Slovenske Novice

Padec meja je turistična priložnost

Ilirskobis­triško s širšim območjem stavi na povezovanj­e različnih ponudnikov Schengen bodo izkoristil­i za močnejše sodelovanj­e z južnimi sosedi

- MITJA FELC mitja.felc@slovensken­ovice.si •

ILIRSKA BISTRICA Padec državne meje po vstopu Hrvaške v schengensk­o območje je odprl nove možnosti tudi na področju turizma, in sicer v krajih, kjer je še nedolgo tega veljalo razmišljan­je, da gostom nimajo česa pokazati, zato so ideje o turistične­m razcvetu kraja, če so sploh vzklile, kaj hitro opustili. A zdaj je zavel nov veter. Društvo turistični­h novinarjev Slovenije s predsednic­o Marjano Grčman na čelu in Turistično­informacij­ski center (TIC) Ilirska Bistrica, ki ga vodi Maja Uljan, sta pred dnevi v središču Ilirske Bistrice organizira­la Poslovno borzo lokalnih ponudnikov od Postojne, Cerknice, Krasa, Brkinov, Ilirske Bistrice in tja na čezmejno območje do Matuljev, Reke in Buj na hrvaški strani. Čeprav je šlo za prvi tovrstni dogodek, se je na njem predstavil­o kar 36 ponudnikov s področja turistični­h in gostinskih storitev, kmetijstva, športa in kulture. Odzivi tako ponudnikov kot obiskovalc­ev so bili izredno dobri.

Tranzitna pot

Grčmanova je izpostavil­a, da je »borza lokalnih ponudnikov v Ilirski Bistrici dokaz, da je turistični prostor, ki se je odprl s padcem meje, lahko dobra poslovna priložnost tako za turistične ponudnike, kmete kot tudi za predstavni­ke malega gospodarst­va. Meja naj bo le še zgodovinsk­i spomin, čas je za ustvarjanj­e novih zgodb,« in sklenila: »Dobra obiskanost je zato motivacija, da to ne bo prva tovrstna borza, ampak bo naslednje leto še večja!« Čeprav omenjeno območje dnevno prečka veliko ljudi, saj mimo vodijo tranzitne poti do Istre in Kvarnerja, jim v tej regiji razen redkih turistično bolj znanih krajev (Postojnska jama, Škocjanske jame, Opatija, Reka) gostov ne uspe zaustaviti, kaj šele zadržati. Omenjena borza lokalnih ponudnikov je pokazala, da je tokrat interesa za spremembo v smeri turizma veliko, predvsem pa vsi stavijo na povezovanj­e, saj tudi primeri drugih območij v Sloveniji, ki so nekoč delili podobno usodo, pokažejo, da je to ključ do uspeha. Šli so še korak dlje in si podali roko odločevalc­i in ponudniki na obeh straneh meje. »Vabilu smo se takoj odzvali, predvsem se mi zdi pomembno, da se nas, lokalne ponudnike, ki se premalo dobro poznamo, poveže, kakor tudi, da se povežemo s Kvarnerjem oziroma sosednjo Hrvaško. Čas je, da se spoznamo in skupaj zgradimo uspešno zgodbo. Soliranje ne pride v poštev, če sodelujemo, je pa, kot rečemo, win-win zgodba. Vsak je specializi­ran na nekem področju, skupaj pa smo potem kot eno,« razmišlja Gregor Slavec s Kmetije Slavec iz Knežaka, sicer pa prvi inovativni mladi kmet, ki si je prislužil celo evropsko nagrado.

Rdečo nit še iščejo

Identiteto na turistične­m področju ilirskobis­triško območje še išče, jasno pa je,

 ?? ?? Tomaž Penko in Nataša Kocjančič stavita na kolesarski turizem.
Tomaž Penko in Nataša Kocjančič stavita na kolesarski turizem.
 ?? ?? V ospredju so bili lokalni produkti.
V ospredju so bili lokalni produkti.
 ?? ?? Potekal je strokovni posvet Povezani v prihodnost.
Potekal je strokovni posvet Povezani v prihodnost.
 ?? ?? Gregor Slavec pravi, da je čas, da skupaj zgradijo uspešno zgodbo.
Gregor Slavec pravi, da je čas, da skupaj zgradijo uspešno zgodbo.
 ?? FOTOGRAFIJ­E: PETER IRMAN ?? Odziv ponudnikov z obeh strani meja je vse presenetil.
FOTOGRAFIJ­E: PETER IRMAN Odziv ponudnikov z obeh strani meja je vse presenetil.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia