Slovenske Novice

Prvi potoval s slovenskim potnim listom

Štajerec Marjan Beranič je švicarski žig dobil še pred našim uradnim priznanjem Spremljal Ivana Kramberger­ja na njegovih shodih

-

SKOKE • »Bil sem neznansko ponosen, da imamo svojo državo, vsem v tujini bi to povedal in z velikim veseljem sem potoval s potnim listom svoje države. Na švicarski meji so mi dali žig vanj še pred našim uradnim priznanjem,« je svojo zgodbo izpred trideset let začel Marjan Beranič iz Skok, zaselka v občini Miklavž na Dravskem polju.

Demonstrac­ije v Bonnu so odpadle »Leta sem živel in delal v Ravensburg­u, in ker Nemčija dolgo po razglasitv­i samostojne Slovenije ni uradno priznala naše države, sem se odločil organizira­ti mirne shode v Bonnu (tedanja prestolnic­a Zahodne Nemčije, op. a.). Ideja, da se z avtobusi odpeljemo pred parlament, je med slovenskim­i zdomci, ki jih vsaj takrat v Nemčiji ni bilo malo, povzročila neke vrste ekstazo. A ko se je približeva­l dan odhoda, so odpovedi kar deževale. Zato smo načrtovane demonstrac­ije odpovedali, kar me je zelo razočaralo,« se dogodkov v zgodnji jeseni 1991 spominja Beranič.

V Nemčiji je prodajal avtomobile, občasno pa se je vrnil v domače Skoke, kjer so ga obiskovali takšni in drugačni ljudje. »Med njimi je bil agent Udbe (Uprava državne varnosti, op. a.), ki je za časa Jugoslavij­e pogosto prišel po 'informacij­e', kaj se dogaja v Nemčiji. Ker sva v vseh teh letih navezala prijateljs­ke stike, sem ga po osamosvoji­tvi zaprosil, da bi mi priskrbel slovenski potni list,« nam je na svojem domu na Dravskem polju razložil zavedni Slovenec. Četudi je slovenska država potne liste začela izdajati šele 18. oktobra 1991, pa je ministrstv­o za notranje zadeve nekaterim omogočilo, da so jih dobili že prej, za promocijo države.

S fotografij­ama v Ljubljano

Ko je Marjan Beranič v drugi polovici septembra 1991 dobil poziv, naj se oglasi v prostorih ministrstv­a za notranje zadeve, se je z dvema svojima fotografij­ama v rokah odpravil v prestolnic­o: »Zame je bila velika čast, da sem lahko stopal po zgradbi ministrstv­a. Tam so mi izdelali potni list z zaporedno številko 110. Ni bil prvi, zato pa sem kot prvi z njim potoval po svetu.« Ni odlašal, že dan zatem, 25. septembra, je sedel v avto in se podal v Nemčijo. Na avstrijski meji sploh ni bilo težav, se spominja, saj so bili naklonjeni samostojni slovenski državi. V potni list z modrimi platnicami (medtem ga je že zamenjal za rdečega Evropske unije) je dobil žig z mejnega prehoda Spielfeld (Špilje), četudi so Avstrijci slovensko državo uradno priznali šele 15. januarja 1992. Zapletlo se je povsem drugje. »Zapeljal sem na nemško mejo in policist me je kar začudeno pogledal, ko sem mu pod nos ponosno pomolil slovenski potni list. Zavrnil me je, češ da Slovenija še ni priznana kot samostojna država. Seveda sem to vedel, a sem se delal nevednega. 'Če žigom v slovenskem potnem listu. »Naslednji dan sem poiskal nemškega novinarja in v nemških medijih se je pojavil zapis, da je Švica na podlagi žiga v mojem potnem listu priznala Slovenijo kot samostojno državo. Takrat sem delal veliko 'galame', saj sem bil izjemno ponosen na osamosvoji­tev,« še dodaja Beranič. Pozneje je navdušenje plahnelo, »razočaranj­e je veliko, grenkoba ostaja in ni videti, da bi šlo na boljše«. Mnogi so ga primerjali z dobrotniko­m Ivanom Kramberger­jem iz Negove, ne nazadnje sta imela podobno

 ?? ?? Po vrnitvi v Slovenijo je začel proizvajat­i betonske izdelke. Eden teh je tudi t. i. parlament, ki krasi dom njegove hiše v Skokah.
Po vrnitvi v Slovenijo je začel proizvajat­i betonske izdelke. Eden teh je tudi t. i. parlament, ki krasi dom njegove hiše v Skokah.
 ?? ?? S švicarskim pečatom je obiskal nemškega novinarja.
Imel je zaporedno številko 110.
S švicarskim pečatom je obiskal nemškega novinarja. Imel je zaporedno številko 110.
 ?? FOTOGRAFIJ­E: ALEŠ ANDLOVIČ ?? Pred 30 leti je kot prvi po Evropi preizkušal poučenost tujih varnostih organov.
FOTOGRAFIJ­E: ALEŠ ANDLOVIČ Pred 30 leti je kot prvi po Evropi preizkušal poučenost tujih varnostih organov.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia