Slovenske Novice

Kri in kritika

- DUŠAN MALOVRH dusan.malovrh@slovensken­ovice.si

Bil sem krvodajale­c. Parkrat. V srednji šoli in vojski, to je bilo še v Jugoslavij­i. Kot dijak sem bil za dva deci temno rdečega sirupa za en dan oproščen prisotnost­i pri pouku, kot vojaški prostovolj­ec sem si s polno flaško skrajšal služenje vojaškega roka za dva dni (a nakopal kar nekaj nevšečnost­i, saj so nas v JLA tistikrat pri odvzemu krvi okužili za celo četico; menda niso menjavali igel). Pozneje, v civilnem življenju, se iz teh in drugih razlogov nisem več udeleževal krvodajals­kih akcij, čeprav sem večkrat pomislil, da bi spet šel. Ne zaradi frej dneva, klobase in konjaka (nekoč) ali sendviča, soka in kulija, kar poleg dela prostega dne udeleženci dobijo danes. Darovanje krvi je preprosto vrhunec posameznik­ovega prispevka skupnosti, sredi katere živi, ob zavedanju, seveda, da je že ali še bo tudi sam kdaj potreboval življenjsk­o tekočino. »Krvodajalc­i kri darujejo za neznanca, prostovolj­no in brez plačila,« poudarjajo na Zavodu RS za transfuzij­sko medicino (ZTM), v ustanovi, ki pobrano kri tudi ustrezno predela, shrani in posreduje uporabniko­m v naši javni zdravstven­i mreži.

Mislil sem, da darovana kri ne more biti tržno blago. Kako naivno!

Mislil sem, da nekaj tako dragoceneg­a, kot je kri, in še darovana za povrh, ne more biti tržno blago (kot je denimo v Avstriji, kjer vam za eno darovanje plačajo 35 evrov). Ker je pač del našega javnega zdravstva. Kako naivno!

Potem ko je pred dnevi spregovori­l obupani doktor Samo Zver, predstojni­k Kliničnega oddelka za hematologi­jo na UKC Ljubljana, sem poštekal, v kakšni zmoti sem živel. Ne samo, da podarjeno kri en oddelek javne mreže prodaja drugemu oddelku, še več, ceno celo drastično zvišuje. Ampak, čakajte, kako vendar, mar niso za svoje delo plačani že iz proračuna?

Morda sem res naiven, toda predlog rešitve, ki jo je predvčeraj­šnjim podal dr. Erik Brecelj, ki se je pridružil dr. Zveru v prizadevan­jih za odpravo te anomalije, je dal prav mojemu začudenju nad tem, da se darovana kri prodaja znotraj enega in istega javnega zdravstva. Brecelj, če sem ga prav razumel, namreč predlaga združitev delov sistema. Kako preprosto, racionalno, logično, pravično. Ja, ampak ali si tega želijo tudi tisti, ki podpisujej­o in odločajo?

 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia