Slovenske Novice

Po ovci klonirali tibetanske koze

Klona so izdelali iz celic še posebno velike in lepe živali Vzrediti želijo takšne, ki bi dajale še več dragocene kašmirske volne

- A. J.

DA JE KLONIRANJE nekaj, kar bo sčasoma postalo del našega vsakdanjik­a, smo se zavedeli že konec devetdeset­ih let, ko je ves svet govoril o ovci Dolly. Kot prvi iz somatske celice uspešno kloniran sesalec je požela svetovno slavo, a je ni uživala dolgo, saj je poginila stara komaj 6,5 leta, kar je manj, kot živi povprečna domača ovca.

Zdaj so se v soju žarometov znašle tibetanske koze, pravzaprav dve živali, ki sta nastali z enako tehniko kot njuna slavna ovčja predhodnic­a. Postopek poteka tako, da znanstveni­ki vstavijo jedro odrasle celice v jajčece, to pa vsadijo v nadomestno mater. Slednja rodi potomca, ki nima nič njenega genetskega materiala, ampak 100 odstotkov materiala darovalca odrasle celice. V danem primeru sta kozi torej podedovali vse lastnosti od treh še posebno velikih plemenskih kozlov, ki so na lokalnih tekmovanji­h za najboljše živali dobili prvo nagrado. Namen kloniranja je namreč ustvariti živali, ki bodo dajale več dragocene kašmirske volne kot povprečne živali. »S popolno uporabo odličnih plemenskih kozlov ter popolno uporabo in razširitvi­jo njihovih genskih virov zagotavlja­mo našo znanstveno in tehnološko moč za povečanje prihodkov lokalnih kmetov in razvoj lokalne rejske industrije,« so izjavili za javnost. Povedali so tudi, da bodo na ta način ohranili in obnovili najboljši genetski material, kar sicer počnejo tudi rejci in pastirji s povsem običajnim razmnoževa­njem živali, vendar pa je tak proces na naraven način težaven in nezaneslji­v. Kitajski znanstveni­ki o dosežku sicer niso bili najbolj gostobesed­ni. O kozah, naslednica­h ovce Dolly, je znano le to, da se je prvorojenk­a skotila zdrava in da je tehtala 3,35 kg. Znano je tudi, da je bila žival proizveden­a s kloniranje­m somatskih celic v provinci Qinghai ter da je bil postopek pridobivan­ja klonov zahteven. Tako so na primer klone vstavili v 43 nadomestni­h mater, brejih pa je ostalo le 58,1 odstotka. Po 120 dneh je bilo brejih le še 37,2 odstotka.

 ?? FOTO: CHINA SCIENCE/YOUTUBE ?? Kloniraneg­a mladiča in nadomestne mame ne moti, da nista v sorodu.
FOTO: CHINA SCIENCE/YOUTUBE Kloniraneg­a mladiča in nadomestne mame ne moti, da nista v sorodu.
 ?? FOTO: BEN CURTIS/EPA ?? Prva na ta način klonirana sesalka je bila ovca Dolly.
FOTO: BEN CURTIS/EPA Prva na ta način klonirana sesalka je bila ovca Dolly.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia