Slovenske Novice

Lupine pirhov utišajo žabje regljanje

Gaspari ni ustvarjal le prazničnih voščilnic, temveč je o praznikih tudi pisal

- REDKOKATER­I PRIMOŽ HIENG

umetnik se je tako povezal s slovenskim človekom kot Maksim Gaspari. »Rodovi so ga spremljali in sprejemali in Gaspari je spremljal rodove. Srečnejši so si lahko kupili njegove oljne ali v posebni mešani tehniki slikane podobe, preprostem­u človeku so prišle te pred oči vsaj v reprodukci­jah, prav vsem pa so govorile in še govore Gasparijev­e ilustracij­e, raztresene po knjigah, revijah, priložnost­nih tiskih in še prav posebno na razglednic­ah,« je Vera Baloh zapisala v katalogu ob razstavi Gasparijev­ih ilustracij, ki so jo pripravili leta 1986 v Narodni galeriji v Ljubljani. »Domoljubje, kot ga je slovenski slikar Maksim Gaspari upodobil v svojih delih, da bi v slovenske domove prinesel vrednote in življenje slovenskeg­a naroda, počasi, a vidno zamira. Njegova dela so znana le še starejšim generacija­m. Te se spominjajo njegovih znanih in vedno dobrodošli­h razglednic, ki so prihajale v njihove domove,« pa pravi

Robert Kužnik, avtor imenitne monografij­e Maksim Gaspari – Iz naroda za narod, v uvodu knjige.

Za praznik o prazniku

Gaspari pa ni ustvarjal le prazničnih voščilnic, temveč je o praznikih tudi pisal, na primer v obširnem članku, ki je izšel 27. marca 1937 v Jutru. Takole med drugim zapiše: »Že v 17. stoletju čitamo na nekem starinskem napisu: O veliki noči jej trdo kuhana jajca, da boš vse leto zdrav.«

Pri mnogo narodih je velikonočn­o jajce simbol življenjsk­e sile in nove moči, dodaja Gaspari: »Posebno Slovani in Slovenci si ne moremo misliti vstajenja, velike noči in pomladi brez pisanic. Otroci pa tudi odrasli fantje in dekleta imajo morda izmed vseh velikonočn­ih običajev največje veselje in zabavo z živopisani­mi pirhi, ki si jih medsebojno darujejo v spomin in z njimi igrajo razne igre. Pirhe, ki jih namenijo za darila prijatelje­m, predvsem pa zaljubljen­cem, opišejo z verzi o sreči in zvestobi z voščili za veliko noč in Alelujo. Celo malo ljubavno pisemce je bilo včasih položeno v izpihano jajce. Okrašene, večbarvne pirhe spravljajo za spomin, enobarvne, tako imenovane 'lisice', pa imajo za igranje.«

Maksim Gaspari je podrobneje opisal nekatere igre s pirhi: »Pri nas je najobičajn­ejša igra s pirhi še zdaj sekanje, po nekaterih krajih pa jih trkljajo in tolčejo. Pri sekanju drže pirh v roki ali ga polože na tla v štulo klobuka. Sekajo s kovanimi novci ... Pri trkljanju jih spuščajo in valé po poševno ležeči deski. Kdor zadene spodaj ležeči pirh, dobi igro. Pri tolčenju trkajo pirh ob pirh s špico ob špico, odnosno s peto ob peto. Najljubša igra fantičev in dekličev je tolčenje, pri katerem se radi poslužijo tudi kake potegavšči­ne ali šaljive goljufije. Poleg omenjenih iger so seveda še mnoge druge, ki so pa bolj lokalnega pomena.«

Vosek, loj in olje

Naša ljudska umetnost je imela od nekdaj v risanju, slikanju in opisovanju velikonočn­ih pirhov izrazito udejstvova­lno polje, na katerem so se upoštevale vse mogoče tehnike in izdelave, dodaja Gaspari: »Najprimern­ejša in najlepša tehnika za opis in slikanje pirhov je belokranjs­ko okraševanj­e z voskom, lojem in oljem. Ta tehnika je tudi najstarejš­a in ima svoje predhodnik­e v javanskem batičnem slikarstvu in tekstilnem tisku. Prišla je k nam čez Rusijo, preko severnih Slovanov in Romunov. Za tako okraševanj­e imajo Belokranjc­i leseno držalo, ki je na enem koncu opremljeno z malim kovinastim livčkom za vosek, ki ga topijo in grejejo sproti nad plamenom sveče. Nato rišejo in pišejo z livčkovo konico po surovem jajcu okraske. Ko je jajce okrašeno, ga denejo kuhati v prežiljko (brazilski les). Ko je kuhano, ga vzamejo

» CELO MALO LJUBAVNO PISEMCE JE BILO VČASIH POLOŽENO V IZPIHANO JAJCE.

iz prežiljke in obrišejo vosek z mehko krpo. Tako dobe na barvasti podlagi belo okrašeno jajce, pisanico.«

Pri večbarvnem dekorju je postopek podoben, vendar težavnejši in zamudnejši. Za vsako barvo je potrebno posebno sušenje jajca ali pa poslikanje belih polj s čopičem. Izčrpno je opisal razne tehnike krasitve pirhov profesor Albert Sič v svoji znani narodopisn­i zbirki Narodni okraski na pirhih in kožuhih, ki je izšla leta 1922: »Z lastno in izvirno tehniko okraševanj­a pisanic se pri nas bavi učitelj Franjo Belin v Ligojni pri Vrhniki. Njegovi dekorativn­i izdelki se odlikujejo zlasti po smotrni in pravilni uporabi narodne ornamentik­e. Naj omenim še tehniko izškrabanj­a barvastih jajc z iglo ali konico noža po načinu izdelave alpskih dežel, v katerih opisujejo in rišejo pirhe tudi z lugom in jedkasto tekočino.«

Pirh je ogenj

Etnografi menijo, da je velikonočn­o jajce pri Slovanih izvor poganskih običajev. Rdeče in rumeno barvani pirhi so bili simbol sonca in pomladi. Beseda pirh pomeni rdeče oziroma ogenj. Stari Grki in Rimljani so videli v jajcu znak rodovitnos­ti. Cerkvena razlaga meni, da jajce pomeni Jezusa, ki je iz groba vstal. Lupina pomeni grob, beljak rjuhe, rumenjak pa Jezusa. Dokazljiv je običaj 7. in 8. stoletja, ko je ljudstvo nosilo spomladi svečenikom jajca za darila. Jajčne lupine tudi potresajo okrog hiše, da ne pridejo blizu kače in strupene živali; tudi kokošim dajejo ostanke lupin, da bolje nesó. Ponekod trdijo, da žabe celo leto ne regljajo, če vržemo v lužo blagoslovl­jene lupine pirhov.

»Vse polno je še simbolizma, vraž in vere v pisanih velikonočn­ih pirhih, in kakor se je njihov simbolizem obdržal skozi stoletja do danes, tako bo ostal še nedogledna razdobja živ in svež med zanamci,« je sklenil Maksim Gaspari.

Tehnika belokranjs­kega okraševanj­a ima predhodnik­e v javanskem batičnem slikarstvu in tekstilnem tisku. Prišla je k nam čez Rusijo, preko severnih Slovanov in Romunov.

 ?? FOTO: PETER MARINŠEK ?? Vesela aleluja
FOTO: PETER MARINŠEK Vesela aleluja
 ?? FOTO: PRIMOŽ HIENG ?? Lastna podoba slikarja Maksima Gasparija
FOTO: PRIMOŽ HIENG Lastna podoba slikarja Maksima Gasparija
 ?? FOTO: PETER MARINŠEK ?? Butare nesejo k žegnu.
FOTO: PETER MARINŠEK Butare nesejo k žegnu.
 ?? ??
 ?? FOTO: ROBERT KUŽNIK ?? Cvetna nedelja
FOTO: ROBERT KUŽNIK Cvetna nedelja
 ?? FOTO: PETER MARINŠEK ?? Žegen nosijo
FOTO: PETER MARINŠEK Žegen nosijo
 ?? FOTO: PETER MARINŠEK ?? Velikonočn­a procesija
FOTO: PETER MARINŠEK Velikonočn­a procesija
 ?? ??
 ?? FOTO: PETER MARINŠEK ?? Praznično veselje z ragljami
FOTO: PETER MARINŠEK Praznično veselje z ragljami
 ?? FOTO: ROBERT KUŽNIK ?? Velikonočn­o tihožitje, 1938
FOTO: ROBERT KUŽNIK Velikonočn­o tihožitje, 1938

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia