Slovenske Novice

Kujtna domačija: teran, 2020

V Temnici na Krasu je domačija (in osmica) pr' Kujtnih, kjer za vinograde skrbita oče Simon in sin Jernej Ščuka

- Š. A.

Prvi zapiski o družini segajo v 17. stoletje. Starejših zapisov pa ni, ker prej v naši župniji ni bilo vodenja cerkvenih knjig o krstih. Imamo en hektar in pol vinogradov. V glavnem so refoškove, iz njih nastane teran. Imamo še nekaj belih trt, predvsem zaradi ponudbe na osmici, ki jo imamo odprto junija. Naši vinogradi ležijo na pobočju proti morju, od koder je čudovit pogled na Tržaški zaliv,« nam osnovne podatke o domačiji, katere teran danes postavljam­o v ospredje, nanizajo na domačiji. Pr' Kujtnih v Temnici na Krasu za vinograde skrbita oče Simon in sin Jernej Ščuka. Takole še pravijo na tej kraški domačiji: »Še pred petdesetim­i leti je bilo malo trt, samo za domače potrebe. Zasaditev tudi za prodajo je začel Simonov tast Renato Škabar, ki je obiskoval poklicno šolo za vinogradni­štvo in sadjarstvo, ki je bila v Ložu pri Vipavi. Trte so postale njegova ljubezen. Da pa je bil v naši vasi vedno dober teran, dokazuje priznanje kmeta Rogelja, ki ga je prejel že v avstro-ogrski monarhiji.«

Misel, ki družino Ščuka vodi pri obdelovanj­u vinogradov in pridelavi vina, pa gre takole: »Za dobro vino je treba začeti skrbeti že v vinogradih in nadaljevat­i v kleti. Poleg redne oskrbe trt je treba grozdje redčiti, paziti, da trte niso preobremen­jene. To je zelo pomembno, da nastane dobro vino.«

Ko beseda teče o teranu, ki nosi ime Kujtne domačije, družina Ščuka omeni še nekaj podrobnost­i: »Zrelo in nabrano grozdje se kuha v lesenih kadeh v plovnikih, in sicer v celih, nezmaščeni­h jagodah. Nato ga iztisnemo in zorimo v lesenih sodih, bučih. Iz lesenega soda v cisterne se pretoči, ko je teran namenjen prodaji. Zemlja terra rosa, klima in način pridelave mu dajo značilno temno, rdečo rubinasto barvo in polnost sadnega okusa, po gozdnih sadežih.«

Pripravijo tudi osmico – ta bo letos predvidoma v drugi polovici junija, med 18. in 27. Ponujajo pa tisto, kar najraje postrežejo k teranu: seveda pršut, zatem so tu še domač šalam, kraška in rolana panceta ter vratovina, medtem ko za posladek gostom namenijo orehove štruklje.

Ali kot radi povedo: »K okusnemu mešanemu narezku se bo prilegel odličen teran z domačije, zorjen v skalnati kraški kleti.«

 ?? FOTO: TBRALNINA/ GETTY IMAGES ?? Zraven postrežemo pečeno temno meso.
FOTO: TBRALNINA/ GETTY IMAGES Zraven postrežemo pečeno temno meso.
 ?? FOTO: ARHIV KUJTNE DOMAČIJE ??
FOTO: ARHIV KUJTNE DOMAČIJE
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia