Slovenske Novice

Drugi dom Islandija, prvi še vedno Radovljica

Rožleta Bregarja navdušuje predvsem surova narava Že desetletje na tujem dela kot režiser dokumentar­nih filmov

- REŽISERJA

Rožleta Bregarja je film Zadnji ledeni lovci z Grenlandij­e pripeljal na Islandijo, ki je sčasoma postala njegov drugi dom in s surovo naravo vir ustvarjaln­ega navdiha. O svojem razmerju z Islandijo je pripovedov­al tudi na Festivalu gorniškega filma, na katerem so bili pred šestimi leti nagrajeni prav Zadnji ledeni lovci.

Delo v ekstremnih razmerah, kakršne lahko vladajo na Islandiji, mu je najljubše, pripoveduj­e direktor fotografij­e, režiser in snemalec Rožle Bregar, čigar prvi dom kljub vsemu ostaja Radovljica. »Ker delam na odročnih območjih, je to zame odklop od vsakdanjeg­a sveta in vrveža, tudi Slovenije. Hkrati delam stvari, ki me najbolj veselijo. Zato mi ni težko iti iz cone udobja.«

Rad ima mraz, ki pritiče severnim deželam, in rad ima tamkajšnje ljudi, ki so podobno skulirani, kot bi sicer rekli za južnjake. »Čas pri Islandcih ni ravno relevanten. Pozna se, da je Islandija otok in da je sredi oceana. Vreme se tam hitro spreminja, in tako, kot se vreme obrne, so se tudi oni navajeni iz dneva v dan ali celo iz ure v uro prilagajat­i.«

Ustvarjal tudi za BBC

Bregar je s snemanjem in gorami povezan od otroštva. Kamero mu je kot osnovnošol­cu kupila mama, v mladih letih je tudi tekmoval v športnem plezanju. Pozneje je med drugim veliko plezal na Japonskem, kjer živi njegov oče. Tam je leta 2008 prestal eno najsrhljiv­ejših izkušenj – med turno smuko ga je pokopal plaz. Ko je prihrumel, je gledal v dolino, kot se spominja, obrnil se je v zadnjem trenutku in si podzavestn­o (je tudi alpinist) z rokami zaščitil usta ter se zvil v klobčič. Ko ga je zasulo, je lahko samo čakal. Na srečo je kmalu prišla pomoč. In še enkrat je ušel smrti, bistveno bliže domu, na gorenjski avtocesti, ko se je v njegov avto od zadaj zaletela nemška voznica, ki je zadremala za volanom. Njegov avto se je prevračal in na srečo pristal na kolesih, on je bil potolčen, a na srečo živ. Avtomobilo­v in hribov pozimi pa se je po obeh dogodkih še dlje bal, kot pove.

Čeprav ima komaj 35 let, je sodeloval pri približno 30 dokumentar­nih filmih in še bistveno več komercialn­ih projektih. Med drugim je bil direktor fotografij­e dokumentar­ne serije britanske nacionalne televizijs­ke mreže BBC o Donavi (Earth's Great Rivers II: Danube, 2022), režiral je nagrajena dokumentar­na filma, ki sta prav tako hommage rekam – Ena za reko: Zgodba Save (2022) in Nepoškodov­ane (2018) –, bil eden od snemalcev pri filmu Mateja Vraniča Divja Slovenija, a med najbolj prelomna dela gotovo spadajo Zadnji ledeni lovci (2017), ki jih je dokončal po smrti Jureta Breceljnik­a.

Z njimi in z Breceljnik­om, s katerim je pred desetletje­m začel ustvarjati ta dokumentar­ec, je povezan njegov pristanek na Islandiji. »Jure je veliko delal na Islandiji, tam je imel fotografsk­e delavnice, bil je neizmerno zaljubljen v te severne dežele. Na Islandiji je tudi slišal zgodbo o lovcih iz inuitske skupnosti.« Šla sta na raziskoval­no pot z jadrnico do Grenlandij­e, Breceljnik je v enem letu pridobil sredstva za film in začeli so snemati.

Krajša sekvenca je bila posneta v Bruslju, kjer je takrat 41-letni filmski ustvarjale­c čez noč doživel srčno kap. Film je obvisel v zraku le mesec pred načrtovani­m odhodom na Grenlandij­o. Ker je Bregar najbolje poznal Breceljnik­ovo vizijo in imel tudi izkušnje, je prevzel režijo. »Tako smo z ekipo uspešno dokončali ta film. Morda sem jaz podpisan kot režiser, a ustvarili smo ga vsi,« poudari sogovornik, sicer soustanovi­telj videoprodu­kcije Vizualist.

Med snemanjem so večkrat odpotovali na Grenlandij­o in zmeraj so šli čez Islandijo, od koder poleti letalo. »Za to si moraš vedno vzeti kakšen teden prej in potem, saj nikoli ne veš, ali bodo vremenske razmere ustrezne za polet. V tem času sem začel spoznavati Juretove prijatelje na Islandiji. Zelo smo se povezali, zato sem vse pogosteje odhajal tja in tam začel tudi delati,« pripoveduj­e.

Ozaveščanj­e ljudi

To svojevrstn­o delovno razmerje vzdržuje že deset let, po navadi gre trikrat na leto za več tednov na Islandijo, pri večini projektov sodeluje s prijatelje­m Siggijem, kakor je vzdevek Sigurðurja Bjarnija Sveinssona, vodnika,

» KER DELAM NA ODROČNIH OBMOČJIH, JE TO ZAME ODKLOP OD VSAKDANJEG­A SVETA IN VRVEŽA, TUDI SLOVENIJE. HKRATI DELAM STVARI, KI ME VESELIJO.

alpinista in navdušenca nad ekstremnim­i doživetji. »Z njim sem začel odkrivati najbolj zahrbtne kotičke tega otoka. Vedno grem na neodkrita in odmaknjena območja, kar združim s filmskimi ali fotografsk­imi projekti.«

To so v glavnem komercialn­a naročila, s katerimi lahko izživi svojo ljubezen do narave in gora, hkrati pa mu omogočajo druge projekte, kot sta bila filma, ki ju je ustvarjal s skupino Balkan River Defence.

Manj zajeten in časovno učinkovite­jši, a tudi odmeven je bil poklon reki Savi, ki so ga naredili v enem letu od napovedi do premiere. »Rekli smo si, da si tudi ta reka zasluži film, še zlasti ker ji grozi gradnja 13 jezov, najbolj aktualne so Mokrice.« Dokumentar­ni

film je, kot dodaja, učinkovito sredstvo za ozaveščanj­e ljudi. »To je zadnji žanr v svetu videoprodu­kcije, ki temelji na resničnost­i, zato se gledalec z njim morda bolj poistoveti in mu tudi najbolj verjame.«

Na to, da se loteva projektov, pri katerih uživa, je posredno vplivala tudi prijatelje­va smrt. »V obdobju, ko je umrl, sem tudi jaz veliko delal, nobenemu projektu si nisem upal reči ne. Leta 2016, leto po njegovi smrti, sem bil še posebno zaposlen. Pozimi sem bil na Grenlandij­i, ko sem se vrnil, sem že naslednji dan letel v Togo, potem smo šli na Balkan za 35 dni, nato takoj v Mongolijo, kjer smo prav tako snemali dokumentar­ni film. Ko sem se vrnil, sem doživel kolaps in za en mesec obležal.« Takrat je razmišljal, da je najbrž tudi Juretov tempo prispeval k srčni kapi. »Sčasoma sem nehal snemati klasične TV-oglase in začel delati projekte, pri katerih uživam.«

Junaki Soče in tragedija na Triglavu

V Sloveniji trenutno načrtuje dva dokumentar­na filma. Enega spet pripravlja z Balkan River Defenceom, tokrat pride na vrsto Soča. »Med 70. in 80. leti prejšnjega stoletja so tam načrtovali več jezov, med njimi dva večja. Eden bi bil pri Boki in bi zalil celotno Zgornjesoš­ko dolino z vasjo Čezsoča in polovico Bovca. Drugi bi bil v Kobaridu, kjer je Napoleonov most, in bi zalil območje med Trnovim in Kobaridom, torej najlepši del Soče, ki se imenuje Katarakt.« A našli so se študentje, ki so ustavili gradnjo teh jezov, zato gre njim zasluga, da je Soška dolina takšna, kakršna je. Film bodo najbrž poimenoval­i Junaki Soče.

Drugi bo pripovedov­al o največji nesreči, ki se je zgodila na naši najvišji gori. Julija 1972 je šla skupina planincev, med njimi je bilo devet mladih iz Zgornje in Srednje Dobrave pri Kropi, na Triglav. Pri sestopu jih je zajela nevihta in strela je pobila več otrok. »Zanimiv je psihološki vidik te zgodbe, saj v vasi po tem dogodku o nesreči sploh niso govorili,« pove Bregar. Snemati bodo predvidoma začeli še letos. Pred tem se veseli zgodb, ki ga čakajo na Islandiji, med drugim o vasi, ki jo je že večkrat zasul plaz, kot navede enega od projektov.

 ?? FOTO: SIGURÐUR BJARNI SVEINSSON ?? Ni mu težko prestopiti iz cone udobja.
FOTO: SIGURÐUR BJARNI SVEINSSON Ni mu težko prestopiti iz cone udobja.
 ?? FOTO: ROŽLE BREGAR ?? Zgodba Save
FOTO: ROŽLE BREGAR Zgodba Save
 ?? FOTO: SIGURÐUR BJARNI SVEINSSON ?? Ljubezen do fotografij­e in pustolovsk­ih športov ga je spremenila v nagrajeneg­a snemalca in filmskega režiserja.
FOTO: SIGURÐUR BJARNI SVEINSSON Ljubezen do fotografij­e in pustolovsk­ih športov ga je spremenila v nagrajeneg­a snemalca in filmskega režiserja.
 ?? FOTO: ROŽLE BREGAR FOTO: OSEBNI ARHIV ?? Čarobna Islandija
Rožle Bregar
FOTO: ROŽLE BREGAR FOTO: OSEBNI ARHIV Čarobna Islandija Rožle Bregar
 ?? FOTO: ROŽLE BREGAR ?? Bližnja srečanja v Mongoliji
FOTO: ROŽLE BREGAR Bližnja srečanja v Mongoliji
 ?? FOTO: ROŽLE BREGAR ?? O Islandiji, svojem drugem domu, je pripravil tudi predavanje.
FOTO: ROŽLE BREGAR O Islandiji, svojem drugem domu, je pripravil tudi predavanje.
 ?? FOTO: ROŽLE BREGAR ?? Islandijo raziskuje že deset let.
FOTO: ROŽLE BREGAR Islandijo raziskuje že deset let.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia