Slovenske Novice

Cvet ljubezni in romantike

Tu je sezona rož, ki prinašajo srečo, mir in zdravje; pri nas so tudi rastišča samonikle potonike, imenovane kmečka ali navadna potonika

- M. F.

Na istem mestu uspevajo več let in se lepo razrastejo.

So nezahtevne trajnice in legenda o njih pravi, da vedno preživijo vrtnarja.

Čas potonik je, cvetlic, ki očarajo v najrazličn­ejših barvnih odtenkih, vse od belih do temno rdečih in vijoličnih. Z opojnim vonjem velikih, razkošnih okroglih cvetov z nešteto cvetnimi lističi, razporejen­ih v sloje, so potonike že stoletja ene najbolj priljublje­nih cvetlic in pogosto okras poznopomla­danskih vrtov ter doma. Zunaj kot razkošni grmički in v stanovanji­h kot del bogatih cvetličnih aranžmajev v vazah ali v obliki poslikav na posodi, posteljnin­i in dekorativn­ih tkaninah. Potonike cvetijo maja in junija, v vazi zdržijo približno pet dni. Da bi čim dlje krasile dom, nabirajte ali kupujte takšne, ki še niso povsem odprte, je pa iz popkov že razvidno, kakšna je barva cveta. Če jih nabirate na svojem vrtu, jih režite zgodaj zjutraj, stebla odrežite pod kotom 45 stopinj in odstranite liste, ki bi jih v vazi prekrila voda. Vodo, ki naj bo sobne temperatur­e, menjajte vsak dan, pri vsaki menjavi za približno pol centimetra pristrizit­e steblo, za več hranil vodi dodajte pol žličke sladkorja.

Nešteto sort

Potonike niso le lepe, temveč tudi zanimive cvetlice. Ne glede na barvo cveta, zagotovo očarajo. Marco Polo jih je nekoč opisal kot cvetje, ki spominja na zelje, kar sicer res ni romantičen, je pa dokaj upravičen opis, sploh dokler so okrogli popki še povsem zaprti. Izvirajo iz Azije in Evrope, po svetu so se razširile skupaj s kamelijami, krizantema­mi, azalejami in magnolijam­i. Obstaja več vrst teh lepotic, najbolj zastopane in na vrtovih najpogoste­jše so zelnate potonike brez olesenelih nadzemnih delov, ki v višino zrastejo od 60 do 100 centimetro­v. Iz 32 osnovnih se je razvilo nešteto sort, so pa v Sloveniji tudi rastišča samonikle potonike, imenovane kmečka ali navadna potonika (Paeonia officinali­s). V naravi jo lahko opazujemo na kraških hribih: na Vremščici, Nanosu, Slavniku, Čavnu.

Simbol miru in zdravja Potoniko spremlja bogata simbolika.

Ponazarja mir, stabilnost, zdravje. Že od nekdaj velja, da prinaša srečo. Naravne ali upodobljen­e so nekakšni talismani za uspeh in splošno blagostanj­e. Navadne potonike naj bi označevale moškost, čast, pogum, naši predniki so verjeli, da iz domovanj preganjajo zle duhove. V življenje moških in žensk naj bi prinašale harmonijo, v vseh barvah so cvetovi ljubezni in romantike, zato ni nenavadno, da so pogosto del poročnih šopkov. Bele so simbol deklet in ponazarjaj­o njihovo mladostno razigranos­t, nežnost ter lepoto.

Nezahtevne za gojenje So nezahtevne trajnice in legenda o njih pravi, da vedno preživijo vrtnarja. Rastejo v domala vseh vrstah zemlje, najbolj jim odgovarjat­a sončna in deloma senčna lega. Če rastejo v globokih, rodovitnih tleh, jih ni treba zalivati. Na istem mestu uspevajo več let in se lepo razrastejo. Presajanje ni potrebno, če pa se boste odločili za ta korak, vedite, da boste na cvetove na novem mestu morali čakati vsaj dve leti. Uspevajo tudi v posodi, ki naj bo dovolj velika in z dobro drenažo. Njihove popke rade obiskujejo mravlje, ki se, ko se popki odprejo v cvetove, umaknejo in jim ne škodujejo. Potonike in mravlje živijo v simbiozi: mravlje se hranijo z njihovimi sokovi, hkrati pa s popkov preganjajo škodljivce.

 ?? FOTO: WINDCATCHE­R/GETTY IMAGES ?? Imajo najrazličn­ejše barvne odtenke.
FOTO: WINDCATCHE­R/GETTY IMAGES Imajo najrazličn­ejše barvne odtenke.
 ?? FOTO: SAMAEL334/GETTY IMAGES ?? Da bo šopek dlje obstojen, vsak dan zamenjamo vodo.
FOTO: SAMAEL334/GETTY IMAGES Da bo šopek dlje obstojen, vsak dan zamenjamo vodo.
 ?? FOTO: NATALIIA SIROBABA/GETTY IMAGES ?? Popke rade obiščejo mravlje.
FOTO: NATALIIA SIROBABA/GETTY IMAGES Popke rade obiščejo mravlje.
 ?? FOTO: ELENARTS10­8/GETTY IMAGES ?? Kmečka ali navadna potonika v naravi raste tudi v Sloveniji.
FOTO: ELENARTS10­8/GETTY IMAGES Kmečka ali navadna potonika v naravi raste tudi v Sloveniji.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia