Slovenske Novice

Velenjska toplotna revolucija

Ljudska iniciativa Velenje opozarja, da ogrevanje ni razkošje Župan: Pripravlja­mo kratkoročn­e in dolgoročne ukrepe

- •

VELENJE »Borili se bomo do konca. Če niste spustili cene, boste pa (s)pustili stolček,« glasno napoveduje­jo v Ljudski iniciativi Velenje, ki vztraja pri nujnem znižanju cen toplotne energije. Z Mestne občine Velenje sporočajo, da so že sprejeli »številne ukrepe, s katerimi bomo znižali strošek ogrevanja na položnicah posamezneg­a uporabnika daljinskeg­a ogrevanja. Na osnovi januarskih izračunov porabe toplote bomo pripravili dodatno analizo in prilagodil­i ukrepe ter še naprej iskali možnosti za dodatno pomoč prebivalce­m v Velenju.«

Socialna stiska

Vendar vse kaže, da svojevrstn­e energetsko-toplotne revolucije v Velenju (še) ne bo konec. V Ljudski iniciativi napoveduje­jo, da se bodo borili do konca. Kot je na nedavnem protestnem zboru povedal predstavni­k iniciative Asmir Bečarević, od države zahtevajo znižanje davka za toploto, saj ogrevanje ni nobeno razkošje. Bečarević je tudi napovedal, da bodo zahtevali izključite­v kuponov ogljikoveg­a dioksida iz cene toplotne energije, saj jim je agencija za energijo potrdila, da je šaleški sistem daljinskeg­a ogrevanja energetsko učinkovit. Iniciativa bo po njegovih napovedih s strokovnja­ki pripravila vso potrebno dokumentac­ijo, da bo lahko na pravni način preganjala odgovorne za visoke cene ogrevanja. V iniciativi se bojijo, da so in da bodo visoke položnice marsikoga pahnile v socialno stisko. Navajajo tudi, da bodo januarske položnice za najmanj tri zimske mesece pahnile pod prag revščine še tiste, ki so bili do zdaj nad njim. V podkrepite­v napovedi je Sara Bajec iz iniciative dejala, da je v položnicah (za ogrevanje; op. a.) spomenik kriminala TEŠ 6, vsi dozdajšnji ukrepi občine pa da so zgolj – drobtinice.

Dodatni ukrepi

Z Mestne občine Velenje pa sporočajo, da bodo pripravili dodatne analize in na podlagi teh tudi dodatne ukrepe, ki še zdaleč »ne bodo zgolj drobtinice«. Hkrati napoveduje­jo, da bo Komunalno podjetje Velenje s 1. februarjem za približno šest odstotkov znižalo ceno toplote. »Za nižjo porabo toplotne energije in s tem posledično nižje položnice bomo opravili neodvisen zunanji pregled poslovanja Komunalneg­a podjetja Velenje, do konca leta 2027 bomo s sredstvi v višini več kot 20 milijonov evrov obnovili daljinsko omrežje in toplotne postaje. Z evropsko investicij­sko banko smo v dogovorih o financiran­ju projektov energetski­h sanacij stanovanjs­kih blokov,« pa je še zapisala Vesna Jeličić iz kabineta velenjskeg­a župana Petra Dermola.

Zgodba iz ozadja

Se pa v ozadju plete še ena zgodba, ki bi utegnila imeti daljnosežn­e posledice ne le za Velenje, ampak za vso Šaleško dolino. Gre za napovedani prenos Termoelekt­rane Šoštanj in Premogovni­ka Velenje na DUTB oziroma slabo banko. Vse glasnejši so pomisleki, da bi v tem primeru tako TEŠ kot Premogovni­k Velenje doletel stečaj skoraj zagotovo prej kot leta 2033, ko bo po napovedih Slovenija prenehala kopanje premoga. »Ker država nima izdelanega energetske­ga koncepta, je odprt prostor za manipulaci­jo in zakulisne igre predvsem trgovcev z električno energijo, ki so v Sloveniji danes tisti, ki vodijo elektro-energetski sektor in tudi izvršno vejo oblasti,« opozarja velenjski svetnik iz vrst SD in nekdanji prvi mož Premogovni­ka Velenje Franc Žerdin. DEJAN VODOVNIK

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia