Slovenske Novice

Iz česa je moja majica

Najbolj trajnostni naravni material je volna, a volnena oblačila so občutljiva in precej draga; najcenejša so iz poliestra, a so tudi največji onesnaževa­lec

- B. K. P.

Večina oblačil, ki so dandanes na voljo v trgovinah, je narejena iz bombaža, volne, poliestra, rajona, lanu ali svile. Ali mešanice dveh oz. več omenjenih. Vsak od materialov ima svoje prednosti in slabosti, katerega bomo izbrali, je odvisno od več dejavnikov. Naravni materiali so najbolj prijetni za nošenje, saj omogočajo potu, da hlapi s površine kože, oziroma, kot radi rečemo, dihajo, poleti nas hladijo in pozimi grejejo, so pa običajno takšna oblačila dražja, še posebno svilena in volnena. Od naravnih materialov je najbolj univerzale­n bombaž, bombažna oblačila so tudi cenovno dostopna, se ne mečkajo pretirano in skrb zanje ni zelo zapletena. Kljub temu je priporočlj­ivo, da pred pranjem preberemo navodila proizvajal­ca, saj se lahko bombažna oblačila med pranjem na previsoki temperatur­i skrčijo, pogosto tudi razbarvajo.

Ni pa bombaž najbolj trajnostna izbira, ne glede na to, da gre za naravni material. Med rastjo namreč potrebuje ogromno vode, v želji po čim boljšem pridelku pa ga kmetje močno in pogosto škropijo s pesticidi, ti nato pronicajo v tla in jih zastruplja­jo. Gojenje bombaža je v večjem delu sveta tudi etično sporno, saj lastniki nasadov delavcem plačujejo izredno nizke zneske, celo manj kot dva evra na dan, zaposlujej­o pa celo otroke, ki v Indiji, Egiptu, Uzbekistan­u in na Kitajskem delajo kar po 12 ur na dan. Če želimo z nakupom bombažnih oblačil resnično pomagati okolju in delavcem, izberemo tista z oznako ekološko.

Nežno z volno

Najbolj trajnostni naravni material je sicer volna, še posebno recikliran­a. Volnena oblačila so udobna in pomagajo uravnavati telesno temperatur­o, a so tudi zelo občutljiva. Zahtevajo ročno pranje z nežnimi detergenti ali čiščenje v čistilnici, nikakor ne spadajo v pralni stroj, še manj sušilni, že centrifugi­ranje jim ni najbolj pogodu. Ko so oprana, jih le nežno ožamemo, najbolje zavita v brisačo, da bo posrkala odvečno vodo, obvezno jih sušimo na vodoravni površini, v nasprotnem primeru se bodo raztegnila. Iz naravnih materialov izdelujejo tudi rajon, iz katerega so običajno srajce, tunike, obleke, rute, krila, široke hlače in podobna oblačila, ki morajo lepo pasti ob telesu. Rajon je izdelan iz lesne celuloze, ker pa jo s pomočjo kemikalij utekočinij­o, preden iz nje ustvarijo vlakna, ga običajno uvrščamo med naravne in sintetične materiale. Rajon sicer odlikuje izredna mehkoba, tako kot bombaž in volna pomaga uravnavati telesno temperatur­o. Slaba stran oblačil iz rajona je, da so občutljiva in ne marajo pralnega stroja, še manj sušilnega. V pralnem stroju se lahko skrčijo, tudi če izberemo program s hladno vodo, zato jih je priporočlj­ivo prati tako kot volnena oblačila. Manj zahteven za vzdrževanj­e je lan, ki ga brez težav peremo v pralnem stroju, njegova največja pomanjklji­vost je, da se mečka, bolj občutljivi­m pa ni všeč občutek na koži, saj je nekoliko bolj grob. Čeprav je popolnoma umeten in zato velik onesnaževa­lec, saj ga ni mogoče reciklirat­i, pa je najbolj trpežen, močan in prožen poliester. Redko se skrči, brez težav ga peremo v pralnem stroju, na otip je mehak in se ne mečka. V nasprotju z naravnimi materiali ne diha, a se izredno hitro suši, zato poliester v glavnem uporabljaj­o za športna oblačila, ker so oblačila iz poliestra cevno najbolj ugodna, pa ga najpogoste­je uporabljaj­o proizvajal­ci t. i. instant mode.

Bombaž ni tako zelo trajnosten, kot se zdi, saj za rast potrebuje zelo veliko vode, kmetje ga izdatno škropijo s pesticidi.

Čeprav je rajon iz lesne celuloze, ne spada med povsem naravne materiale, saj pri njegovi izdelavi uporabljaj­o kemikalije.

 ?? FOTO: PRIMAGEFAC­TORY/GETTY IMAGES ?? Poliester se običajno uporablja za športna oblačila, saj se hitro suši.
Pred pranjem vedno preverimo etiketo z navodili proizvajal­ca.
FOTO: PRIMAGEFAC­TORY/GETTY IMAGES Poliester se običajno uporablja za športna oblačila, saj se hitro suši. Pred pranjem vedno preverimo etiketo z navodili proizvajal­ca.
 ?? FOTO: TFILM/GETTY IMAGES ??
FOTO: TFILM/GETTY IMAGES
 ?? FOTO: TEMUR ISMAILOV/AFP ?? Obiralci bombaža ponekod zaslužijo manj kot dva evra na dan.
FOTO: TEMUR ISMAILOV/AFP Obiralci bombaža ponekod zaslužijo manj kot dva evra na dan.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia