Slovenske Novice

Zaradi fotografij droge in pištole v zapor

Ropar se je s tožilstvom dogovoril za družbenoko­ristno delo, a je vse padlo v vodo

- JU. P. •

LJUBLJANA V času, ko je samohvala na družbenih omrežjih in med prijatelji postala nekaj običajnega, je včasih težko pritisniti na zavoro, pa čeprav gre za zadeve, ki bi ti v življenju utegnile škodovati. Prav to je na lastni koži spoznal ropar, ki je s tožilstvom že sklenil sporazum, po katerem bi namesto kazni zapora moral opravljati družbenoko­ristno delo. A je vse skupaj padlo v vodo potem, ko se je tožilstvo tik pred predobravn­avnim narokom dokopalo do fotografij na obtoženčev­em telefonu, na katerih je razkazoval pištolo in večjo količino droge, ki jo tudi uživa. Zaradi lastne neumnosti bo moral tako prestati kazen za rešetkami. Pred kratkim je namreč pogorel tudi na vrhovnem sodišču.

Kot so primer opisali vrhovni sodniki, je okrožno državno tožilstvo v Ljubljani z obtožencem decembra 2021 sklenilo sporazum o priznanju krivde, v katerem je bilo za kaznivo dejanje ropa določeno leto zapora, za nasilništv­o pol leta. Enotna kazen se je glasila eno leto in pet mesecev zapora, v njo pa se je štel tudi čas, prestan v priporu.

A je obtožencu tožilstvo uspelo prepričati, da je na mestu milejši način izvršitve kazni, zato so se dogovorili, da bo v dveh letih opravil 1030 ur dela v splošno korist.

A ko je sodišče v začetku februarja razpisalo predobravn­avni narok, je obtoženec doživel hladno prho. Le nekaj dni prej je namreč tožilstvo sodišču poslalo umik sporazuma o priznanju krivde, saj je po sklenitvi sporazuma prejelo dopolnitev ovadbe Policijske postaje Ljubljana - Šiška, ki ji je bil priložen zapisnik o zavarovanj­u in preiskavi podatkov mobilnega telefona obtoženca. Tam pa so bile sporne fotografij­e z večjimi količinami droge, pa torej tudi fotografij­a pištole. Državno tožilstvo je poudarilo, da ob sklepanju sporazuma ni bilo seznanjeno s tem, sicer sporazuma ne bi sklenilo. Te okoliščine namreč niso vzbudile »pričakovan­ja, da bo specialni preventivn­i učinek zaporne kazni dosežen z delom v splošno korist«.

Bizarni razlogi

Obtoženec in zagovornic­a sta umiku sporazuma nasprotova­la. Zagovornic­a je celo menila, da gre za nezakonit poskus preprečitv­e sodne presoje že sklenjeneg­a sporazuma, ki ga v skladu z zakonom in notranjimi akti tožilstva ni mogoče umakniti, da je tožilstvo vseskozi vedelo, da obtoženec uživa droge in da je tožilec ob sklenitvi sporazuma vedel, da preiskava podatkov iz obsojenčev­ega telefona še ni končana. A je sodišče, potem ko je narok sicer preložilo, teden dni kasneje lahko le ugotovilo, da sporazum o priznanju krivde ne obstaja. Obtoženec je krivdo priznal, in sodišče mu je določilo enako kazen, kot je bila dogovorjen­a v sporazumu, a je ni nadomestil­o z delom v splošno korist. Obramba se je pritožila na višje sodišče, ki je septembra istega leta pritožbo zavrnilo.

A je zadeva torej romala še na vrhovno sodišče. »Če si tožilec po sklenitvi sporazuma, na podlagi nepreverje­nih in enostransk­o predstavlj­enih dejstev, kar premisli, institut sporazuma o priznanju krivde nima nobenega smisla,« je menila obramba, in med drugim še, da bi, če bi sodišče štelo, da je odstop od sporazuma mogoč, moral imeti obsojenec vsaj možnost dokazovati neresnično­st in neupraviče­nost razlogov, ki so državnega tožilca vodili k odstopu. Vrhovno sodišče je sicer že pred tem zavzelo stališče, da sodišče sporazuma, od katerega je obdolženec odstopil, ne more sprejeti, odprto pa je torej vprašanje, ali lahko od sporazuma o priznanju krivde odstopi tudi tožilec in pod kakšnimi pogoji. Sodniki opozarjajo, da gre za sklenjen sporazum, ki sam po sebi še ne pomeni obsodilne sodbe le zato, ker z njegovo vsebino soglašata obe stranki. Sporazum je le v pisni obliki sklenjen dogovor med obdolžence­m in tožilstvom, »ki je odraz trenutne volje oziroma odločitve obeh strank«. Takšno soglasje pa mora trajati vse do trenutka, ko ga sodišče sprejme (ali pa tudi zavrne). Ker je tožilstvo še pravočasno odstopilo od sporazuma, so zahtevo za varstvo zakonitost­i zavrnili.

Vrhovno sodišče se je ukvarjalo s tem, ali in pod kakšnimi pogoji lahko tožilec odstopi od sporazuma o priznanju krivde.

Enotna kazen, ki jo mora prestati, je leto in pet mesecev zapora.

 ?? FOTO: UROŠ HOČEVAR ?? Po lastni neumnosti mora na hladno.
FOTO: UROŠ HOČEVAR Po lastni neumnosti mora na hladno.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia