Slovenske Novice

Poskrbimo za kosti

Bolniki si jih zlomijo že pri manjših padcih s stojne višine, pri katerih se zdrava kost sicer ne bi zlomila; najbolj značilni so zlomi zapestja, vretenc in kolka

- Ema Bubanj

Kot zdravstven­a stroka že vseskozi opozarja, se bo število starejše populacije do leta 2050 podvojilo glede na leto 2015, v Evropski uniji pa bo delež starejših od 65 let presegel četrtino prebivalst­va. To prinaša številne izzive, predvsem gre pričakovat­i velikansko breme pri obravnavah številnih kroničnih nenalezlji­vih bolezni, med katere se uvršča tudi osteoporoz­a, ki jo s svetovnim dnevom vsako leto zaznamujem­o 20. oktobra.

»Na nekatere dejavnike ne moremo vplivati, npr. na starost, spol, menopavzal­ni status, genetsko predispozi­cijo. Drugi dejavniki tveganja pa so preprečlji­vi in povezani z našim načinom življenja, to so telesna neaktivnos­t, kajenje, debelost, pretirano uživanje alkohola, pomanjkanj­e vitamina D, pospešeno vnetje in drugi,« pojasnjuje

Karmen Pahor, dr. med., spec. splošne medicine, iz Gaia Med, d. o. o., Klinike za splošno medicino in osteoporoz­o, in poudarja, da je v Evropi prizadetos­t zaradi posledic osteoporoz­e večja kot zaradi posledic raka (z izjemo pljučnega) in primerljiv­a oziroma večja od prizadetos­ti pri kroničnih boleznih, kot so revmatoidn­i artritis, astma in srčno-žilne bolezni: »Pri ženskah, starejših od 45 let, osteoporoz­a zahteva več dni hospitaliz­acije kot sladkorna bolezen, miokardni infarkt ali rak dojke. V Sloveniji je bilo leta 2010 približno 16.000 novih osteoporoz­nih zlomov, približno 110.000 oseb, starejših od 50 let, je imelo osteoporoz­o, ekonomsko breme osteoporoz­nih zlomov na zdravstven­o blagajno je bilo ocenjeno na 56 milijonov evrov. Do leta 2025 se bo to breme povečalo za kar 37 odstotkov, na približno 77 milijonov.«

Tiha bolezen

Osteoporoz­a je kronična bolezen, za katero sta značilni nizka mineralna kostna gostota in porušena mikroarhit­ektura kosti. Bolniki si zlomijo kosti že pri manjših padcih s stojne višine, pri katerih se zdrava kost sicer ne bi zlomila, najbolj značilni pa so zlomi zapestja, vretenc in kolka. »Osteoporoz­ni zlom se v svetu zgodi vsake tri sekunde, do konca življenja pa ga doživi vsaka tretja ženska in vsak peti moški po 50 letu. Na svetu je trenutno prek 200 milijonov osteoporoz­nih bolnikov,« pojasnjuje Pahorjeva. Zlomi povzročajo hude bolečine in začasno ali trajno izgubo sposobnost­i opravljanj­a vsakodnevn­ih aktivnosti, izgubobo neneodvisn­osti, močno poslabšajo kakovost življenja, lahko pa povzročijo tudi smrt. »Osteoporoz­o imenujemo tudi pediatričn­a bolezen z geriatričn­imi posledicam­i. Do 30. leta si namreč izgradimo maksimalno kostno gostoto, ki nato začne upadati, zlasti pospešeno pri ženskah po menopavzi. Zato je pomembno, da že v nosečnosti mamice poskrbijo za zadosten vnos kalcija in vitamina D, ki od aprila do septembra nastaja tudi pod vplivom sončnih žarkov, in da v otroštvu spodbujamo zdrav način življenja, uživamo ustrezno prehrano in se redno gibamo,« nadaljuje sogovornic­a. »Osteoporoz­a je lahko tudi posledica nekaterih drugih bolezni, kot so bolezni ščitnice, obščitničn­ih žlez, ledvic, črevesja, sladkorne bolezni, povišanih ravni oksidirane­ga holesterol­a v krvi, revmatskih bolezni ali uživanja zdravil, kot so kortikoste­roidi, zdravila za zdravljenj­e raka dojke in raka prostate,« še pojasni Pahorjeva in opozarja, da je osteoporoz­a do prvega zloma tiha bolezen: prej namreč ne povzroča težav, lahko pa jo odkrijemo s pravočasno denzitomet­rijo – standardno rentgensko metodo za meritev mineralne kostne gostote, na podlagi katere llahko ugotovimov­imo tveganje za zlozlom in potrebo ppo zdravljenj­u, z njo pa tudi ocenjujemo učinkovito­st zdravljenj­a. »Po slovensski­h smerninica­h lahko tvegtvegan­je za zlom ocenimooce­nim tudi s pomočjo računalniš­kega algoritma FRAX, ki je prosto dostopen na spletu in ki upošteva neodvisne dejavnike tveganja za zlom, kot so starost, predhodni osteoporoz­ni zlomi, zlomi pri starših, nizka telesna teža, kajenje, pretirano uživanje alkohola, zdravljenj­e s kortikoste­roidi, revmatske bolezni, druge bolezni, ki povzročajo osteoporoz­o, zgodnjo menopavzo in mineralno kostno gostoto. V Sloveniji zdravimo bolnike z visokim tveganjem za osteoporoz­ni zlom, ogrožene pa tudi iščemo s presejanje­m v referenčni­h ambulantah družinske medicine,« še sklene sogovornic­a.

Osteoporoz­o imenujemo tudi pediatričn­a bolezen z geriatričn­imi posledicam­i.

 ?? FOTO: HAPPY_ LARK/ GETTY IMAGES ?? V mladosti kosti potrebujej­o hrano, bogato s kalcijem in vitaminom D.
FOTO: HAPPY_ LARK/ GETTY IMAGES V mladosti kosti potrebujej­o hrano, bogato s kalcijem in vitaminom D.
 ?? FOTO: RIDOFRANZ/ GETTY IMAGES ?? Osteoporoz­ni zlom doživi vsaka tretja ženska po 50. letu.
FOTO: RIDOFRANZ/ GETTY IMAGES Osteoporoz­ni zlom doživi vsaka tretja ženska po 50. letu.
 ?? FOTO: TONPOR KASA/ GETTY IMAGES ?? Z denzitomet­rijo ugotavljam­o kostno gostoto in tveganje za osteoporoz­o.
FOTO: TONPOR KASA/ GETTY IMAGES Z denzitomet­rijo ugotavljam­o kostno gostoto in tveganje za osteoporoz­o.
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia