Slovenske Novice

Slovo od sina zadnjega italijansk­ega kralja

Vittorio Emanuele Savojski je večino življenja preživel v izgnanstvu Pogreba sta se udeležila tudi monaški princ in nekdanja španska kraljica

- B. K. P.

V TORINU so k večnemu počitku položili sina zadnjega italijansk­ega kralja Umberta II. Princ Vittorio Emanuele Savojski je umrl le nekaj dni, preden bi dopolnil 87 let. »Danes zjutraj je obkrožen z družino na svojem domu v Ženevi mirno umrl njegovo visočanstv­o Vittorio Emanuele, vojvoda Savojski in neapeljski princ,« se je glasilo obvestilo, s katerim je o žalostnem dogodku javnost obvestila njegova družina. Vzroka smrti niso navedli.

Pogreba so se poleg sorodnikov udeležili predstavni­ki evropskih dvorov, med njimi monaški princ Albert II. in nekdanja španska kraljica Sofija. Najbolj skrušena je bila seveda prinčeva vdova, 88-letna princesa Marina, ki je solze skrivala za temnimi sočnimi očali, čeprav je bil dan, ko so se poslovili od Vittoria Emanuela, turoben in deževen.

Dan pred pogrebom so se lahko od princa, čigar življenje je bilo vse prej kot lahko, poslovili v kapeli Sant'uberto, pogrebna slovesnost pa je potekala v stolnici svetega Janeza Krstnika, polni cvetličnih aranžmajev in žalnih vencev. Vittorio Emanuele Savojski je bil star komaj devet let, ko so Italijani odločili, da ne želijo več živeti v kraljevini, ampak so se odločili za republiko. Posledično so kraljevi družini zasegli premoženje ter jo s kraljem Umbertom

II. na čelu izgnali iz domovine.

Vittorio je tako večino življenja preživel v Švici in na Portugalsk­em. Ko je bila pri naših zahodnih sosedih ustanovlje­na republika, so v ustavo dodali člen, s katerim so vsem članom kraljeve družine prepovedal­i, da bi še kdaj stopili na italijansk­a tla in desetletja sodnih bitk so bila potrebna, da je parlament popustil in omenjeni člen odstranil iz ustave, Vittorio pa se je leta 2002 končno lahko vrnil v domovino. Rojaki so ga sicer sprejeli izredno hladno, je pa vojvoda prvi obisk Italije po več kot 50 letih izkoristil za srečanje s takratnim papežem Janezom Pavlom II.

Kljub temu da je bil Vittorio kraljev sin in bi lahko nosil naziv prestolona­slednik, je to pravico izgubil leta 1971, ko se je poročil z Marino Dorio, saj se po njenih žilah ne pretaka modra kri. Leto po poroki se jima je rodil Emanuele Filiberto Savojski, edini moški potomec Umberta II., ki se bori, da bi Italija njegovi družini vrnila kraljeve dragulje, vredne na stotine milijonov evrov, ki so jih zasegli leta 1946. Po očetovi smrti bi Emanuele Filiberto lahko zasedel pomembno mesto na čelu rodbine Savoj, a je dejal, da se bo časti odpovedal ter pomembno vlogo predal 19-letni hčerki princesi Vittoriji, ki bo tako postala tudi pretendent­ka na italijansk­i prestol. Se pa to ne bo zgodilo kmalu, je dejal Emanuele Filiberto, saj Vittoria še študira, njen oče si želi tudi, da bi si prej našla službo, ki jo bo veselila, ter si ustvarila kariero. »Ker Italija uradno ni kraljevina, moramo delati in služiti denar. Vittoria obožuje umetnostno zgodovino, rada bi odprla svojo galerijo, delala z mladimi umetniki, vse to bi ji rad omogočil. Ko bo pripravlje­na prevzeti to pomembno vlogo na čelu družine, pa se bom z veseljem umaknil in ji predal vajeti italijansk­e kraljeve družine,« je dejal princ Emanuele Filiberto.

Naziv prestolona­slednik je izgubil leta 1971, ko se je poročil z Marino Doria, saj se po njenih žilah ne pretaka modra kri.

 ?? FOTO: ROBERT PRATTA/REUTERS ?? Vittorio Emanuele z ženo in sinom na maminem pogrebu leta 2001
FOTO: ROBERT PRATTA/REUTERS Vittorio Emanuele z ženo in sinom na maminem pogrebu leta 2001
 ?? FOTO: MASSIMO PINCA/REUTERS ?? Princa Alberta ni spremljala soproga Charlene.
FOTO: MASSIMO PINCA/REUTERS Princa Alberta ni spremljala soproga Charlene.
 ?? ??
 ?? FOTO: MARCO BERTORELLO/AFP ?? Skrušena žena Marina Doria in sin Emanuele Filiberto Savojski
FOTO: MARCO BERTORELLO/AFP Skrušena žena Marina Doria in sin Emanuele Filiberto Savojski
 ?? FOTO: MASSIMO PINCA/REUTERS ?? Na pogreb je prišla nekdanja španska kraljica Sofija.
FOTO: MASSIMO PINCA/REUTERS Na pogreb je prišla nekdanja španska kraljica Sofija.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia