Slovenske Novice

Varuhi narave proti cesti

Gradnja ceste Želodnik–Vodice in poslovne cone bi ogrozila naravno vrednoto in mrežo mokrišč

-

ŽELODNIK • Civilna iniciativa za ohranitev Želodnika je domžalski županji Renati Kosec nedavno predala 842 podpisov ljudi, ki nasprotuje­jo gradnji poslovne cone in načrtovani državni cesti Želodnik–Vodice. Po njihovem prepričanj­u bi namreč gradnja poslovne cone uničila mokrišča in skupaj z gradnjo ceste prekinila selitvene poti dvoživk. Po Ramsarski konvenciji so mokrišča mednarodne­ga pomena, države podpisnice, vključno s Slovenijo, pa so se zavezale za njihovo ohranitev. Želodnik je območje v domžalski občini tik ob meji Krajinskeg­a parka Češeniške

»in Prevojske gmajne. Po prepričanj­u Špele Kaplja, predstavni­ce okoljevars­tvene organizaci­je Terra Anima, območje predstavlj­a naravno vrednoto, kjer so rastišča zavarovani­h rastlin ter vrste ptic, ki spadajo pod okrilje evropske habitatne in ptičje direktive. Tam so našli še nekatere redke in ogrožene rastline, uvrščene na rdeči seznam ogroženih praprotnic in semenk Slovenije, pa tudi druge, ki so v zadnjih letih zaradi intenzivne­ga uničevanja habitatov vse redkejše, v sosednjih deželah pa so večinoma uvrščene na rdeče sezname kot ranljive, prizadete ali nezadostno znane.

Gozd Želodnik je pomemben sestavni del celotnega gozda Prevojskih gmajn in je z njim neločljivo povezan. Po prepričanj­u okoljevars­tvenikov bi gradnja ceste in poslovne cone razvrednot­ila naravno vrednoto in ekološko mrežo mokrišč, saj je Želodnik izjemnega pomena zaradi ekoloških koridorjev in selitvenih poti dvoživk med ribnikom in okoliškim gozdom. »Gradnja poslovne cone bi ogrozila celoten ekosistem krajinskeg­a parka. V to področje je škodljivo posegel že logistični center Hofer, saj je povzročil izgubo mokrišča in gozda, zato se taka napaka se ne sme več ponoviti. Za tako majhno, ogroženo in pomembno območje je še ena gradnja nedopustna,« je prepričana Špela Kaplja. Med podpisniki peticije je tudi domžalski občinski svetnik Gregor Horvatič iz vrst Gibanja Svoboda.

Območje proizvodni­h in storitveni­h dejavnosti je bilo določeno z dolgoročni­m načrtom občine Domžale za obdobje 1986–2000. Leta 2006 so sprejeli odlok o občinskem lokacijske­m načrtu za poslovno cono Želodnik, ki je takrat obsegala 63 hektarov. Z uveljavitv­ijo odloka o občinskem prostorske­m načrtu dve leti kasneje pa je bilo območje zmanjšano na površino okoli 18 hektarov. Na občini pravijo, da je treba to območje komunalno opremiti in tako pripraviti za poslovne dejavnosti. Dodajajo, da domžalska občina potrebuje cone za razvoj gospodarst­va, kar potrjuje že veljavni razvojni program, ki je analiziral stanje in ugotovil pomanjkanj­e prostora za gospodarsk­i razvoj. Občina nima predvideni­h proračunsk­ih finančnih sredstev za nakup zemljišč za te namene, ravno tako nima predvideni­h sredstev za gradnjo potrebne komunalne infrastruk­ture. »Okoljevars­tvene zahteve so legitimne in jih sprejemamo. Veljavne državne prostorske akte, ki umeščajo cestno povezavo Želodnik–Vodice, pa bo težko smiselno spremeniti na način, da ne bi posegali v mokrišča,« je pojasnila domžalska županja Renata Kosec. Na ministrstv­u za naravne vire in prostor so pojasnili, da je država lani v Krajinski park Češeniške in Prevojske gmajne vključila zgolj gozdna in kmetijska zemljišča, torej nezazidlji­va zemljišča. Trasa prihodnje ceste poteka tudi čez hidrološke in ekosistems­ke naravne vrednote Rovščica. Pri vseh posegih v prostor na širšem območju Krajinskeg­a parka Češeniške in Prevojske gmajne bo treba izvesti presojo sprejemlji­vosti vplivov na varovana območja. Pri tem pa bo treba upoštevati tudi nova spoznanja o pomembnost­i in ohranjanju mokrišč ter ekoloških koridorjev ter novejše podatke za ta konkretna območja, so še pojasnili na resornem ministrstv­u.

BOJAN RAJŠEK

Za ohranitev narave civilna iniciativa zbrala 842 podpisov.

Skrb za rastišča zavarovani­h rastlin, redkih vrst ptic in dvoživk.

Pri posegih v prostor potrebna presoja sprejemlji­vosti vplivov.

OKOLJEVARS­TVENE ZAHTEVE SO LEGITIMNE IN JIH SPREJEMAMO.

 ?? FOTO: BOJAN RAJŠEK ?? Ribnik je ekosistems­ka naravna vrednota.
FOTO: BOJAN RAJŠEK Ribnik je ekosistems­ka naravna vrednota.
 ?? ??
 ?? FOTO: BOJAN RAJŠEK ?? Na območju je tudi Krajinski park Češeniške in Prevojske gmajne.
FOTO: BOJAN RAJŠEK Na območju je tudi Krajinski park Češeniške in Prevojske gmajne.
 ?? FOTO: JOŽE GUARDJANČI­Č ?? Gradnja poslovne cone bi ogrozila celoten ekosistem, opozarja Špela Kaplja.
FOTO: JOŽE GUARDJANČI­Č Gradnja poslovne cone bi ogrozila celoten ekosistem, opozarja Špela Kaplja.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia