Slovenske Novice

Zganja vragolije in vabi na poroko

Slovenski register nesnovne kulturne dediščine bogatejši za še en vpis Pozvačin mora biti vesel in zgovoren ter spoštovan v sorodstvu

-

LJUBLJANA • »V Prekmurju je ohranjeno vabljenje na poroko, ki je bilo v preteklost­i del tradiciona­lne poroke,« so zapisali v obrazložit­vi in vpisu v register. »Pozvačin v značilni opravi na prošnjo ženina in neveste obiskuje njune sorodnike, sosede, znance ter prijatelje in jih s posebnim, pogosto šaljivim nagovorom vabi na poroko. Na Dólinskem na poroko (gostüvanje) vabi pozvačin ali zvač, na Goričkem vabovec, zvačin, zvač in drüžban, v prekmurski­h vaseh z madžarskim prebivalst­vom pa vendéghivó ali pozovič. Najpogoste­jši so pozvačini v Dolinskem delu Prekmurja (Beltinci, Lipa, Odranci, Črenšovci, Turnišče, Velika Polana in Bogojina), še posebno v okolici Beltincev. V vlogi pozvačina največkrat nastopajo poročeni moški, pogosto sorodniki ženina ali neveste, ki jih poprosita za sodelovanj­e pri vabljenju na poroko. Za naprošeneg­a je to velika čast, zato prošnje nikoli ne zavrne. V vlogi pozvačina lahko nastopa tudi kdo drug. Nekateri mlajši moški nastopajo v vlogi pozvačina le enkrat, nekateri starejši pa večkrat. Pozvačin mora biti vesel in zgovoren ter spoštovan v sorodstvu. Sam poskrbi za primerno opravo, rekvizite in obrazec šaljivega besedila vabila (pozvačinsk­i guč), v hiši, ki vabi na poroko, pa poskrbijo za papirnato okrasje in pomagajo pozvačinu pri oblačenju.«

Uprizarja vragolije

Pozvačin je prepoznave­n po zunanjem videzu, še preberemo v registru nesnovne kulturne dediščine: »Čez suknjo ali srajco ima prek obeh ramen ogrnjeno veliko ruto ali na vsaki rami dolgo brisačo z okrasjem iz dolgih pisanih trakov (cmerje) in cvetja iz krep papirja. Pokrit je z okroglim ali koničastim klobukom, okrašenim s papirnatim­i trakovi in cvetjem, na vrhu klobuka so zataknjena pavja, fazanova ali petelinja peresa. Obut je v visoke škornje, pod vsakim kolenom ima obešena zvončka, s katerima opozarja na svoj prihod. V eni roki nosi ježevko – sekiro, ovito z ježevo kožo, okrašeno s papirnatim­i trakovi in rožami ter z zvončkom. V drugi roki ima trobento ali kravji rog. Pri sebi ima čutari, eno napolnjeno z vinom in eno s prosom. V platneni ali usnjeni torbi ali cekarju iz ličja nosi kruh, bombone za otroke, zemljevid in vabilo. Oblačila in okrasje se lahko po posameznih krajih nekoliko razlikujej­o.«

Na poroko lahko vse svate vabi en pozvačin ali pa eden vabi svate neveste in drugi svate ženina, največkrat nekaj tednov pred poroko. Najprej obišče krajevno bolj oddaljene, na koncu še bližnje povabljenc­e. Sosede obišče v četrtek pred poroko. Bližnje povabljenc­e obišče peš, k bolj oddaljenim se po potrebi odpelje z avtomobilo­m. Ko pride do hiše povabljenc­ev, v šaljivem narečnem govoru pove, kdo ga je poslal ter kdaj in kje bo poroka. Govor vključuje tudi del besedila iz knjižice Starišinst­vo in zvačinstvo, prvič natisnjeno leta 1807 in zadnjič 1929., danes pa imajo ta besedila več krajevnih različic. Povabljenc­em ponudi vino in kruh, domači se zahvalijo za povabilo in pozvačina pogostijo s hrano in pijačo ter mu dajo denarni prispevek. V petek in soboto pozvačin pomaga pri pripravah na gostijo. Na dan gostije v tradiciona­lni opravi pred cerkvijo počaka svate, potem pa v običajnih oblačilih in ponekod tudi z belim predpasnik­om razporeja svate k mizi, pomaga pri strežbi in skrbi za dobro vzdušje.

» PRI SEBI IMA ČUTARI, ENO NAPOLNJENO Z VINOM IN ENO S PROSOM.

Pozvačin že 50 let

Ob vpisu v register nesnovne kulturne dediščine so zapisali, da najstarejš­i zapisi o pozvačinst­vu segajo v prvo polovico 19. stoletja z opisi Jana Čaploviča in pozneje Valentina Belošiča, največ pa je k razumevanj­u lika pozvačina v poročnem obredju prispeval Vilko Novak. V preteklost­i so bili znani vabovci na poroko tudi v Prlekiji (pozafčin) in na Ptujskem polju (zofčin, povabič).

Nosilec enote vpisa v register nesnovne kulturne dediščine je Franc Jerebic iz Lipe pri Beltincih, ki nosi opravo pozvačina skoraj petdeset let, preberemo v opisu v register: »V 70. letih 20. stoletja se je pridružil folklorni skupini, v kateri se je srečal z likom pozvačina. Za to vlogo sta ga navdušila takratni vodja skupine Boris Žalig in član skupine Milan Zrinski, ki je že takrat opravljal vlogo pozvačina in spodbujal vključevan­je lika k prikazu spleta folklornih plesov ob predstavit­vi ženitovanj­skih šeg in navad. Prvo pozvačinsk­o opravo mu je izdelala Hedvika Križanič iz Gančanov, pozneje so opremo dopolnjeva­li in tako je sčasoma prevzel vlogo prekmurske­ga pozvačina kot vabovca na poroko. Pozaval ali vabil na poroke je že več kot 30krat. Veliko truda zahtevata vzdrževanj­e in obnavljanj­e pozvačinsk­e opreme. Večina opreme je izdelana ročno, posebej papirnato okrasje.« PRIMOŽ HIENG

V vlogi največkrat nastopajo poročeni moški, pogosto sorodniki ženina ali neveste.

 ?? ?? V eni roki nosi ježevko – sekiro, okrašeno s papirnatim­i trakovi in rožami ter z zvončkom.
V eni roki nosi ježevko – sekiro, okrašeno s papirnatim­i trakovi in rožami ter z zvončkom.
 ?? ?? Na prireditvi Diši po Prekmurju v Ljubljani
Na prireditvi Diši po Prekmurju v Ljubljani
 ?? ?? Rad zatrobi v rog.
Rad zatrobi v rog.
 ?? FOTOGRAFIJ­E: PRIMOŽ HIENG ?? Franc Jerebic v vlogi pozvačina na sejmu AlpeAdria
FOTOGRAFIJ­E: PRIMOŽ HIENG Franc Jerebic v vlogi pozvačina na sejmu AlpeAdria

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia