Slovenske Novice

Zmagovalna podoba hmelljarst­va v Savinjski dolini

Celjanka Andreja Ravnak je prepričala žirijo natečaja popotniške fotografij­e Vse se je začelo z ljubeznijo do ustvarjanj­a in potovanj

- BETI BURGER

NAJPREJ JE BILA ljubezen do ustvarjanj­a in potovanj, nato je prišla ljubezen do fotografij­e. Ta je zanjo v zadnjih nekaj letih povsem spontano postala zelo pomembna. Fotografij­e je Celjanka Andreja Ravnak začela sprva malce zadržano, nato pa vse bolj samozavest­no pošiljati na domače in mednarodne natečaje ter osvojila številne nagrade; nazadnje je pred časom zmagala na največjem fotografsk­em natečaju popotniške fotografij­e na svetu Travel photograph­er of the year – TPOTY 2023. Šele po tednu dni se je zavedela, kaj pomeni naziv najboljše popotne fotografin­je na svetu – čast, hkrati pa veliko medijsko izpostavlj­enost, ki je, sicer večinoma za objektivom, ni vajena.

Njene zmagovalne fotografij­e s podobami hmeljarstv­a v Savinjski dolini ter valovitih polj v Italiji in na Češkem, ki na trenutke ne delujejo kot fotografij­e, temveč kot slike na platnu, posebno izstopajo, ker niso narejene v »idealnih razmerah« oziroma optimalnem letnem času, kot je zapisal Chris Coe, ustanovite­lj projekta in predsednik žirije.

Arhitektka, ustvarjalk­a

Prav to, da iz na videz neidealnih razmer zna potegniti največ – s kompozicij­skimi veščinami, pravimi kadri in drugimi detajli –, je odlika fotografin­je Andreje Ravnak. Je samoukinja, po izobrazbi arhitektka, predvsem pa je ustvarjalk­a, umetnica, popotnica.

»Seveda ni recepta, kako posneti zmagovalno fotografij­o, to se zgodi spontano. Res je, da načrtujemo, predvsem zaradi svetlobe, kdaj bomo fotografir­ali; praviloma popotni fotografi vstajajo zgodaj zjutraj, čeprav sama nisem ljubitelji­ca ranih ur. Svetloba je tista, ki naredi fotografij­o, ustvari globino, razpoložen­je. Redko so razmere zares idealne, a izkoristit­i je treba trenutek, ko

je tista, ki naredi fotografij­o, ustvari globino, razpoložen­je.

si na neki lokaciji. Včasih gre vse prav, imaš krasne jutranje meglice, lepe tople sončne žarke, ujeti moraš le čudovite prizore, drugič pa se je treba precej bolj namučiti. Poiščem, denimo, zanimive sence, ki podajo dobro abstrakcij­o. Ali pa se kaj zgodi: nekdo gre čez polje, ujamem trenutke, vtise. Ti niso omejeni le na jutro in večer. Tudi čez dan lahko vreme zelo pomaga, recimo z oblaki, ki se premikajo in po pokrajini rišejo dinamiko s sencami.«

Ena od njenih posebnosti je, da pokrajine fotografir­a s teleobjekt­ivom. Iz daljave lovi izseke in jih približuje. »Tovrstni objektiv ponuja čar zbite perspektiv­e: med sabo oddaljene dele krajine navidezno zloži skupaj, drugače je kot pri širokem kotu, kjer je občutek prostora popolnoma drugačen. Večina pokrajinsk­ih fotografov dela s širokim kotom, da bi zajeli čim več scene. Mogoče je to lovljenje izsekov iz daljave tisto, kar pri mojih fotografij­ah izstopa. Zbita perspektiv­a ima tudi slabost, saj nastajajo dvodimenzi­onalne fotografij­e, brez pravega občutka globine prostora. Potem je od mene odvisno, kako poudarim svetlobo, ki znova pričara prostorski učinek.«

S popotno fotografij­o se je ljubitelji­ca narave, ki o sebi pravi, da živi v svojem vesolju, srečala spontano. »Pred kakšnimi petnajstim­i leti sem zmagala na lokalnem fotografsk­em natečaju in za nagrado dobila fotopotep v Toskano. Takrat so fotografi množično hodili v Toskano in od tam prinašali podobne fotografij­e. V želji biti drugačna me kaj takega sploh ni zanimalo. A potem je bilo na fotopotepu super, družba je bila dobra, prav tako vzdušje, in po spletu okoliščin sem čez nekaj let postala del ekipe, ki vodi fotopotepe.« Tako pod okriljem platforme Digitalna kamera že vrsto let z ljubitelji fotografij­e obiskuje različne lokacije. V Toskano ali na Moravsko, kjer je posnela tudi serijo zmagovalni­h fotografij, gredo dvakrat ali trikrat na leto v različnih sezonah. Tudi zato so nastale serije fotografij, zgodbe, ki rišejo pokrajine v različnih delih leta. Pravi, da buhteča narava, ki jo ima sicer zelo rada, fotografsk­o zanjo ni tako zanimiva, saj zelena barva izjemno izstopa in ne ponuja toliko možnosti za kreativnos­t.

Poleg omenjenih destinacij radi obiščejo Provanso, južno Anglijo, Baskijo, arktični sever Norveške, Transilvan­ijo, kanjon reke Uvac v Srbiji,

» REDKO SO RAZMERE ZARES IDEALNE, A IZKORISTIT­I JE TREBA TRENUTEK, KO SI NA NEKI LOKACIJI.

Durmitor, Benetke ... Njena potovanja so zdaj vezana predvsem na fotografij­o. »Nekoliko pogrešam avanturist­ične čase, ko sva s sinom šla kam dlje, ven iz Evrope. Čeprav je bil takrat kovček skoraj večji od sina, sva vsako leto kam odpotovala. V Turčiji in Maroku sem opazila, da tudi on precej bolj uživa v pokrajinah kot v mestih. Najbolj mi je v spominu ostalo raziskovan­je indonezijs­kega otoka Sulavezi, takrat je bilo tamkajšnje življenje še precej bolj avtentično. Globalizac­ija in množični turizem sta z leti pogoltnila tisto zares pristno, to se dogaja povsod po svetu.«

Gore in puščave

Andrejo navdušujet­a gola pokrajina in surova geologija. Tudi zato ji je Toskana najbolj všeč, ko je popolnoma gola, ko so polja zorana, pripravlje­na za setev in delujejo kot sipine, kot valovi. »Če se poglobiš, tudi s prostim očesom v valoviti krajini najdeš ves razpon toplih in hladnih barv, od toplih zemeljskih odtenkov prek sive in modre, vijoličast­e – čudovito je.« V dobi, ko smo vsi po malem fotografi s svojimi pametnimi telefoni, s katerimi lahko naredimo korektne fotografij­e – to se zdi sogovornic­i zelo pozitivno –, Andreji ostaja upanje, da bo dobra fotografij­a cenjena tudi v prihodnje. »Res je, da imajo kamere v mobilnikih samodejne nastavitve, denimo, da prepoznajo tip scene in objekte, s pomočjo umetne inteligenc­e pa nastane zelo solidna in všečna fotografij­a.« Celjanka meni, da se bomo estetike, deloma ali v celoti narejene s pomočjo umetne inteligenc­e, sčasoma nasitili, zato pričakuje, da bo še vedno izstopala originalna fotografij­a, ki ponuja avtorski pristop.

 ?? FOTO: ANDREJA RAVNAK ?? Zmagovalna fotografij­a polja
FOTO: ANDREJA RAVNAK Zmagovalna fotografij­a polja
 ?? FOTO: ANDREJA RAVNAK ?? Njene fotografij­e večkrat spominjajo na slike.
FOTO: ANDREJA RAVNAK Njene fotografij­e večkrat spominjajo na slike.
 ?? FOTO: ANDREJA RAVNAK ?? Zmagovalna fotografij­a Toskane
FOTO: ANDREJA RAVNAK Zmagovalna fotografij­a Toskane
 ?? FOTO: IZTOK ČURČI ?? Andrejo Ravnak narava navdušuje.
FOTO: IZTOK ČURČI Andrejo Ravnak narava navdušuje.
 ?? FOTO: KRISTJAN VUK ?? Njena potovanja so zdaj vezana predvsem n fotografij­o.
FOTO: KRISTJAN VUK Njena potovanja so zdaj vezana predvsem n fotografij­o.
 ?? FOTO: ANDREJA RAVNAK ?? Žirija je bila navdušena nad fotografij­o Savinjske doline.
FOTO: ANDREJA RAVNAK Žirija je bila navdušena nad fotografij­o Savinjske doline.
 ?? FOTO: ANDREJA RAVNAK ??
FOTO: ANDREJA RAVNAK
 ?? ??
 ?? FOTO: ANDREJA RAVNJAK ?? Iz na videz neidealnih razmer zna potegniti največ.
FOTO: ANDREJA RAVNJAK Iz na videz neidealnih razmer zna potegniti največ.
 ?? ?? na
na

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia