Slovenske Novice

Ko je pustošil orkanski snegožer

Pred 40 leti je karavanški fen ruval drevesa, zapiral ceste, lomil vode Zaradi pomanjkanj­a anemografo­v še danes ne vemo, kako močan je bil

- • L. K.

LJUBLJANA Te dni se ne spominjamo le začetka sarajevske olimpijade, pač pa tudi silovitega karavanške­ga fena, ki je pred natanko 40 leti (na prvi dan ZOI 1984) uničeval vse pod seboj. Začetek takratnih olimpijski­h iger je namreč sovpadal s časom, ko je dobršen del Evrope zajelo izjemno slabo vreme. Samo spomnimo, da je vihar na Bjelašnici takoj preprečil moški smuk, ki so ga na začetku iger že vsi nestrpno pričakoval­i. Pa tudi to, da so v osrednjem delu Švice snežni plazovi pokopali štiri ljudi in da jih je v zahodni Avstriji zaradi snega umrlo 14. V Kölnu so se namesto z avti prevažali s čolni, v Belgiji je bilo pod vodo 600 hiš.

Stoletni veter

Po Sloveniji pa je pustošil orkanski veter, ki je ruval drevesa, odkrival strehe, zapiral ceste in lomil električne vode. Najhuje jo je skupila Gorenjska: uničenih je bilo več tisoč kubičnih metrov gozdov v okolici Tržiča, Begunj, Bleda, Preddvora in Golnika; samo v gozdovih Kokovnice pod Kriško goro je veter polomil najmanj tri tisoč kubikov smrek.

Ne, nihče ni pričakoval takšne vetrovne ujme, kakršno so doživeli na Gorenjskem, pa tudi na Štajerskem in Primorskem. Tako močnega vetra niso pomnili niti najstarejš­i ljudje.

V usodnih treh februarski­h dneh leta 1984 je bila Slovenija priča stoletnemu vetru. Medtem ko je med olimpijski­mi igrami v Sarajevu piš po vrhu Bjelašnice pometal s 190 kilometri na uro, je to nesluteno moč v gorenjskem kotu dosegel karavanški fen. Nesluteno tudi zato, ker ga nihče ni mogel natančno izmeriti. Veliko premalo je bilo namreč opazovalni­h postaj ter sodobnih aparatur, še zlasti anemografo­v, kakršne je imelo, denimo, letališče Brnik. Zaradi pomanjkanj­a podatkov tudi primerjava s podobnim viharjem iz leta 1936 ni bila mogoča.

Tako hudo ni več pihalo

Ostala so pričevanja starejših občanov, ki pa so bili prepričani, da je bilo to pot še veliko huje. To je po svoje potrjeval obseg razdejanja. Uradna razlaga je bila resda nadvse skopa: vetrove, običajne v zimskih in zgodnjih spomladans­kih mesecih, so okrepili pljuski hladnega zraka, nakopičene­ga na severni (avstrijski) strani Karavank, ki so se čez gorske preduhe zlili v dolino in postajali vse hitrejši. Razgibanos­t terena je zadevo samo poslabšala, kajti nastajali so vrtinci in srki, katerih nenavadne učinke so menda lepo videli prav v spiralasto razklanih deblih, pa tudi po tistih, ki jih je razmetalo v najrazličn­ejše smeri. V spomin na ta dogodek izpred 40 let so na Arsu ponudili naslednji podatek: »Najmočnejš­i sunki vetra so na Kredarici presegli hitrost 60 m/s (216 km/h), na brniškem letališču pa 20 m/s (72 km/h). Na območju najmočnejš­ih sunkov vetra v nižinah takrat nismo imeli nobenega stalnega vetromera, so pa terenski delavci Hidrometeo­rološkega zavoda že po maksimumu vetra 10. februarja na Golniku izmerili sunke do 30 m/s (108 km/h), medtem ko je v Žirovnici najmočnejš­i sunek vetra dosegel ocenjeno hitrost 35 m/s (126 km/h).« Izvedeli smo, da je orkanski fen popustil šele 11. februarja 1984, torej je brilo kar tri dni, ter da po tistem dogodku nismo nikoli več zabeležili tako močnega karavanške­ga fena. »Pred tem so bile podobne razmere nazadnje s 4. na 5. februar 1936.«

» NAJMOČNEJŠ­I SUNKI VETRA SO NA KREDARICI PRESEGLI HITROST 216 KM/H, NA BRNIŠKEM LETALIŠČU PA 72 KM/H.

Najhuje jo je skupila Gorenjska: uničenih je bilo več tisoč kubičnih metrov gozdov v okolici Tržiča, Begunj, Bleda, Preddvora in Golnika.

 ?? FOTO: ARHIV DELA ?? Huda ura pred 40 leti na Gorenjskem
FOTO: ARHIV DELA Huda ura pred 40 leti na Gorenjskem
 ?? FOTO: BLAŽ RAČIČ ?? Fen je topel veter, a še kako močan in sunkovit.
FOTO: BLAŽ RAČIČ Fen je topel veter, a še kako močan in sunkovit.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia