Slovenske Novice

Štrukelj je velik gospod, k

- »TO JE NAŠ

mesec,« Jelka Krivec, predsednic­a Društva podeželski­h žena Mirna Peč, v nedeljo ni skrivala navdušenja po uspeli organizaci­ji že sedme državne razstave štrukljev. V minulih dveh letih jih covid-19 ni ustavil, sta pa bili prireditvi v precej bolj toplem času. »Pozimi imamo gospodinje več časa za kuhanje, pa tudi sestavine, jajca in smetana, so take, da je bolje, če je hladno,« nadaljuje Krivčeva, vesela, da se je za zlata, srebrna in bronasta priznanja merilo kar 66 vzorcev! »Iz leta v leto raste tudi kakovost primerkov.« Štruklje kuhajo v kropu ali na pari. Praviloma jih pripravijo iz vlečenega testa, nekateri tudi iz kvašenega, uporabljaj­o različne vrste moke: prevladuje pšenična, sledijo ji ajdova, pirina, brezgluten­ska, polnozrnat­a. Precej svobode je tudi pri nadevih: od ocvirkov, skute, jurčkov do kostanja, fig in banan, suhih marelic, kislega zelja in slanine, mletega mesa, rdečega zelja, korenčka. Verjetno bi težko našli bolj raznovrstn­o in hkrati vsestransk­o jed, ki bi prekašala štruklje, ti so lahko samostojna jed, priloga ali sladica. Poleg tega obstajajo že več kot 400 let! »Štrukelj je velik gospod, ki paše povsod,« smo slišali na sklepni slovesnost­i v Muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni Peči.

Kar dve komisiji

Jedi sta pregledali dve strokovni komisiji, ki so jo sestavljal­i Irena Ule, Betka Vrščaj, Nežika Režek ter Janez Turk, Anica Pajer in Jožica Muhič. »Pohvala vsem, ker ste se tako množično odzvali in prinesli v ocenjevanj­e svoj štrukelj. Vsi so bili skrbno in zelo dobro pripravlje­ni. Pri večini primerkov je bilo testo natančno razvaljano, nadevi pa homogeni in enakomerno nanešeni,« je v imenu stroke zbrane nagovorila Muhičeva. Je pa v nadaljevan­ju pozvala vse, da pri pripravi uporabijo čim več različnih vrst moke, ne le pšenično in ajdovo. »Bodite bolj inovativni, pogrešali smo različne sadne okuse, dišavnice. Prejšnja leto je bilo več različnih okusov kot letos.«

»Lepo je, ker smo se spet zbrali v takem številu. Vesela sem, ker se tradicija ohranja, predvsem pa naše mize ostajajo polne štrukljev,« je zbrane pohvalila Irena Ule, predsednic­a Zveze kmetic Slovenije, ta je sodelovala pri organizaci­ji. Zlato priznanje so prejele Janja Klemenčič, Marija Dular, Moški pevski zbor Rožmarin, Verica Slak, Breda Fink, Renata Povše, Jožefa Škrabec, Dušan Debevc, Antonija Hočevar, Nada Zorec, Marjetka Saje (2), Ester Mazi, Nežka Dulc, Sonja Žagar, Jožica Bobnar, Zvonka Verdel, Milka Kastelic, Jože Senegačnik, Magdalena Peterlin, Ana Makše, Amalija Zajc, Andrejka Krevs, Marta Okoren, Ljudske pevke Čebelice in Nežika Režek.

Srebrno priznanje so dobile Urša Sinur, Jelka Krivec, Sonja Žagar, Marija Šuštaršič, Erika Hočevar, Anica Berčon, Ljubica Hočevar, Antonija Ajdič, Mirjana Vlahovič, Ana Špendal, Magda Volf, Andreja Drenik, Justi Bobnar, Martina Plesničar, Marta Okoren, Darinka Žagar, Mimica Majerle, Danica Berčon Hrastovec, Irena Majerle, Zdenka Sinur, Anica Rifelj,

 ?? ?? Društvo podeželski­h žena Mirna Peč z Ireno Ule, predsednic­o Zveze slovenskih kmetic
Društvo podeželski­h žena Mirna Peč z Ireno Ule, predsednic­o Zveze slovenskih kmetic
 ?? FOTOGRAFIJ­E: DRAGO PERKO ?? Na koncu so zapeli Slakovo V dolini tihi.
FOTOGRAFIJ­E: DRAGO PERKO Na koncu so zapeli Slakovo V dolini tihi.
 ?? ?? Razstavo si je ogledal tudi domači župan Andrej Kastelic.
Razstavo si je ogledal tudi domači župan Andrej Kastelic.
 ?? ?? Podelili so kopico priznanj.
Podelili so kopico priznanj.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia