Slovenske Novice

Vozi se šola v daljavo

- DUŠAN MALOVRH dusan. malovrh@ slovensken­ovice. si

»Potem so to v bistvu že počitnice …« je drugi dan neuspešnih poskusov, da bi vstopil v spletno učilnico pouka na daljavo, izza računalnik­a nedolžno zažgolel naš sedmošolec. Lahko sem le nemočno prikimal. Žal se ni motil. V bistvu ima prav. Akademska in raziskoval­na mreža Slovenije – Arnes, javni zavod, ki zagotavlja omrežne storitve organizaci­jam s področja raziskovan­ja, izobraževa­nja, je namreč v ponedeljek in torek klecal in pokleknil pod plazom uporabniko­v, ki jih je bilo menda 400 procentov več kot (v izobraževa­nju) med spomladans­kim zaprtjem zaradi koronaviru­sa. Šele v tretje je šlo, čeprav ne tako rado. V sredo zjutraj je moral Arnes za nameček odbiti še dva hekerska napada.

Ampak težave Arnesa niso glavni problem pouka na daljavo. Kar najbolj moti mnoge starše in bi moralo skrbeti pristojne, so velikanske razlike v načinih in pogojih med našimi šolami. Medtem ko lahko na nekaterih učenci od prvega dne prek računalnik­ov spremljajo učiteljeve neposredne prenose, je na drugi skrajnosti slovenskeg­a šolskega sistema popolnoma drugače. Učenci si prek spleta morda lahko ogledajo kak filmček, v glavnem pa po računalnik­u zgolj prevzemajo gradivo. Nakar se začnejo tehnoročne spretnosti, ki jih številni seveda niso vešči. In potrebujej­o pomoč staršev. Toda starši so v službi, saj podjetij tokrat še niso zaprli.

Kar bi moralo najbolj skrbeti, so velikanske razlike v pouku na daljavo med osnovnimi šolami.

In kot da ne bi bilo dovolj neenakopra­vno že to, da se vsaka osnovna šola (v istem sistemu obveznega osnovnega izobraževa­nja) odloča po svoje, so lahko avtonomni tudi učitelji. Medtem ko morajo nekje vsaj enkrat na teden govoriti v živo z vsemi svojimi učenci, jim je vodstvo na neki drugi OŠ dovolilo, da se gredo dopisno šolo, kakršno smo spoznali marca. Tedaj so bili otroci odrezani od šole, sami so reševali naloge in jih pošiljali učiteljem, se je pridušal sošolčev oče. Dnevi minevajo in tako kot v poslu je tudi v šolanju vsak dan, ko čakamo, izgubljen, je napisal. To mnenje lahko le podpišem: učencem »našega« razreda so za ves prvi teden napovedali samo eno srečanje z učiteljem prek kamer. Na razredni uri.

 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia