Slovenske Novice

Cepljenje za mirno jesen

Projekcije za koronaviru­sno bolezen v prihodnjih mesecih Več cepljenih, manj verjetnost­i za širjenje

- A. L., MA. M., BA. P.

LJUBLJANA • Nihče ne more natančno napovedati, kako se bo širil koronaviru­s. A mnogi že s strahom pogledujej­o v jesen, posebno strokovnja­ki opozarjajo, da se zna ponoviti črni scenarij, ki smo ga doživeli letos in lani, če se število cepljenih ne premakne z mrtve točke. Nova realnost je očitno tesno povezana s koronaviru­som. Ta zna še naprej krojiti naša življenja in nas omejevati na vseh področjih. Strokovnja­ki izpostavlj­ajo še različico delta, ki se vse bolj širi, Evropska agencija za zdravila pa je pred dnevi sporočila, da naj bi bili dvakrat cepljeni pred njo zaščiteni.

Matematika v zdravstvu

Natančno nikakor ni moč napovedati, kaj se bo zgodilo, obstajajo pa projekcije oziroma morebitni scenariji. S tem se ukvarja Janez Žibert na zdravstven­i fakulteti v

Ljubljani. Kot si pravi na twitterju, je uporabni matematik v zdravstvu. In prav na osnovi novih različic virusa ter gibanja cepljenja prebivalst­va je izračunal morebitne scenarije.

Podrobnost­i z grafi si lahko ogledate na naši spletni strani www. slovensken­ovice.si.

Res se nam lahko zgodi močan val, če bo cepljenih premalo.

Njegovi modeli napoveduje­jo potek koronaviru­sne bolezni v jeseni, a prej kot napovedi, kot zatrdi, so to simulacije, ki jih je treba interpreti­rati ob določenih predpostav­kah. »Model ima veliko odprtih parametrov in predpostav­k, ki jih ne moremo v celoti natančno oceniti, zato je treba te rezultate in projekcije interpreti­rati bolj kot relativne primerjave, ne pa absolutne številke.« Njegov model upošteva dinamiko epidemije po starostnih skupinah. »Tako lahko bolj natančno modeliramo dogajanje po starostnih skupinah. Delež precepljen­osti po starostnih skupinah je upoštevan do konca maja 2021, v nadaljevan­ju so projekcije, kako se lahko ti deleži spreminjaj­o. Treba se je zavedati, da s cepljenjem dosežemo dvoje: preprečuje­mo težji potek bolezni in preprečuje­mo širjenje bolezni. Pri starejših starostnih skupinah je to še najbolj pomembno, zato je treba doseči čim višjo precepljen­ost teh skupin in zmanjšati morebitni pritisk na zdravstven­i sistem.« Ob najslabšem mogočem scenariju (45-odstotna precepljen­ost) ob vrhu jesenskega vala 2021 znaša sedemdnevn­o povprečje 2779, kar pomeni približno 400 okuženih vsak dan. Če bi bilo cepljenih 50 odstotkov, bi bilo okuženih v sedmih dneh v najslabšem primeru 1494 ali okoli 213 na dan. Le pet odstotnih točk več cepljenih pomeni veliko spremembo v številu okužb. Če bi precepljen­ost dosegla 75 odstotkov, bi statističn­o govorili le o okoli treh okužbah na dan. »Zelo pomembna predpostav­ka je, kako se bo razvijala epidemija delta različice. Znano je, da je njena virulentno­st mnogo večja, kar pomeni približno dvakrat večje reprodukci­jsko število v primerjavi z različicam­i do zdaj. To dosežemo v enem mesecu po izbruhu te različice. Če bi to dosegli prej, bi bil delež okuženih na dan lahko večji, če pozneje, pa manjši. Predvideno je, da se po nekem času širjenja uvede tudi nefarmakol­oške ukrepe, ki znižujejo reprodukci­jsko število. Če je reprodukci­jsko število še višje, potem tudi 75 odstotkov ne bo dovolj.« Graf ob 45-odstotni precepljen­osti kaže 1418 hospitaliz­iranih ob vrhu vala jeseni 2021. To je pravzaprav več, kot jih je bilo ob najslabšem dnevu v jesenskem valu 2020. »To je izračunano, če se bo epidemija odvijala po predpostav­kah, kot jih model predvideva. Res se nam lahko zgodi močan val, če bo cepljenih premalo in ne bomo sprejemali preostalih nefarmakol­oških ukrepov dovolj hitro. Vseeno upam, da se to ne bo zgodilo.«

 ?? FOTO: BLAŽ SAMEC ?? Edina rešitev, menijo strokovnja­ki, je dovoljšnja precepljen­ost.
FOTO: BLAŽ SAMEC Edina rešitev, menijo strokovnja­ki, je dovoljšnja precepljen­ost.
 ?? FOTO: JARUN011/ GETTY IMAGES ?? Različica delta vzbuja skrb.
FOTO: JARUN011/ GETTY IMAGES Različica delta vzbuja skrb.
 ??  ?? Scenariji z različnimi deleži precepljen­osti
Scenariji z različnimi deleži precepljen­osti
 ?? FOTO: TWITTER ?? Izr. prof. dr. Janez Žibert
FOTO: TWITTER Izr. prof. dr. Janez Žibert

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia