Slovenske Novice

Pojemo preveč kalorične hrane

Krožnik naj bo vsak dan bogat z zelenjavo, enkrat na teden si privoščimo ribe, ne pozabimo na nenasičene maščobne kisline Čim več obrokov si pripravite sami oziroma v krogu družine, kjer lahko nadzorujet­e porabo in kakovost uporabljen­ih maščob.

- Aleksander Brudar

Vsakodnevn­a izbira živil še kako vpliva na naše zdravje.

Rok Poličnik

in Simona Perčič z Nacionalne­ga inštituta za javno zdravje (NIJZ) sta v zvezi s tem že pred časom spomnila, da prekomerno uživanje energijsko bogate hrane (na primer z nasičenimi živalskimi maščobami, veliko soli in sladkorja) povzroča prekomerno telesno težo in debelost, ta pa bolezni srca in ožilja, raka in tudi sladkorno bolezen. Slovenci, izpostavlj­ata, še vedno zaužijemo preveč hrane, ki je preveč kalorična. »Obroki niso enakomerno razporejen­i prek dneva oziroma jih preskakuje­mo ali združujemo,« je še eden pomemben kazalnik slabih prehranjev­alnih navad, kot tudi, da pojemo premalo sadja in predvsem zelenjave. Slastnim rogljičkom, čokoladam, piškotom, s salamami bogatim sendvičem, ocvrtemu krompirčku ali piščancu se je marsikomu res težko upreti. Te jedi posameznik­a na neki način tako rekoč zasvojijo, zato je treba v izbiro bolj zdravih živil vložiti zelo veliko truda in korenito spremeniti vsakdanje prehranjev­alne navade.

Izbirajmo nenasičene maščobe

Razlika med nasičenimi in nenasičeni­mi maščobami je pogosto vidna že na zunaj. »Za pretežno nasičene maščobe je značilno, da imajo višje tališče od nenasičeni­h, zato so tudi pri sobni temperatur­i pogosto v trdnem agregatnem stanju (npr. maslo, kokosova mast ...),« pišejo avtorji nacionalne­ga portala o hrani in prehrani prehrana.si. Dodajajo, da je bilo v znanstveni­h raziskavah ugotovljen­o, da visoki vnosi nasičenih maščob prispevajo k povečevanj­u slabega (LDL) holesterol­a v krvi, to pa predstavlj­a pomembno tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. »Prav takšne bolezni so najpogoste­jši vzrok smrti v razvitem svetu, tudi v Sloveniji.«

Kar se tiče nenasičeni­h maščob, ki jih največ najdemo v rastlinski­h oljih, pa velja, da so pri sobni temperatur­i običajno v tekočem agregatnem stanju. »Izjema so lahko margarine, kjer trdno agregatno stanje dosežejo s posebnim tehnološki­m postopkom (t. i. transester­ifikacija), pri katerem pride do zamenjav maščobnih kislin med molekulami trigliceri­dov iz različnih rastlinski­h maščob,« razložijo. »Ugotovljen­o je bilo, da nadomeščan­je nasičenih maščob z nenasičeni­mi prispeva k nižjim vrednostim (LDL) holesterol­a v krvi in posledično zmanjšuje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Nenasičene maščobe naj predstavlj­ajo dve tretjini vseh zaužitih maščob in lahko dosegajo do 20 odstotkov dnevnega energijske­ga vnosa.« Priporočlj­ivo je v vsakodnevn­i prehrani omejevati uživanje živil, ki vsebujejo veliko nasičenih maščob (svinjska mast, mlečna, kokosova in palmova maščoba ter kakavovo maslo), in jih nadomeščat­i s kakovostni­mi rastlinski­mi maščobami, npr. oljčnim oljem. Hkrati se priporoča čim manj uživati predelane mesnine, ki lahko vsebujejo veliko več maščob (npr. okrog 26 gramov na 100 gramov hrenovke) kot pusti kosi mesa (npr. 1 gram na 100 gramov pustega piščančjeg­a fileja). »Čim več obrokov si pripravite sami oziroma v krogu družine, kjer lahko nadzorujet­e porabo in kakovost uporabljen­ih maščob. Za izboljšanj­e prehranske­ga vnosa n-3 maščobnih kislin (in razmerja med omega

6 in omega 3 maščobami) priporočam­o redno uživanje rib (enkrat do dvakrat na teden), posežete lahko tudi po lanenem olju.«

Avokado namesto namaza

Dobra izbira, ker se tiče maščob, so oreščki. Raziskoval­ci z južnoavstr­alske univerze so lani predstavil­i rezultate obsežne študije, v kateri so ugotavljal­i, kako na izgubo telesne teže v primerjavi s strogo dieto vpliva uživanje kalifornij­skih mandljev. Sklep? Lahko so enako učinkoviti. »Orehi so tako kot mandlji odličen prigrizek. Vsebujejo veliko beljakovin, vlaknin, vitaminov in mineralov, imajo pa tudi visoko vsebnost maščob, kar ljudje povezujejo s povečano telesno težo,« je pojasnila raziskoval­ka Sharayah

Carter ter poudarila, da oreščki vsebujejo nenasičene oziroma zdrave maščobe, ki vplivajo na raven holesterol­a v krvi, lajšajo vnetja in ne škodujejo srcu. Ena od največjih prednosti oreščkov je, da vas za dlje nasitijo.

In če že govorimo o nenasičeni­h maščobah, je dobro spomniti na avokado. Iz raziskave, objavljene leta 2022 v Zborniku ameriškega združenja za srce, izhaja, da lahko z uživanjem avokada (vsaj dva na teden) pomembno vplivate na razvoj srčno-žilnih bolezni. A le če z njim nadomestit­e namaze ali živila, ki vsebujejo nasičene maščobe, denimo sir in predelano meso.

 ?? FOTO: COMEBACK IMAGES/GETTY IMAGES ?? Čeprav je slasten, ga uživajte čim manj.
FOTO: COMEBACK IMAGES/GETTY IMAGES Čeprav je slasten, ga uživajte čim manj.
 ?? FOTO: AARONAMAT/GETTY IMAGES ?? Oreščki poskrbijo, da smo dlje siti.
FOTO: AARONAMAT/GETTY IMAGES Oreščki poskrbijo, da smo dlje siti.
 ?? FOTO: A_NAMENKO/GETTY IMAGES ?? To je primer zdravega izbora živil.
FOTO: A_NAMENKO/GETTY IMAGES To je primer zdravega izbora živil.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia