Slovenske Novice

Inteligent­ni in družabni

Prašiče lahko treniramo kot pse, imajo super spomin; dobro plavajo in hitro tečejo, tudi sanjajo

- U. S.

omači prašič je udomačena podvrsta divje svinje, ki jo človek goji predvsem za hrano. Samcu rečemo prašič, samici svinja, mladički pa so prašički.

Slovijo kot inteligent­ne živali. Lahko jih treniramo podobno kot pse, zato ni čudno, da si jih mnogi omislijo kot hišne ljubljenčk­e, no, vsaj manjše pasme. Ste vedeli, da smo si ljudje in domači prašiči zelo podobni po telesni zgradbi?

Prav zato jih uporabljaj­o v znanosti, predvsem medicini, in sicer za proučevanj­e različnih dednih bolezni, na primer pri razvoju inzulina pri sladkorni bolezni. In tudi sanjajo, tako kot ljudje.

Prašiči imajo veliko telo na kratkih nogah, pravzaprav

Dna dveh prstih, ki imata roževinast­o kopito, parkelj. Čeprav so debeli, so hitri tekači, tudi plavajo dobro. Imajo veliko glavo, ki se podaljša v rilec, njegov vrh je sploščen, okrogel, ima dve nosnici; z rilcem lahko rije po zemlji in išče hrano. Ima zelo razvit voh. V nekaterih državah, na primer v sosednji Italiji pa tudi Franciji, jih uporabljaj­o za iskanje dragocenih tartufov, cenjenih gomoljev, ki vsebujejo steroidne spojine, podobne feromonu, ki ga izločajo samci med paritvenim obdobjem. So vsejedci, z rilci prevračajo listje in, kot rečeno, rijejo po tleh ter iščejo podzemne dele rastlin, žuželke, plodove, na kmetijah jih hranijo s krmo in ostanki človeške hrane.

Ko se pujsek skoti, tehta od 500 do 900 gramov, odrasel domači pujs pa kar 200 kilogramov in tudi več. So čiste živali, ne jedo in ne spijo tam, kjer opravljajo potrebe. So družabne živali in med seboj neprestano komunicira­jo z različnim kruljenjem in cviležem. Mimogrede: kruljenje lahko doseže 115 decibelov. Prašiči se ne znojijo, bolje prenašajo hlad kot vročino, sonce jih lahko tudi opeče, po blatu se valjajo, da se ohladijo. Radi se drgnejo ob drevesa, se sproščajo ob glasbi, ja, radi jo poslušajo, in tudi igrajo se radi. Edina ohranjena slovenska avtohtona pasma je krškopoljs­ki prašič. Nastala je na širšem Dolenjskem, odlikujejo jo izjemna odpornost, dobra prilagojen­ost na skromne razmere reje in prehrane ter izjemna kakovost mesa; pasma je ogrožena. Prašiči imajo zadnji konec telesa črne barve, prednji pa je bel – pogosto v obliki širšega belega pasu okoli života. Glava je večinoma črna, srednje dolga in ravna z velikimi visečimi ušesi.

 ?? FOTO: JHJR/ GETTY IMAGES ?? Radi se valjajo po blatu.
FOTO: JHJR/ GETTY IMAGES Radi se valjajo po blatu.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia