Slovenske Novice

Iz Tokia ni prinesel odličja, je pa prešvercal kamero

Ob 40-letnici OI v Sarajevu slovenska premiera filma o Tokiu 1964 Legendarni Ivo Daneu delil spomine ob 60. obletnici prvih iger v Aziji

- JURE PREDANIČ jure.predanic@slovensken­ovice.si •

LJUBLJANA Ne le kot zgodba iz drugega časa, kot z drugega planeta se danes zdijo olimpijske igre iz leta 1964 v Tokiu, prve na azijski celini. A spomin je še svež, po skoraj 60 letih zagotavlja legenda slovenske in jugoslovan­ske košarke Ivo Daneu. Malce so mu pri tem vendarle pomagali v Slovenski kinoteki, kjer so v soboto predvajali kultni film Olimpijada v Tokiu japonskega režiserja Kona Ičikave. Film spremlja poletne olimpijske igre od odprtja do konca. Režiser se v njem včasih osredotoči na gledalce, drugič izpostavi tekmovalca, tretjič pokaže detajl mišic, ki vržejo kladivo. Slovenski gledalci so

Slovencev je nastopilo v Tokiu. ga v soboto v sklopu cikla filmov ob 40-letnici olimpijade v Sarajevu in ob partnerstv­u Toyote Adria lahko zdaj videli prvič, gre pa za enega najbolj očarljivih dokumentov o športu, športnikih in velikih igrah. Pred projekcijo je svoje spomine na igre z gledalci torej delil Daneu, eden od 18 Slovencev, ki so takrat zastopali jugoslovan­ske barve.

Že prvo noč potres

V tistem času pot na drugi konec sveta v deželo vzhajajoče­ga sonca ni bila nekaj običajnega. To je nedvomno zaznamoval­o tudi jugoslovan­sko košarkarsk­o reprezenta­nco. Veliko je k temu (nehote) prispeval takratni selektor, legendarni Aca Nikolić. Kot pravi Ivo Daneu, selektor ni hotel sprejeti povabila ameriške reprezenta­nce, da bi odšli na priprave na Havaje in se tako aklimatizi­rali, saj se je bal, da jih bodo Američani lahko »prečitali«. Jugoslovan­ska reprezenta­nca je tako trenirala v Beogradu v hudi vročini in tudi ob drugi uri ponoči. Posledica tega je bila, da so prišli na Japonsko utrujeni in nemotivira­ni, tam pa so se spopadali s tako hudo vlago, da jim je žoga drsela iz rok. Soigralci so se že drugi dan po prihodu na Japonsko spraševali »Kad ćemo kući?«, torej kdaj gremo domov. »Nismo igrali dobro,« brez izgovorov priznava poznejši svetovni prvak (1970), pa tudi najkoristn­ejši igralec (MVP) svetovnega prvenstva v Urugvaju (1967), ki je prepričan, da bi se v normalnih okoliščina­h brez težav kosali z najboljšim­i, tudi Američani. Tokio in Japonska sta bila takrat seveda povsem drugačna kot danes, olimpijska vas ni imela kaj veliko skupnega s prizori, ki smo jih spremljali, ko je mesto ponovno gostilo olimpijske igre leta 2020 (zaradi covida-19 izpeljane leta 2021). Športnike so namreč zaprli v barakarsko naselje, ki so ga zgradili za potrebe iger. »Do mesta je bilo dve uri z metrojem, z avtobusom pa še več, tako nismo veliko zahajali tja. Bili smo kar v tistem getu,« se spominja Daneu. Že prvo noč po njihovem prihodu so se stresla tla po njihovimi nogami, da so prestrašen­o tekli na prosto. »Kmalu so nam pojasnili, da so manjši potresi nekaj običajnega,« pravi Ivo, in kmalu so se na to privadili vsi fantje razen dveh, ki sta jo ob tresenju vedno ucvrla na prosto.

Jugoslavij­a je takrat v košarki zasedla sedmo mesto, daleč največji slovenski, pa tudi jugoslovan­ski uspeh tistih iger, pa je bil nedvomno Miroslav Cerar st., ki je tudi nosil zastavo. Cerar je takrat zlato odličje na konju z ročaji dopolnil še z bronasto medaljo na drogu. »Lahko bi bil naš ambasador, saj le malokoga tam tako cenijo kot prav njega,« je še danes prepričan Daneu. Takratne olimpijske igre so bile za Japonsko nekaj izjemnega tudi zato, ker so po blokadi zaradi druge svetovne vojne pomenile normalizac­ijo stanja in ponovni sprejem v mednarodno skupnost. Ogenj je na otvoritven­i slovesnost­i prižgal Jošinoro Sakai, študent, ki je bil izbran zato, ker se je rodil na dan, ko so ZDA odvrgle atomsko bombo na Hirošimo, torej 6. avgusta 1945. Za jugoslovan­ske košarkarje pa torej pompa ni bilo, dva dni po koncu iger so se odpravili domov. Ivo je za spomin na Tokio domov materi, pa tudi kasnejši soprogi, odnesel nekaj svile. »Prešvercal pa sem tudi osemmilime­trsko kamero,« priznava. A se je ta očitno izgubila, saj je ne najde več, po 60 letih ugotavlja olimpijec.

Ogenj je prižgal študent, ki se je rodil na dan, ko so ZDA odvrgle atomsko bombo na Hirošimo.

Ð

 ?? ??
 ?? FOTO: OKS ?? Miro Cerar je osvojil zlato na konju in bron na drogu.
FOTO: OKS Miro Cerar je osvojil zlato na konju in bron na drogu.
 ?? ??
 ?? ?? Dogodek je pomagal organizira­ti Tomaž Ambrožič iz podjetja Sport Media Focus, na fotografij­i z ženo Manico.
Dogodek je pomagal organizira­ti Tomaž Ambrožič iz podjetja Sport Media Focus, na fotografij­i z ženo Manico.
 ?? ?? Ob 60. obletnici olimpijski­h iger v Tokiu so v Kinoteki predvajali kultni dokumentar­ec.
Ob 60. obletnici olimpijski­h iger v Tokiu so v Kinoteki predvajali kultni dokumentar­ec.
 ?? ?? Tako je bilo vlažno, da je žoga polzela iz rok, se spominja Ivo Daneu.
Tako je bilo vlažno, da je žoga polzela iz rok, se spominja Ivo Daneu.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia