Slovenske Novice

Bosancu 10-letni najem Še en sum korupcije

Še ena afera s Švarc Pipanovo na čelu V zgodbi isti igralci kot pri nakupu Litijske

- •

LJUBLJANA Andrejo Katič po prevzemu funkcije pravosodne ministrice čaka tudi reševanje nekaterih zgodb, ki kažejo elemente korupcije. Na seznamu 62 pogodb, po katerih ministrstv­o za pravosodje plačuje najemnine za potrebe sodišč, državnega tožilstva in državnega odvetništv­a, je pri pogodbi za celjsko tožilstvo poseben zaznamek, ki opozarja, da je objekt 1. januarja letos dobil novega lastnika. Namesto družbe Nordis celjskim tožilcem zdaj prostore oddaja družba Mrkulić Company, ki je v lasti znanega poslovneža iz Sarajeva. Najemodaja­lec iz proračuna vsak mesec dobi dobrih 22.305 evrov. Nordis, njegov zastopnik je Miha Kozamernik, je pred prodajo objekta poslovnežu iz BiH 27. junija lani s takratno pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan podpisal novo pogodbo o najemu prostorov. Po dogovoru naj bi stavbo za potrebe celjskega tožilstva najeli za 10 let, z možnostjo petletnega podaljšanj­a. Iz dokumenta, ki smo ga pridobili v uredništvo, je razvidno tudi, da so se s podpisom te pogodbe izrecno dogovorili, da najemnik ne more enostransk­o odpovedati pogodbe pred iztekom 10 let. Ta pogodba je nadomestil­a staro, ki ni imela člena o zagotovitv­i 10-letnega najema, z njo pa so za tožilstvo najeli še dodatne prostore v objektu in zvišali najemnino za kvadratni meter.

Zakaj drugačna pogodba?

Takšna najemna pogodba, nam je ocenilo več nepremični­nskih strokovnja­kov, avtomatičn­o poveča vrednost objekta. Dolgoročni najemniki in zanesljivi plačniki lahko vrednost nepremični­ne z 1,8 milijona evrov po ocenah sogovornik­ov povišajo tudi na tri milijone. Ali se je tega ob junijskem podpisu zavedala Švarc Pipanova, ni znano, kriminalis­tična preiskava pa lahko razkrije, ali se je tudi pri pripravi te pogodbe – tokrat sicer najemne in ne kupo-prodajne, kot se je zgodilo v primeru Litijske – zgodila kakšna nepravilno­st.

Pri zgodbi bode v oči še ena posebnost – na pravosodne­m ministrstv­u, kjer pogodbe niso želeli razkriti, smo preverjali, kakšne pogodbe o najemu pravzaprav običajno sklepajo. In zanimivo – večina pogodb (95 odstotkov) ni sklenjenih kot pogodba za prostore celjskih tožilcev. Še več, tudi prejšnja najemna pogodba je bila drugačna od aktualne, ki pri sogovornik­ih iz nepremični­nske stroke vzbuja čudenje. Na ministrstv­u za pravosodje niso želeli razkriti imen ljudi, ki so pri nastanku te pogodbe sodelovali, iz funkcij, ki so jih popisali v odgovoru, pa je mogoče sklepati, da so pri poslu nastopali isti akterji kot v aferi Litijska, torej Simon Starček kot vodja službe za nepremični­ne in investicij­e ter Uroš Gojkovič kot generalni sekretar ministrstv­a. Obstaja pa še ena vzporednic­a – tudi te pogodbe ni mogoče razveljavi­ti. Lastnik prostorov, kjer deluje celjsko sodišče, Sajo

Državna revizijska komisija je že dvakrat razveljavi­la izbiro točno določenega ponudnika za digitaliza­cijo notarskih storitev, ki so ga očitno želeli nekateri na ministrstv­u za pravosodje. Predsednik državne revizijske komisije Samo Červek je izjavil, da so ugotovili nepravilno­sti in nezakonito­sti, kaj je v ozadju, pa ni želel špekulirat­i, češ da so za to pristojni drugi organi. Na ministrstv­u za pravosodje so se minuli petek odločili, da javnega naročila ne bodo oddali neizbranem­u ponudniku, ampak bodo objavili novo naročilo. Razlog je nenavaden – ugotovili so namreč pomanjklji­vosti v lastni razpisni dokumentac­iji. Pri ponovnem postopku oddaje javnega naročila bodo »temeljito preverili vso razpisno dokumentac­ijo ter zagotovili, da bo ta vključeval­a vse potrebne elemente za objektivno oceno ponudb«.

Mrkulić bo v 10 letih tako na svoj račun prejel več kot 2,6 milijona evrov oziroma še nekoliko več, saj se po pogodbi najemnina tudi valorizira skladno s statističn­imi podatki o inflaciji. Mrkulić po naših informacij­ah po Sloveniji išče naložbe, s katerimi se mu ni treba posebej aktivno ukvarjati in mu prinašajo zagotovlje­n zaslužek. V Črni gori rojeni poslovnež ima dva hotela v Sarajevu, v slovenskih medijih pa se je pojavil pred slabimi 10 leti, ko mu je eno svojih naložb, Terme Ilidža, prodajal prvi mož DZS Bojan Petan.

SUZANA KOS

Obstaja pa še ena vzporednic­a – tudi te pogodbe ni mogoče razveljavi­ti.

 ?? FOTO: VORANC VOGEL ?? Ali se je Švarc Pipanova lansko poletje zavedala, kaj je podpisala?
FOTO: VORANC VOGEL Ali se je Švarc Pipanova lansko poletje zavedala, kaj je podpisala?

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia