Slovenske Novice

Takšne ponudbe še dolgo ne bo

Pomurska licitacija lesa je že našla prostor na evropskem zemljevidu Prodajali so rekordno veliko kakovostne, a ne tako drage hlodovine

- O. B.

100 TISOČ m 3 lesa je bilo uničenega.

» LASTNIKI GOZDOV SO MORALI REŠEVATI, KAR SE JE REŠITI DALO.

GORNJA RADGONA • Z dnevom odprtih vrat, ki je potekal na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni, so se sklenile mesec dni trajajoče aktivnosti, povezane z drugo licitacijo vrednejšeg­a lesa, ki jo je v partnerstv­u s Pomurskim sejmom in zavodom za gozdove pripravilo podjetje Gozdarstvo Gornja Radgona. Večinoma je bil v ponudbi hrast, sicer pa še 20 drugih drevesnih vrst, ki se pojavljajo v gozdovih na severovzho­du Slovenije, v Pomurju in Slovenskih goricah vse tja do Haloz.

Vse do konca februarja so namreč zbirali ponudbe kupcev, ti pa so ugotovili, da sta bili količina in kakovost lesa nad vsemi pričakovan­ji ter da so bile cene nekaj nižje, čemur je botrovalo predvsem lansko neurje in ogromno uničenega lesa. Direktor Gozdarstva Gornja Radgona Stanko Rojko je žarel od zadovoljst­va: »Pomurska licitacija je že našla prostor na evropskem zemljevidu, saj se je že na drugi dražbi, poleg ponudnikov, močno povečalo tudi število kupcev iz Slovenije in tujine.« Še kako zanimivi so bili tudi podatki o ponudbi, saj je bilo na sejmišče prepeljani­h 1440 hlodov (lani 671), kar predstavlj­a 1290,4 m3 lesa. Prodanih je bilo okrog 96 odstotkov vseh, prevladova­la sta hrasta graden in dob. Najvišja dosežena cena je znašala 7206 evrov, in sicer za dob premera 79 centimetro­v (3,19 m3). Rojko nam je zagotovil, da bo Pomurska dražba lesa seveda tudi prihodnje leto, zavedajoč se, da takšne ponudbe najbrž še dolgo ne bo več; lastniki namreč lep čas ne bodo tako brezglavo podirali svojih najboljših dreves, v kar so bili zaradi ujm prisiljeni letos. »Lastniki gozdov so morali reševati, kar se je rešiti dalo. Država je očitno pozabila, da je bilo tudi tukaj neurje, ki je povzročilo izjemno škodo: samo ob Muri je bilo uničenega več kot 100.000 m3 lesa!«

Daleč največ ga je prišlo na dražbo iz zasebnih gozdov. Za tiste štiri odstotke lesa, ki ni bil prodan ali ni dosegel pričakovan­e cene, pa so v Gozdarstvu Gornja Radgona poskrbeli, da ga ponudnikom ni bilo treba odpeljati nazaj.

 ?? FOTO: OSTE BAKAL ?? Prispela je prav mogočna hlodovina.
FOTO: OSTE BAKAL Prispela je prav mogočna hlodovina.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia