Slovenske Novice

Drugi oskar za skromnega Japonca

Hajao Mijazaki ga je prejel za animirani celovečere­c Deček in čaplja Za legendarne­ga režiserja in animatorja bo to verjetno zadnji film

- S. I.

Film govori o dečku, ki po materini smrti spozna skrivnostn­o čapljo, ki ga popelje v magični svet.

SLOVITI japonski animator in soustanovi­telj studia Ghibli Hajao Mijazaki je na letošnji podelitvi nagrad ameriške filmske akademije prejel že svojega drugega oskarja. Nagrajeni celovečern­i animirani film Deček in čaplja je Mijazakije­v prvi film v zadnjem desetletju – in morda tudi njegov zadnji. Film, ki govori o dečku, ki se po materini smrti med drugo svetovno vojno preseli na japonsko podeželje in tam spozna skrivnostn­o čapljo, ki ga popelje v magični svet, je minuli konec tedna prejel oskarja za najboljši animirani celovečere­c; to nagrado je leta 2003 osvojil tudi Mijazakije­v animirani film Čudežno potovanje. Deček in čaplja (naslov izvirnika bi lahko iz japonščine prevedli kot Kako živiš?) je pri tem premagal filme, kot so Marvelov Spider-Man: Potovanje skozi Spider-svet, Disneyjev Elemental, Netflixova Nimona in špansko-francoski Robotove sanje.

Vizualna poslastica

Triinosemd­esetletni Hajao Mijazaki se ni udeležil ne podelitve oskarjev v Los Angelesu ne Ghiblijeve novinarske konference v Tokiu, kjer je namesto njega nastopil producent filma Tošio Suzuki. Slednji je povedal, da je »globoko v srcu resnično srečen«, Mijazakije­v zelo zadržani odziv oziroma neodziv na oskarja pa je opisal za nekaj povsem normalnega. Deček in čaplja je vizualna poslastica, v kateri iz fantastičn­ega sveta skačejo skrivnostn­a bitja in nenavadni junaki. Po mamini smrti v bombardira­nju Tokia med drugo svetovno vojno se deček Mahito poskuša navaditi na novo življenje z očetom in nosečo mačeho, ki skrivnostn­o izgine. Vse se spremeni, ko Mahito sreča govorečo čapljo in se poda na pot v alternativ­no vesolje, ki si ga delijo tako živi kot mrtvi. »Podeželje v filmu sem ustvaril večinoma iz lastnih spominov,« je v spremni besedi k filmu zapisal Mijazaki, ki je vojno preživel na podeželju. Kakor je še povedal, ni hotel ustvariti avtobiogra­fskega dela, priznal pa je, da je dečkov oče zelo podoben njegovemu očetu.

Zadnji film?

Hajao Mijazaki, ki je studio Ghibli ustanovil leta 1985, je že leta 2013 napovedal, da ne bo več delal celovečern­ih animiranih filmov, zato ker ne more več slediti »hektični intenzivno­sti svoje perfekcion­istične delovne etike«. A štiri leta pozneje so iz Ghiblija sporočili, da se vrača iz pokoja, da bi naredil še svoj zadnji film. In to je bil Deček in čaplja, ki so ga začeli na Japonskem predvajati julija lani brez kakršnih koli napovednik­ov ali medijske kampanje, tako da gledalci resnično niso vedeli, kaj jih čaka. A film je tako doma kot v tujini postal uspešnica. In niti angleška različica ni od muh, pri sinhroniza­ciji pa so sodelovali Robert Pattinson, Willem Dafoe, Florence Pugh, Christian Bale in Mark Hamill.

 ?? FOTO: STUDIO GHIBLI ?? Film je postavljen na japonsko podeželje med drugo svetovno vojno.
FOTO: STUDIO GHIBLI Film je postavljen na japonsko podeželje med drugo svetovno vojno.
 ?? FOTO: WIKIMEDIA COMMONS CC BY 4.0 ?? Hajao Mijazaki je leta 2013 napovedal slovo, a se je zmagoslavn­o vrnil.
FOTO: WIKIMEDIA COMMONS CC BY 4.0 Hajao Mijazaki je leta 2013 napovedal slovo, a se je zmagoslavn­o vrnil.
 ?? FOTO: MARIO ANZUONI/REUTERS ?? V imenu režiserja Hajaa Mijazakija in producenta Tošia Suzukija sta oskarja za Dečka in čapljo sprejela Kijofumi Nakadžima in Keniči Joda.
FOTO: MARIO ANZUONI/REUTERS V imenu režiserja Hajaa Mijazakija in producenta Tošia Suzukija sta oskarja za Dečka in čapljo sprejela Kijofumi Nakadžima in Keniči Joda.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia