanju
FOTOGRAFIJ­E: MUZEJ USNJARSTVA ŠOŠTANJ Muzej usnjarstva na Slovenskem v Šoštanju
 ??  ?? Ohranjene so številne naprave.
Ohranjene so številne naprave.
 ??  ?? Zgodovina v tej panogi se je začela pisati leta 1750.
Zgodovina v tej panogi se je začela pisati leta 1750.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia