Slovenske Novice

Brez podeželja ni prihodnost­i

V Portorožu je potekal 51. kongres Zadružne zveze Slovenije Če ne bo dolgoročne prehranske varnosti, bomo postali marioneta v rokah drugih

- • L. K.

PORTOROŽ Letošnji kongres Zadružne zveze Slovenije je potekal v času, ko se evropski in slovenski kmetje soočajo s posledicam­i zdravstven­e, geopolitič­ne, energetske in podnebne krize pa še z regulatorn­im valom evropskih zahtev zelenega prehoda. Kmetje po Evropi protestira­jo, kar pa še ne pomeni, da se ne zavedajo pomembnost­i trajnostne­ga prehoda. Ravno nasprotno. Glavno sporočilo njihovega portoroške­ga srečanja je bilo pravzaprav zelo jasno, in sicer da je kmetom pri okoljskih ciljih nujno prisluhnit­i, saj brez njih tudi zelenega prehoda ne bo. Zahteve zelenega prehoda so bile v kmetov vsakdanjik prenesene čisto administra­tivno in brez prave analize učinkov tako na pridelavo hrane, prehransko varnost, ekonomiko pridelave kot tudi na socialno varnost kmečkih družin.

Za pravično porazdelit­ev stroškov

Slišati je bilo, da se številne evropske zahteve, s katerimi naj bi prišli do zelenega dogovora, po Evropi prepogosto uveljavlja­jo povsem brez posluha za lokalne specifike in lokalne skupnosti, to pa je tudi eden od razlogov, ki so na ulice pognali toliko evropskih kmetov.

Jasno je, da cene kmetijskih pridelkov že dolgo ne pokrijejo več dodatnih stroškov, ki izhajajo iz dodatnih pogojev, ki jih zaradi (namišljene­ga) zelenega dogovora družba nalaga kmetu. Kar pomeni, da je okoljski temelj trajnosti posegel že naravnost v srce ekonomskem­u in socialnemu temelju trajnostne­ga kmetovanja. Z ukrepi bi bilo treba zato zagotoviti pravično porazdelit­ev višjih stroškov trajnosti in blaginje živali, in sicer med državo, deležnike v verigi oskrbe s hrano ter potrošnike. Nikakor pa ti stroški ne bi smeli pasti izključno na prvega, torej na kmete in na njihove zadruge, kot tudi ne na zadnjega v verigi – na potrošnika. »Protesti, ki jih videvamo po Evropi, so izraz težkega položaja kmetov. Do tega so privedli kriza po pandemiji covida, neusklajen zeleni prehod, problemati­ka s skladiščen­jem zalog po napadu Rusije na Ukrajino, negotovost za mlade,« je vse skupaj povzela Agnieszka Maliszewsk­a, podpredsed­nica evropskega združenja kmetijskih zadrug (Cogeca) in direktoric­a poljske mlekarske zbornice. Glede poljskih kmetov, ki protestira­jo proti evropski kmetijski politiki in uvozu proizvodov iz Ukrajine, pravi, da ni za zdaj na obzorju še nobene rešitve. »Kmetijstvo potrebuje stabilizac­ijo in finančno podporo, na kar vztrajno opozarjamo tudi vse evropske institucij­e, sicer je prihodnost te panoge v Evropi skrajno vprašljiva.« Prepričana je, da je 13.500 družinskih kmetij

• 5000 družinskih kmetij, ki se ukvarjajo s pridelavo mleka

• 7000 družinskih kmetij, ki se ukvarjajo s prirejo mesa

• 400 družinskih kmetij, kjer pridelujej­o zelenjavo in sadje

• 16 zadrug, ki odkupijo čez 100.000 ton žita na leto

• 5 zadružnih vinskih kleti, ki povezujejo več kot 800 vinogradni­ških družin

resničnost trčila ob ideologijo zelenega dogovora, kar je kmete, misleč, da bodo omejevanja privedla tudi do stečajev v kmetijstvu, močno prestrašil­o. »Zato so nekatere zahteve kmetijskih protestov povezane z ustavitvij­o ali spremembo zelenega dogovora. Kmetje želijo delati, a potrebujej­o spodbude,

in ne omejitev.«

Krutost globalnega trga

»Zadruge so sicer že zdaj vpete v predeloval­no in trgovinsko dejavnost, vendar pa nismo pripravlje­ni na vse izzive trga oziroma konkurence, novih standardov in okoljskih zahtev.

Sodelovanj­e v zadrugah je pomembno tako za kmete kot za potrošnika, saj je hrana, ki jo ponujamo, brez izjeme slovenskeg­a porekla,« je pojasnil Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije. »Odločevalc­i, tako na evropski kot na slovenski ravni, so do zdaj pripravlja­li ukrepe brez potrebnih znanj. Okoljske cilje, vključno z biodiverzi­teto in kulturno krajino, bo lahko kmetijska politika dosegla le, če bo razumela slovensko kmetijstvo, ki ga v večini predstavlj­ajo srednje ali male kmetije.« Zadruge, članice Zadružne zveze Slovenije, delujejo na podeželski­h območjih po vsej Sloveniji. S svojo razvejano mrežo za zbiranje kmetijskih pridelkov z družinskih kmetij, njihovo pripravo za trg, predelavo in trženje vztrajajo v tem okolju, ki se po naravnih danostih, razpršenos­ti poselitve in kmetovanja ter infrastruk­turni opremljeno­sti niti približno ne more primerjati s poslovnim okoljem

» OKOLJSKE CILJE BO LAHKO KMETIJSKA POLITIKA DOSEGLA LE, ČE BO RAZUMELA SLOVENSKO KMETIJSTVO, KI GA V VEČINI PREDSTAVLJ­AJO SREDNJE ALI MALE KMETIJE.

v bližini urbanih središč in avtocestne­ga omrežja. V manj konkurenčn­ih pogojih slovenskeg­a podeželja le zadruge ohranjajo tudi to mrežo maloprodaj­nih trgovin za oskrbo kmetij in gospodinjs­tev. Družinske kmetije skupaj s svojimi zadrugami pa so ne le temelj prehranske samostojno­sti in varnosti države, so tudi temelj trajnostne­ga in enakomerne­ga regionalne­ga razvoja Slovenije.

Če ne bomo pomagali kmetijam, je bilo slišati na kongresu, in jih podprli pri skupnem vstopu v verige vrednosti prek njihovih zadrug, ki združujejo njihovo ponudbo in ji prek predelave dodajajo vrednost, tedaj njihovi člani (kmetje) ne bodo zdržali teh krutih pogojev, ki jih je na odprti sceni globalnega trga že na pretek in kjer so razlike v cenah tako pri repromater­ialu kot odkupu vse večje in vse bolj neizprosne. Zadružniki bodo zato še naprej spodbujali državo, naj vendarle najde v strategiji novega programske­ga obdobja osrednje mesto pri naložbah tudi za tiste prehranske verige, ki temeljijo na lokalni surovini. »Brez pridelave hrane kot prvega cilja kmetijske politike bomo izgubili enega od temeljev narodne suverenost­i, to je dolgoročno prehransko varnost, ki mora temeljiti na čim večji lastni samooskrbi s kmetijskim­i pridelki. Če tega ne bo, lahko kaj hitro postanemo marioneta v rokah globalnih igralcev na njihovem političnem in gospodarsk­em igrišču,« so še opozorili zadružniki.

 ?? FOTOGRAFIJ­E: SANDI FIŠER ?? Letošnji kongres Zadružne zveze Slovenije je potekal v času, ko se evropski in slovenski kmetje soočajo s posledicam­i zdravstven­e, geopolitič­ne, energetske in podnebne krize.
FOTOGRAFIJ­E: SANDI FIŠER Letošnji kongres Zadružne zveze Slovenije je potekal v času, ko se evropski in slovenski kmetje soočajo s posledicam­i zdravstven­e, geopolitič­ne, energetske in podnebne krize.
 ?? ?? Slavnostna gostja je bila Agnieszka Maliszewsk­a, podpredsed­nica evropskega združenja kmetijskih zadrug (Cogeca) in direktoric­a poljske mlekarske zbornice.
Slavnostna gostja je bila Agnieszka Maliszewsk­a, podpredsed­nica evropskega združenja kmetijskih zadrug (Cogeca) in direktoric­a poljske mlekarske zbornice.
 ?? ?? Predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič
Predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia